popularne tematy: windows

Bloguj o Windows 8, wygraj ciekawe nagrody

Zapraszamy do udziału w ciekawej akcja przygotowanej we współpracy z polskim oddziałem Microsoft. Zachęcamy Was do opisywania swoich doświadczeń z nowym systemem, a my wyławiać będziemy najciekawsze treści - podobnie, jak ma to miejsce w przypadku strony głównej bloga dobrychprogramów. Nie trzeba ich specjalnie zgłaszać, czujne oko redakcji wszystko wyłapie.

Na autorów czekają bardzo atrakcyjne nagrody - do rozdania mamy cztery konsole Xbox 360, tablet z Windows 8, myszki i klawiatury Microsoft oraz koszulki i gadżety z naszym logo.

Kiedy w końcu Windows nauczy się obsługiwać dwa ekrany?

Pracuję na notebooku, do którego w redakcji podłączam zewnętrzny panel. Panel stoi zwykle po lewej, bo w tym kierunku moja szyja wydaje się być bardziej elastyczna. Problem w tym, że z dwoma ekranami pracuję już od dawna i jest to droga przez mękę - bynajmniej nie dlatego, że z wiekiem kark coraz bardziej sztywnieje. Poziom niedoróbek Windowsa w takim środowisku woła o pomstę do nieba.

Nie zgadniecie ile kliknięć trzeba, żeby zapisać PDFa w nowym Wordzie...

Warstwa abstrakcji to moje nowe ulubione słowo już nie tylko w kontekście Windows 8, ale i nadchodzącego Office 2013. Z pudrowaniem gówienka kolejnymi warstwami abstrakcji mamy do czynienia od czasów DOSa - kolejne wersje Windows (3.x, 95, 98, ME) były graficznymi nakładkami na ten system, później jeden Windows (Vista) dodawał kolejne okienka nad poprzednimi okienkami (np. dostęp do rozdzielczości pulpitu przez Personalizację albo dostęp do ustawień karty sieciowej przez Centrum sieci i udostępniania).

Sklep w Windows 8 i nerwica natręctw

Co by nie mówić, codzienna praca z Windows 8 do nudnych nie należy. Dzisiejsza historia zaczęła się od informacji, że pojawiły się aktualizacje systemowych aplikacji Metro/Modern. Aktualizacje to mój fetysz, więc czym prędzej się zainteresowałem. Oczywiście Windows Store nawet słowem o nich nie pisnął i zmienił zdanie dopiero po kilkukrotnym wyłączeniu go na siłę. Aktualizacje pojawiły się w prawym górnym rogu i świat znów się uporządkował. Tak przynajmniej myślałem...

Niestety, po hurtowej aktualizacji, kafelek Sklep nadal zachęca powiadomieniem:

Windows 8 i wyświetlacze o dużej gęstości pikseli (PPI)

Trend we wszelkiej maści wyświetlaczach to oczywista oczywistość - rosną rozdzielczości i jednocześnie maleją przekątne ekranu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń o bardzo dużych, jak na swoje rozmiary rozdzielczościach. Przykładem są ultrabooki z 1080p na 13" - praca na czymś takim bez mikroskopu to prawdziwe wyzwanie.

Od dawna irytował mnie ten problem, bo Windows z takimi wyświetlaczami radzi sobie fatalnie. Można zwiększyć skalowanie fontów np. do 125%, wtedy jednak Windows zaczyna przypominać GNOME albo inne paskudztwo.