popularne tematy: porady

10 pytań do... Mobile Vikings

Na początku chciałbym bardzo podziękować @djDziadkowi za zgodę na użycie tytułu "10 pytań do..." we wpisie. :)

Jednocześnie przepraszam za zaistniałą na początku sytuację.

Mobile Vikings

Mobile Vikings to operator MVNO działający na terenie Polski. W naszym kraju firma rozpoczęła działalność w grudniu ubiegłego roku. Firma oferuje swoje usługi także mieszkańcom Belgii i Holandii.

Oferta

Oferta operatora przeznaczona jest głównie dla osób, które korzystają z Internetu mobilnego.

O ekranach dotykowych. Dell XPS 15 Touch

Były już wpisy z porównaniem klawiatur w laptopach, czy o tym, czy warto Ultrabooki zaopatrywać w takie ekrany. Teraz będzie wpis, o wadach i zaletach ekranu dotykowego na przykładzie laptopa Dell XPS 15 Touch.

Zacznijmy od tego, czym jest takowy ekran. Cytując Wikipedię:

Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem.

Tak więc nasz sprzęt spełnia wszystkie wymogi - reaguje na dotyk palcem. Trochę słabiej na dotyk rysikiem, ale to zapewne przez jakość wykonania samego rysika.

Samsung SSD SM841 (Dell XPS 15 Touch) - demon prędkości?

W ramach akcji testowania sprzętu z Intelem otrzymałem laptopa Dell XPS 15 Touch na 2 tygodnie. W jego środku drzemie dysk beztalerzowy Samsunga. Jakie są jego faktyczna osiągi?

Atto Disk Benchmark wskazuje, iż maksymalna szybkość zapisu tego sprzętu wynosi około 400 MB/s. Natomiast odczyt wynosi ok. 550 MB/s.

CrystalDiskMark podaje trochę niższe prędkości - odczyt o szybkości niecałych 500 MB/s, a zapis trochę powyżej 350 MB/s.

AS SSD Benchmark wskazuje wartości zbliżone bardziej do CrystalDiskMarka w przypadku odczytu. Zapis wynosi ok. 400 MB/s.

WiDi v2 - droga na szczyt czy na samo dno?

Wszystkie informacje zawarte w artykule dotyczą WiDi v2.

W testach Intela otrzymałem do przetestowania adapter WiDi. Nie będę opisywał jego wyglądu i podłączenia, ponieważ było to już opisywane przez innych blogerów. Skupię się na samej idei tej technologii i jej wadach oraz zaletach.

Na początku warto zastanowić się, czym jest WIDI. Jest to technologia pozwalająca na bezprzewodowe przekazywanie obrazu do telewizora/monitora.

Intel Core i7-4702HQ - zabawy z procesorem w laptopie Dell XPS 15 Touch

Mam możliwość przetestowania procesora Intel Core i7 (4 rdzenie/8 wątków). Nie mógłbym takiej okazji zmarnować. Zobaczę więc co potrafi taki mobilny procesor. :)

Testowany przeze mnie procesor ma zegar o częstotliwości 2,2 GHz, który może pracować w trybie Turbo Boost z częstotliwością 3,2 GHz. Posiada on także zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4600.

Super PI

Dość popularnym testem (szczególnie na forum dobrychprogramów) jest Super PI.

Dotyk, czyli wygoda? Porównanie klawiatur w laptopie Dell XPS 15 Touch

Mając do dyspozycji ekran dotykowy, możemy skorzystać z bezpieczniejszej klawiatury ekranowej. Dlaczego bezpieczniejszej? Ponieważ nie ma możliwości przechwytywania wpisywanego tekstu np. przez fizyczne keyloggery.

W testowanym przeze mnie laptopie Dell XPS 15 Touch mamy do wyboru dwie klawiatury:

  • ekranową;
  • fizyczną (podświetlaną).

Dotykowa klawiatura wyświetlana na ekranie laptopa ma jedną znaczącą wadę - nie można wygodnie oprzeć rąk podczas pisania.

Mobile Vikings - test Internetu dostarczanego drakkarami ;)

Na początku grudnia do Polski zawitał nowy operator - Mobile Vikings. Czy warto się przyjrzeć jego ofercie? Zaraz się to okaże. Jednakże głównym celem tego wpisu jest test internetu od Wikingów.

Oferta

Wikingowie chcą pokazać się ze względu na ofertę Internetu Mobilnego. Występują tu doładowania tylko o kwotach 19 zł i 29 zł. Karta SIM także kosztuje 19 zł lub 29 zł.

CMS inaczej, czyli czy warto używać kreatora www

W jednym z moich poprzednich wpisów, dość obszernie opisałem instalacje kilku najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Jednakże to nie jest jedyna droga ku stworzeniu naszej własnej strony internetowej bez znajomości języka HTML. Możemy skorzystać z kreatora.

O kreatorze stron www słów kilka

Kreator stron internetowych to narzędzie, służące do stworzenia naszej witryny "prowadząc nas za rękę". Jego użycie jest bardzo łatwe i prawie całkowicie ogranicza się do klikania "dalej" :)

PowerArchiver - nie tylko "paker"

Czy ktokolwiek, kto używa komputera, nie spotkał się z plikiem o końcówce .zip, .rar? Takie rozszerzenia świadczą, iż ten plik to archiwum zawierające inne pliki lub foldery. Wiele osób korzysta z wbudowanego w system modułu, pozwalającego na rozpakowanie takiego pliku. Istnieją jednak specjalne programy, przeznaczone do zarządzania takimi archiwami i do ich tworzenia. Sprawdźmy, czy PowerArchiver 2013 jest programem wartym uwagi.

Wygląd

Program prezentuje się bardzo czytelnie.

SkyDrive: 5 przydatnych funkcji, ukrytych w gąszczu możliwości

SkyDrive to dysk internetowy oferujący 7 GB bezpłatnej przestrzeni. Jednak osoby, które posiadają aktywną subskrypcję Office 365 otrzymują dodatkowo 20 GB przestrzeni dyskowej (łącznie z bezpłatnym miejscem - 27 GB). Warto przyjrzeć się kilku ciekawym funkcjom tej usługi, które mogą znacznie ułatwić korzystanie z tego dysku internetowego, gdyż nie jest on miejscem służącym tylko do przechowywania danych - daje dużo więcej możliwości.