popularne tematy: inne

Zróbmy sobie event - Short

Dwieście komentarzy pod artykułem, to dużo czy mało? Jak na średnią dp.pl - całkiem sporo. Jakiś czas temu pojawił się news o podpisaniu ugody między HP a m.in. action.pl. Na mocy tej umowy Action miał zaprzestać dystrybucji zamienników elementów eksploatacyjnych do atramentowych urządzeń HP. Pod informacją przelała się fala krytyki, złorzeczeń, deklaracji i inwektyw w kierunku jednej i drugiej firmy. Każdy prawie zwracał uwagę na (przecież oczywisty fakt), że poszło o pieniądze.

Zimne piwo

Bohater szedł wolno chodnikiem łagodnie wspinającym się na szczyt najwyższego wzniesienia w mieście. Nie spieszył się, miał bardzo dużo czasu. W tym wieku nadmiar czasu, wcześniej nazywany nudą, jest towarem tyleż pożądanym, co deficytowym. Ale Bohater miał go dziś bardzo dużo. Słońce przyjemnie grzało go w plecy, krok za krokiem i stanął przed ulubionym pubem. Przed nim stało kilkanaście wolnych stolików. Cisza i spokój.

Czy macie, szanowni czytelnicy, nawyki? Bo ja mam mnóstwo. Nie zasnę, jeśli obok łóżka nie ma butelki z wodą.

Siódmy sen dewelopera

Śpiący przewrócił się na bok i wysoko podciągnął kołdrę pod brodę. Mlasnął raz i drugi. Po chwili ciszę zmącił dźwięk. Najpierw prawie niesłyszalny, jakby ktoś powoli rozrywał pod nim prześcieradło. Coraz szybciej. W końcu dźwięk zaczął przypominać syrenę wpływającego do portu okrętu. Uwieńczony został ostatnim taktem przypominającym bulgot wydostającego się metanu z dna bagna. Nie było to jednak nic z tych rzeczy.Na twarzy śpiącego rozlał się uśmiech zadowolenia i ogromnej ulgi.

Młody deweloper wstał minutę przed swoim budzikiem. Nie ruszał się jeszcze, czekał.

Goocta

Dziś mija dokładnie 10 dni od kiedy Google zmienił swoją politykę bezpieczeństwa. 10 dni w czasie których na próżno szukać można było transparentów z napisem "Nie dla Google", zabawnych postaci z filmów animowanych, które sepleniąc zabraniają dotykać użytkowników internetu. Na próżno też wyczekiwałem na lawinowe komentarze pod kilku zdaniowymi "wpisami" na przeróżnych serwisach. Dlaczego?

Okazuje się, że na traktowanie użytkowników jak marchewki na targu jest społeczna zgoda.

Ustawa o prawie autorskim [cz. ost]

Zmuszam się do tego, by podjąć ostatni już raz temat Ustawy o prawach autorskich. W poprzedniej części deklarowałem, że rozpisze się o organizacjach zbiorowego zarządzania i kontroli produkcji nośników optycznych. Jednak doszedłem do wniosku, że oba te tematy ledwie nakreślę. I tak mało kogo to zainteresuje, a sucha teoria jest... nudna i nieinteresująca dla czytelników DP. A z czytelnikiem liczyć się trzeba, toż dla nich się pisze.

Fakty na temat ACTY

Zdecydowałem się, by jednak napisać o faktach (i mitach) na temat ACTA, miast kończyć temat Ustawy o prawach autorskich. Po pierwsze - mam wrażenie, że tylko nieliczni przebrnęli do końca przez trzy pierwsze części. Po drugie - czwarta będzie jeszcze bardziej nudna, niż trzy wcześniejsze. Po trzecie - fakty i mity o ACTA wydają mi się ciekawsze. Po czwarte - obserwuje u siebie niebezpieczny syndrom Druedaina. Komentarz niebezpiecznie wydłuża się, więc może lepiej napisać to w osobnym blogu? Do dzieła.

Kopiowanie nie jest kradzieżą

Mit. Cały

Ustawa o prawie autorskim [cz. 3]

I kolejny raz wywiązując się z obietnicy w części drugiej przysiadam do opisania przepisów z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tym razem dużo o ochronie praw autorskich. Z tymi osobistymi pójdzie szybko, więc do dzieła!

Rozdział 8. Ochrona autorskich praw osobistych

Rozdział ten składa się z tylko jednego artykułu i mówi, czego może oczekiwać twórca w przypadku naruszenia praw osobistych.

Ustawa o prawie autorskim [cz. 2]

W poprzedniej części skończyłem na rozdziale czwartym (Czas trwania autorskich praw majątkowych) i zapowiedziałem, że następna część w dużym stopniu będzie dotyczyła najtrudniejszego moim zdaniem rozdziału o przejściu autorskich praw majątkowych. Nie ma co zwlekać, czas się brać do roboty.

Rozdział 5. Przejście autorskich praw majątkowych

Ustawa opisuje tylko dwa znane prawu sposoby na przejścia (przejęcia) praw majątkowych - dziedziczenie i nabycie.

Ustawa o prawie autorskim [cz. 1]

Wstępem - w związku z tym, że znajomość i zrozumienie prawa autorskiego wśród czytelników dp.pl kuleje, a ignorantia iuris nocet postanowiłem przybliżyć czytelnikom tę ustawę. Weszła ona w życie w 1994 i zastąpiła obowiązującą wówczas ustawę z lipca 1952 roku. Dotychczas doczekała się dwóch aktualizacji (rok 2000 i 2006). Liczy nieco ponad 110 artykułów. Nie jestem prawnikiem (choć cała rodzina zajmuje się zawodowo prawem), za to na studiach przez pół roku uczęszczałem na zajęcia związane z tą właśnie ustawą (zdaje się, że to standard na dziennikarstwie).

Vox populi?

No i stało się, dziś w nocy ACTA została podpisana przez Polskę (i podobno kilka innych krajów. Nie było mnie tam, to nie twierdzę, że na pewno) w atmosferze wielkiego skandalu i oburzenia. Głos społeczeństwa został pominięty i nie wysłuchany. Tylko, czy warto słuchać tego głosu? Czy to aby na pewno był głos społeczeństwa, a nie tylko ten najgłośniejszy?

Wiemy wszystko o wszystkimAle nikt nas nie pyta o zdaniemamy plany na przyszłość

Podobno w Katowicach protestowało około 2000 osób.