popularne tematy: windows

Mostek dla aplikacji klasycznych — Win32 to nie UWP

Wraz z wprowadzeniem systemu Windows 8, instalacja aplikacji możliwa jest z poziomu wbudowanego sklepu. Początkowo instalować w ten sposób można było tylko aplikacje specjalnie pisane na nowy system. W Windows 10 wprowadzono platformę uniwersalną systemu Windows(UWP), która pozwala tworzyć jedną wersję aplikacji na różne wersje systemu. Nadal w sklepie możliwe było tylko umieszczanie aplikacji tworzonych specjalnie na Windows 10. Twórcy klasycznych aplikacji skazani byli na dotychczasowe sposoby dystrybucji oprogramowania. Z pomocą przyszedł im mostek dla aplikacji klasycznych.

Windows 10 nie dla radeonów

Windows 10 czyli najnowszy system, a raczej już usługa firmy Microsoft w końcu doczekał się kolejnej aktualizacji. Jak większość użytkowników pobrałem nową wersje za pomocą MCT. Aktualizacja poprzedniej kompilacji przebiegła bez najmniejszych problemów. System się uruchomił, jeszcze tylko logowanie i.... wszystko zamarzło. Restart i moim oczom zamiast ekranu logowania ukazuje się ciemność. No nic, kolejna próba tym razem na czysto. Instalacja przebiega poprawnie, logowanie, połączenie z siecią i... po kilku minutach wszystko wisi.

Anomalie systemowe - licencja developera, a dostęp do aplikacji systemowych - Ciąg dalszy

Miesiąc temu opisałem taką oto usterkę w Windows 8 - Anomalie systemowe - licencja developera, a dostęp do aplikacji system....

Mija miesiąc, wygasa licencja developera, problem powraca. Tym razem historyjka obrazkowa :)

Obrazek 1: Zablokowany dostęp do aplikacji Aparat, SkyDrive, Zdjęcia. Widoczny "X" na kafelkach.

Obrazek 2: Próba kliknięcia w zablokowany kafelek.

Obrazek 3.

Anomalie systemowe - licencja developera, a dostęp do aplikacji systemowych

Dziś mój system ponownie mnie czymś zaskoczył. Tym razem oczom mym po restarcie ukazały się jak zwykle kafelki, a na nich aplikacje aparat, skydrive oraz zdjęcia z dodatkową ikoną "X".

Przy próbie uruchomienia dowolnej z nich dostaje komunikat że licencja developera jest nieważna i żeby odwiedzić sklep. Myślę, myślę i zastanawiam się co autor miał na myśli. Przecież MS raczej by swej licencji nie unieważnił.

Po chwili wpadłem jednak na jakże genialny pomysł żeby odpalić Visual Studio dla Ósmych okienek.

Czysty Upgrade z Windows 7 do 8 i problemy z układem partycji

Początkowo miałem o tym nie pisać, jednak problem, na który można natrafić podczas instalacji Windows 8 wystąpić może u każdego i nie każdy może wiedzieć dlaczego.

Instalując Windows 8 Pro Upgrade w trybie czystej instalacji na dysku, na którym był już Windows 7 natrafiłem na "drobny" problem. Instalator po prostu stwierdził, że na tym dysku nie ma partycji na której mógłby zostać zainstalowany.

StartForDesktop 0.9

Dla przypomnienia. Czym jest StartForDesktop? SFD to niewielki program dodający do pulpitu Windows 8 Menu Start podobne do tego z poprzednich wersji okienek. Więcej o programie w poprzednim wpisie.

Jako, że poprzedni wpis dotyczył kilku kolejnych wersji(0.8-0.8.8), a wersja 0.9 trochę wnosi, tak więc od początku.

Aktualny wygląd:

Co znajdziemy w SFD?

  • Lista przypiętych aplikacji(domyślny ekran)

Modern App na pulpicie?

Zapewne wielu z Was zastanawiało się czy można uruchamiać nowe aplikacje Windows 8 bezpośrednio na pulpicie. Niestety nie. Jednak można uzyskać do nich dostęp w nieco inny sposób.

Wraz z Visual Studio dla Windows 8 instaluje się jedna ciekawa aplikacja. Jest nią "Windows Simulator". Program ten pozwala na testowanie tworzonych aplikacji w symulowanym tablecie. Dzięki temu można testować opcje, których nie znajdziemy na komputerze stacjonarnym.

Shutdown8 - zamknij sobie system :D

Moja przygoda z Windows 8 zaczęła się.... Stop. Nie o tym chciałem :P. Z góry wszystkich przepraszam, że ten wpis jest również o naszym "ulubionym" systemie. W końcu kto by chciał czytać kolejny bezwartościowy wpis jakich w ciągu kilku dni pojawiło się wiele...

Jak wiadomo Windows 8 można zamknąć np. tak:

Możemy również wywołać standardowe okno zamykania systemu:

Ja kto zrobić? Wystarczy proste Alt+F4 na pulpicie czy prosty skrypt WSH:

dim objShell set objShell = CreateObject("shell.application") objshell.ShutdownWindows

StartForDesktop - Windows 8 Start Menu

No to teraz mały spamik :)

Jako że Windows 8 nie ma "starego" Menu Start, a używam głównie zwykłego pulpitu częste przełączanie na Start Modern UI jest trochę męczące. Szczególnie przeszkadza jeżeli w tle pracuje program, który coś wyświetla jak np. TV. Pozostało użyć jakiegoś programu dodającego Menu Start. Jednak to co istnieje mi nie pasowało. I tak powstał pomysł napisania własnego programu. Jak pomyślałem tak zrobiłem i oto StartForDesktop w wersji 0.8 Beta.

Co działa

  • Lista aplikacji Menu Start