popularne tematy: programowanie

WebDeveloping cz.2 i 1/2, git w praktyce

Ale mi poszło! Sam siebie zaskoczyłem. Część połówkowa druga jest już online. Tym razem o tym jak praktycznie używać gita na podstawie repozytorium dp_blog na githubie. Nie ma tutaj sensu więcej pisać więc, choć youtube się słabiej pozycjonuje niż treści pisane, na tym skończę.

Linkownia

https://github.com/conish/dp_blog - kod bloga do pobrania z gita

http://code.google.com/p/tortoisegit/ - stąd pobierzecie TortoiseGit

http://code.google.com/p/msysgit/downloads/list?q=full+installer+offic... - a stąd msys

WebDeveloping, cz. II - routing, paginacja i komentowanie

Od ostatniej części minęły już planowane dwa tygodnie, czas więc podzielić się z Wami kolejną częścią tej serii. W tej części zrezygnowałem z tworzenia na Waszych oczach kodu. Wszystko przygotowałem wcześniej, za to wszystko starałem się omówić. A było o czym mówić. Od seo, routingu, przez pozycjonowanie, komentowanie, po pożal się Boże css, responsive design i niekolorującego składnie netbeansa.

WebDeveloping cz.1 i 1/2

Naprawdę ciężko jest coś napisać, gdy mój blog powoli przyjmuje formę video. Wszystko w zasadzie powiedziałem już w filmie... No, ale tych, którzy sięgną do niego mogę spróbować zachęcić. Niniejszym: ta część nie będzie dotyczyła stricte rozwoju aplikacji, a jest bardziej powrotem do korzeni. Pokazuję w nim firebuga, jak używać i co fajnego można dzięki niemu uzyskać, opowiadam o DOMie, rodzicach, rodzeństwie i dzieciach (ale w kontekście web). A na końcu staram się wytłumaczyć pozycjonowanie w CSS przy pomocy atrybutów position oraz float.

WebDeveloping, część I

Wreszcie... sam się nie mogłem doczekać, choć głównie na wolny czas, bym mógł usiąść nad tą częścią. Kolejny raz wersja prawie w 100% filmowa, poza drobnymi szczegółami, tak tylko, żeby jakikolwiek lead był. Po pierwsze część ta robiona była nieomal na żywca, poza kilkoma zaplanowanymi potknięciami, kilka niezaplanowanych. Wszystkich pewnie udało by się uniknąć, gdyby nie... no, ale to już w filmiku.

Webdeveloping, cz. 2/3 - Planowanie

Obiecuje. To ostatnia część przed częścią numer 1. Ale uważam, że właśnie tak się powinno do tego zabierać. Nim napiszemy pierwszą klasę trzeba mieć wszystko przygotowane i jasne. Bo później zazwyczaj jest za późno. Tę ostatnią część poświęcę na zaplanowanie aplikacji, którą wspólnie napiszemy. W częsci 0 sugerowałem, że napiszemy razem bloga. Pojawiły się głosy w komentarzach z propozycją innych aplikacji, na przykład sklepu (ze wsparciem dla magazynu i płatności online).

Webdeveloping cz. 1/3 - WAMP

Czas w końcu oddać Wam kolejną część o webdevelopingu. Napisałem w poprzedniej części o serwerze lokalnym, na którym wstępnie odpalamy aplikację przed wrzuceniem na serwery produkcyjne. W związku z tym, że pojawiły się głosy o bezsensowności takiego rozwiązania, marnowaniu czasu i tak dalej...

Cóż, moim zdaniem, własne środowisko to podstawa i nie potrafię sobie wyobrazić pracy bez niego. Po pierwsze, wolę sprawdzić czy wszystko jest ok, zanim puszcze na produkcję.

Webdeveloping cz.0

Spędziwszy kilka ostatnich dni, a może nawet tygodni głównie na forum dp (zamiast kończyć wpis o OSSTMM. Obiecuję, że dokończę) doszedłem do wniosku, że zapaleńców próbujących tworzyć strony internetowe są setki. Niestety - generalna większość pisząca na forum dp.pl ma braki w podstawach. Rzuciła się na głęboką wodę, dzięki googlowi wyszukawszy interesujących ich skrypt. Bez zrozumienia wrzuciła na swoją stronę i wsadziła do internetu. Internet jak papier, zniesie wszystko. Problemy pojawiają się, gdy cokolwiek, podkreślam - cokolwiek - trzeba zmienić w skrypcie.

21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3

Koniec świata nie nadszedł 21 grudnia 2012 jak przewidywali niektórzy. Teraz, prawie tydzień później można to powiedzieć z nieomal stuprocentową pewnością. I skoro gorące ramiona apokalipsy nie otuliły naszej planety, by w oczyszczających płomieniach przynieść nową jakość, trzeba radzić sobie z codziennością. Dorzucę swoje trzy grosze w kwestii bezpieczeństwa, a dokładniej - szyfrowaniu haseł w aplikacjach www.

Ponad dwa tygodnie temu ukazała się informacja

Troll hunter

Ile razy w ciągu całego życia przychodzi nam spierać się z ludźmi, z którymi spieranie nie ma sensu? Ile tracimy na to cennych dni? Ile klawiszy wbijamy zmniejszając w ten sposób ich żywotność? Ile nerwów, drgań powieki, uderzeń adrenaliny, trzęsień dłoni? Ale jest na to proste lekarstwo! Oto proponuje Wam - słodką ignorancję! Oczywiście prędzej Docent będzie miał w bicu tyle co ja w udzie, nim się doczekamy wersji od strony silnika DP. Nie mniej jednak - na co nam inicjatywy oddolne?

dpsidebar - programowanie w windows cz.3

Wszystko wskazuje na to, że seria o dpsidebar będzie pierwszą i być może nawet nie ostatnią serią wpisów, które na łamach DP.pl dokończę... Cóż, czas ucieka, więc biorę się do pisania. W poprzedniej części obiecałem, że zajmę się settingsami i flyoutami. Do dzieła!

Settings

Jak już wcześniej wspominałem, settings to osobna strona, która tak naprawdę jest szablonem, który tylko w niewielkim stopniu możemy modyfikować.