popularne tematy: porady

Słów kilka o APC Smart-UPS C1500

UPS czyli z angielskiego Uninterruptible Power Supply (w wolnym tłumaczeniu nieprzerwane dostarczanie energii) to urządzenia znane zapewne każdej osobie, choć minimalnie interesującej się zagadnieniami IT.

Te najbardziej rzucające się w oczy, domowe urządzonka przypominają małe skrzyneczki, ważą nie więcej jak 5kg a ich możliwości ograniczają się do podtrzymania zestawu komputer + monitor przez cennych kilka minut, pozwalających na bezpieczne zamknięcie systemu i wyłączenie urządzeń.

Zdalne zgrywanie przez CMD

Administrując komputerami w LAN'ie, zdarza się, że potrzebujemy zgrać zawartość jednego z katalogów na zdalnej maszynie, do znanej tylko nam lokalizacji sieciowej lub na nasz komputer lokalny. Jak to zrobić? Oczywiście najprościej byłoby podejść do żądanego komputera z pendrive'm czy dyskiem przenośnym i przekopiować co potrzeba.

FreeNas i konsola cz.1

FreeNas to darmowe rozwiązanie typu NAS (Network Attached Storage), oparte na jednej z dystrybucji FreeBSD (m0n0wall). Wspiera wiele użytecznych w storage'u protokołów (CIFS, FTP, NFS itd.) a co najważniejsze, udostępnia GUI, pozwalające na pełną konfigurację przez WWW! Nie da się ukryć, że jest to kapitalne ułatwienie w potencjalnej pracy. Więcej o FreeNas można dowiedzieć się na stronie projektu.

Terminal HP T5720 - tryb administratora

Wprawdzie maszyny typu "thin client" nie są zbyt popularne w domowych pieleszach, zdarza się jednak, że tego typu urządzenia kupione za przysłowiową "stówkę" z firmowego demobilu zawitają w nasze progi. Do czego mogą się przydać? Może jako platforma pod FreeNas? Może serwer SMB? Możliwości jest wiele.