popularne tematy: linux

Upiększanie i przyspieszanie Ubuntu 12.04

Robi się coraz bardziej wakacyjnie, a także słoneczko nam dość miło przypieka, ale to nie znaczy, że trzeba się tylko wylegiwać nad wodą i nigdzie się nie udzielać społecznie. Dlatego dobrze by było, gdybym coś w końcu naskrobał w miarę sensownego. Tym razem będzie to pewien poradnik, który niedawno z nudów rzucił mi się na głowę i po prostu chciałbym o nim napisać. Dokładniej mowa tu będzie o tym, jak można przyozdobić różnymi efektownymi bajerami, a także sprawić, ażeby nasz ulubiony system miał jeszcze lepsze kopyto niż dotychczas.

Ubuntu games for you - part 3

Nowe wydanie Ubuntu mamy już za sobą i mam nadzieję, że ogólne podniecenie związane z tą dystrybucją powoli opada. Wskutek czego, możemy teraz na spokojnie pomyśleć o odpowiednim oprogramowaniu, które trzeba będzie zainstalować w naszym świeżutkim i odpicowanym systemie. Nie zapominając również o linuksowych grach, których pomalutku pojawia się coraz więcej. Dlatego w dzisiejszym wpisie będzie o kolejnej śladowej dawce polecanych gier, czyli po prostu będą to krótkie recenzje, naturalnie bez zbędnego nawijania makaronu na uszy.

Ubuntu games for you part 2

Następna część mojej niekończącej się przygody z odkrywaniem ciekawych i co więcej dobrze chodzących gier, rzecz jasna pod Ubuntu. Tym razem wychodzę z zamiarem przedstawienia kilku klonów gry Minecraft. Ponieważ tak się składa, że panuje teraz jakaś wielka moda na tę grę. Oczywiście będą to tylko skrótowe opisy gierek, czyli po kolei:

Minetest

Już na wstępie warto wspomnieć, że gra nie wymaga środowiska Java, jak to jest w przypadku gry Minecraft.

Wine 1.5.2 for Ubuntu 11.10/12.04

Na początku była ciemność, jeśli chodzi o programik Wine pod moim Ubuntu, ponieważ nie sprawował się tak jak należy. Dopiero później nastała jasność wraz z pojawieniem się nowej wersji Wine oznaczonej numerkiem 1.5.2. Dokładniej chodzi o to, że właśnie teraz pewna ilość (nazwijmy to) odpowiednich programów i tym bardziej gier chodzi bardzo dobrze. Oczywiście nie wszystkie aplikacje wyprodukowane pod Windows będą działać poprawnie lub po prostu się nie uruchomią w aplikacji Wine.

Co nowego w tej wersji:

  • Ulepszony system nazewnictwa urządzeń audio.

Ubuntu games for you

W moim kolejnym mocno swojskim wpisie chciałbym polecić garść gierek, w które bez dwóch zdań warto zagrać. Naturalnie będą to tylko tytuły gier, jakie pogrywa sobie moja skromna osoba w wolnych chwilach.

Tak więc, każdy opis polecanych gier będzie w kolejności bardzo przypadkowej:

Ciekawy klon gry Arkanoid

Quabro to gra napisana w Pythonie, która jest inspirowana na bardzo popularnej grze zręcznościowej Arkanoid (Breakout).

Ubuntu Unity is not bad

Tak więc nadchodzi taki dzień, że trzeba w końcu wszystko zrzucić z wątroby. Dlaczego właśnie człowiek używa taki system, a nie inny? Mowa tu będzie oczywiście o najnowszej wersji Ubuntu 11.10. No dobrze, to już nie takiej najnowszej, ponieważ za miesiąc, a dokładniej 26 kwietnia ukaże się wersja oznaczona numerkiem 12.04. Dlatego muszę się sprężać z tym wpisem, gdyż jest jeszcze tyle do napisania, a tak mało czasu. Bo jak wiadomo jest to dystrybucja, którą od pewnego czasu używam z pełną parą.

Numpty Physics for Linux

Tym razem dla odmiany granie na ekranie, czyli kolejny - taki sobie opis darmowej gierki. W którą oczywiście sobie gram w wolnych chwilach. O której dowiedziałem się przez przypadek przeglądając gry dostępne w Centrum oprogramowania Ubuntu. Dlatego właśnie o tej Linuksowej grze postaram się w miarę poprawnie i z sensem napisać, a która zwie się Numpty Physics.

Jest to moim zdaniem bardzo fajna i wciągająca gra logiczna. Cechująca się bardzo nietypową oprawą graficzną.

Redshift for Ubuntu

Jakiś czas temu na moim blogu opisywałem programik f.lux, który jak wiadomo służy do sterowania jasnością monitora. W skrócie polega to na automatycznym barwieniu naszego wyświetlacza podczas wieczornej pracy na komputerze. Wskutek czego nasze oczy powoli przywykną do tzw. temperatury ekranu i po prostu nie będą nas boleć. A w dzisiejszym wpisie chciałbym opisać, jak można bardzo łatwo zainstalować oraz odpowiednio skonfigurować alternatywną aplikację

QUAKE LIVE for Linux

Jak wiadomo nie samą pracą człowiek żyje. Dlatego w kolejnym moim tekściku chciałbym opisać pewną gierkę, w którą od niedawna sobie pogrywam w przeglądarce internetowej. Dokładniej mowa tu będzie o grze sieciowej QUAKE LIVE, czyli jest to po prostu szybka strzelanka z widokiem pierwszej osoby (First Person Shooter). W tym miejscu warto również wspomnieć, że gra nie tylko dobrze chodzi pod systemem Windows, ale także u mnie pod Ubuntu spisuje się wręcz idealnie.