popularne tematy: windows

Zdalny obraz komputera z wykorzystaniem wbadmin

Zapewne każdy admin i każda firma (organizacja) ma swój sposób na kopie zapasowe komputerów użytkowników. Niektórzy nie robią ich w ogóle - ot, kierują się filozofią, że raz na jakiś czas system należy postawić na nowo i tyle. Może to i zdrowe podejście ale czasochłonne - wszak każda operacja musi trochę trwać, kopiowanie, sterowniki itd.

Zresztą nie o to mi chodzi.

Lenovo Z50 — brak WiFi i szybkie rozwiązanie

Kilka dni temu zostałem poproszony przez znajomego o pomoc - jak twierdził, jego laptop "zgubił" nagle możliwość dostępu do sieci po wifi. Jednego dnia komputer działał bezproblemowo ale drugiego nie było już połączenia z siecią bezprzewodową.

Laptopem okazał się Lenovo Z50 i pierwszy rzut oka na pasek szybkiego dostępu potwierdzał brak połączenia (Zdjęcie 1)

Pomyślałem sobie - skoro Lenovo to prosta sprawa, F5 lub FN+F5 i zapominamy o problemie. Niestety, nie tym razem. W tym modelu klawisz F5 powodował jedynie odświeżanie ekranu.

Problem w połączeniu z domeną - szybka naprawa

Dzisiejszy wpis będzie krótki, wręcz lakoniczny ale i problem nie jest jakiś mocno poważny - rozwiązanie natomiast należy do tych z gatunku banalnych :)

Otóż któregoś dnia przy próbie logowania jednego z hostów do domeny (WindowsServer2012), użytkownik otrzymał komunikat - "Relacje zaufania między tą stacją roboczą a domeną podstawową nie powiodły się" (Zdjęcie 1)

Od razu "zaświtało" mi, że może to mieć związek z niedawnym przywracaniem tej maszyny z obrazu (Acronis).

Migracja maszyny wirtualnej spod ESXi na HyperV

Trafiło mi się ostatnio nietypowe zadanie - migracja maszyny wirtualnej ze środowiska ESXi (VMware) do microsoftowego HyperV. Operacja na pozór prosta, jednak po drodze okazało się, że nie pozbawiona problemów. Postanowiłem choć pokrótce opisać ten proces dla czytelników Dobrych Programów - może komuś w przyszłości to się przyda.

Chodziło konkretnie o przeniesienie maszyny z Ubuntu Server (wersja 14.04 choć nie ma to znaczenia) działającego pod ESXi na platformę HyperV. Dlaczego? Tego nie wiem i po prawdzie na potrzeby tego wpisu nie jest to istotne.

Co potrafi użyszkodnik...? Część 1

Zapewne każdy z nas (Was) w swoich bojach z materią IT natknął się na różne rodzaje użytkowników. Jak w życiu - z pewnością jedni okazywali się bardziej kumaci, inni mniej a jeszcze inni wydawali się pochodzić z innej planety... ;)

W każdym razie każdemu z nich trzeba było pomóc. Bywało, że człowiek się zdenerwował (delikatnie powiedziane), bywało, że roześmiał.

Problem z lokalizacją połączenia sieciowego w Windows Server 2012.

Okresowe aktualizacje systemów operacyjnych to norma w dzisiejszych czasach. "Łatają" wszyscy producenci i dotyczy to także (a może przede wszystkim ;) ) Microsoftu.

Filozofii w tym wielkiej nie ma, instaluje się "łaty", restartuje komputer i... po sprawie. Czyżby? Czasami zdarza się, że coś pójdzie nie tak - ot choćby znane swego czasu problemy z Windows 10 po których komputer potrafił się już nie uruchomić. Podobnie wygląda sprawa z systemami serwerowymi Microsoftu a konkretnie z Windows Server 2012 (Standard).

Kilka słów o nagrywarce Pioneer BDR-S09XLT

Napędy Blu-Ray były mi dotychczas zupełnie obojętne. Wprawdzie posiadam takowy w domowym PS4, jednak nie przypominam sobie abym z niego korzystał (do celów, powiedzmy, pozagrowych). Tym bardziej nagrywarki. Owszem, słyszało się tu i ówdzie, że sprawdzają się jako magazyn danych, jednak do tej pory nie miałem okazji tego zweryfikować - aż do teraz!

W firmie w której pracuję, zapadła bowiem decyzja o archiwizowaniu pewnych specyficznych danych - a mianowicie nagrań z monitoringu. Po określeniu wymagań, które to musiałyby zostać spełnione, padło na zakup nagrywarki Blu-Ray.

NetFramework v3.5 i problemy z instalacją na WindowsServer2012

Spotkałem się ostatnio z dość nietypową sytuacją - potrzebowałem zainstalować NetFramework w wersji 3.5 na maszynie obsługiwanej przez WindowsServer2012. Prosta na pozór czynność przysporzyła jednak trochę problemów - a mianowicie "kreator ról i funkcji" w WS2012 wywalił mi błąd instalacji (Zdjęcie 1)

Sprawa, jak się okazało, jest łatwa do ogarnięcia.