popularne tematy: linux

Gdy Windows był Uniksem, czyli dlaczego bash w Windows 10 to żadna nowość

Kilka tygodni temu gruchnęła wiadomość, że nadchodzące kompilacje Windows 10 będą zawierały między innymi linuksową powłokę bash, wraz ze zbiorem innych narzędzi, jak coreutils, czy też w ogóle oprogramowanie systemowe GNU. Miało to być pokłosie zabitego Projektu Astoria, a odpowiednie moduły – rzekomo dostępne przez sklep Windows Store jako dystrybucja oprogramowania Canonical. Wiele serwisów informacyjnych oraz innych „entuzjastów”, zwyczajowo niemających pojęcia, o czym piszą, rozpływało się z radości nad niesamowitym postępem, jakim najwyraźniej jest dołączenie basha do Windows.

Ciąg dalszy wdrażania Red Hatów — czyli o tym, jak nic nigdy nie działa tak, jak byśmy chcieli

Jakiś czas temu pisałem o wdrażaniu Red Hatów, a właściwie Fedory 21, na dużej liczbie komputerów (około 180). Ten pozornie bezbolesny i bardzo dobrze udokumentowany proces, okazał się być generatorem nieprzewidywalnych problemów, na które można natknąć się wyłącznie przez praktykę: żadną miarą nie dałoby się wydobyć ich z dokumentacji, ani zabezpieczyć przed takimi scenariuszami bez doświadczenia.

Niepotrzebne projekty: polski Aurox Linux

Dokończmy...

Moja historia wydawnictwa Software, opowiedziana przez pryzmat wzlotu i upadku magazynu Hakin9, wzbudziła zainteresowanie czytelników. Wpis został wyróżniony na portalu, zgromadziło się pod nim też nieco komentarzy. Oczywiście, nie jest to historia kompletna. Nie tylko została przeze mnie nieco skrócona (z racji formuły bloga), ale również pomija wiele aspektów, mniej lub bardziej pobocznych.

Linux na poważnie – wdrażanie Red Hatów na skalę korporacyjną

Nakreślmy najpierw krajobraz: pracuję jako (młodszy) administrator na wyższej uczelni. Laboratoria komputerowe na wydziale są zdominowane przez Windows 7, stanowisk jest łącznie ponad 150. Mimo, że wiele osób twierdzi, że systemy są na nich instalowane ręcznie, z oczywistych powodów tak nie jest, to przecież szalenie czasochłonna i w dodatku małpia robota. Wdrażanie oprogramowania to nie jest nowe zagadnienie, rozwiązano ten problem lata temu. Obecność narzędzi instalacji nienadzorowanej jest dobrym kryterium odróżniania prawdziwych systemów operacyjnych od zabawek.

Od fachowca do spamera — magazyn Hakin9 okiem wiernego czytelnika

W kiosku poprzedniej dekady

W ramach moich podróży po peryferiach tematyki IT, odwiedziłem już internet ubiegłych dekad oraz zapomniane polskie oprogramowanie z lat transformacji ustrojowej. Tym razem czas na czasopisma informatyczne. Nie chcę się porywać na zwykłą przekrojówkę, mój charakter nie pozwala mi na pisanie o rozległych tematach w syntetyczny sposób, ponownie zatem wybrałem temat mniej "mainstreamowy". ;)

Aby rozpocząć kolejną historię, cofnijmy się do „prostszych czasów”.