popularne tematy: porady

HP Probook 6555b i nietypowa acz banalna awaria

Któregoś niezbyt pięknego, lipcowego dnia, jeden z użytkowników zgłosił, że jego służbowy laptop nie działa. Zdziwiłem się lekko bo to leciwa ale solidna konstrukcja a mianowicie HP ProBook 6555b - sprzęt kilkuletni ale nie sprawiający do tej pory żadnych problemów.

Oczywiście, nic nie trwa wiecznie i nic nie działa w nieskończoność. Pofatygowałem się i potwierdziłem obserwację kolegi - sprzęt nie rusza. Dysk startuje, kontrolki się palą, natomiast ekran pozostaje czarny.

Migracja maszyny wirtualnej spod ESXi na HyperV

Trafiło mi się ostatnio nietypowe zadanie - migracja maszyny wirtualnej ze środowiska ESXi (VMware) do microsoftowego HyperV. Operacja na pozór prosta, jednak po drodze okazało się, że nie pozbawiona problemów. Postanowiłem choć pokrótce opisać ten proces dla czytelników Dobrych Programów - może komuś w przyszłości to się przyda.

Chodziło konkretnie o przeniesienie maszyny z Ubuntu Server (wersja 14.04 choć nie ma to znaczenia) działającego pod ESXi na platformę HyperV. Dlaczego? Tego nie wiem i po prawdzie na potrzeby tego wpisu nie jest to istotne.

Problem z lokalizacją połączenia sieciowego w Windows Server 2012.

Okresowe aktualizacje systemów operacyjnych to norma w dzisiejszych czasach. "Łatają" wszyscy producenci i dotyczy to także (a może przede wszystkim ;) ) Microsoftu.

Filozofii w tym wielkiej nie ma, instaluje się "łaty", restartuje komputer i... po sprawie. Czyżby? Czasami zdarza się, że coś pójdzie nie tak - ot choćby znane swego czasu problemy z Windows 10 po których komputer potrafił się już nie uruchomić. Podobnie wygląda sprawa z systemami serwerowymi Microsoftu a konkretnie z Windows Server 2012 (Standard).

FreeNas i konsola cz.2

Zdaję sobie sprawę, że FreeNas jest systemem trochę niszowym (a może nie?) i oprócz wszelkiej maści adminów raczej nikt go nie używa... Postanowiłem jednak podzielić się szybką wskazówką dotyczącą podłączania kluczy/dysków przez łącze USB z poziomu konsoli.

Wprawdzie FreeNas jest wyposażony w wygodne i przejrzyste WebGui, czasami jednak, z różnych powodów, możemy nie mieć do niego dostępu.

NetFramework v3.5 i problemy z instalacją na WindowsServer2012

Spotkałem się ostatnio z dość nietypową sytuacją - potrzebowałem zainstalować NetFramework w wersji 3.5 na maszynie obsługiwanej przez WindowsServer2012. Prosta na pozór czynność przysporzyła jednak trochę problemów - a mianowicie "kreator ról i funkcji" w WS2012 wywalił mi błąd instalacji (Zdjęcie 1)

Sprawa, jak się okazało, jest łatwa do ogarnięcia.

ProfWiz - szybkie przenoszenie profili w Windows

Czasami w życiu każdego użytkownika (nie tylko admina :) ), pojawia się potrzeba szybkiego przeniesienia profilu użytkownika, ot choćby w przypadku dodawania do domeny. Można to zrobić albo ręcznie, kopiując zawartość profilu z miejsca na miejsce albo ułatwić sobie życie wykorzystując ProfWiz.

ProfWiz to niewielki program firmy Forensit, który automatyzuje żmudny proces kopiowania profili.

Komputery poleasingowe — warto czy nie warto?

Rynek komputerów poleasingowych (czy raczej pofirmowych) jest w Polsce dość duży - przynajmniej mi się tak wydaje patrząc na całą masę ogłoszeń choćby na Allegro. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie podejmuję się tego ocenić - w każdym razie firma w której pracuję, korzysta z ofert komputerów pofirmowych co jakiś czas nabywając kilka sztuk (w zależności od potrzeb).

IT Professional - to już 50 numer!

Niektórym dobrze znany, innym mniej, całej reszcie w ogóle - mowa o magazynie "IT Professional" a jego Redakcja obchodzi właśnie mały jubileusz z okazji wydania 50 numeru tego magazynu.

Z tej okazji postanowiłem trochę przybliżyć "IT Professional" czytelnikom Dobrych Programów. Wieść gminna niesie bowiem, że ten magazyn nie jest dostępny w szerokiej dystrybucji (kioski, saloniki prasowe) a jedynie w formie prenumeraty.