popularne tematy: linux

Dell XPS 12 DUO - a na nim Zapalona Kotofretka

Pewnie zapytacie dlaczego "Zapalona Kotofretka "? Otóż jest to polskie tłumaczenie Ubuntu w wersji 13.04 (Raring Ringtail), które postanowiłem uruchomić na otrzymanym Ultrabooku. Szczerze mówiąc bardzo liczyłem, że ten system mnie nie zawiedzie, że wszystko w nim będzie hulać bez najmniejszego problemu. A dlaczego byłem/jestem tak tego pewny? Canonical i Dell ściśle ze sobą współpracują, nawet w swojej ofercie producent Ubuntu posiada

Malinowy wyświetlacz, czyli Raspberry Pi w małżeństwie z LCD Hitachi HD44780

Już na niejednej stronie o tym małżeństwie było, ale jakoś na blogach taki tekst jeszcze nie zawitał, dlatego też korzystając z chwili wolnego czasu podzielę się z Wami moim małym doświadczeniem jakim było pobratanie Raspberry Pi z wyświetlaczem LCD zgodnym ze standardem Hitachi HD44780.

Oczywiście pierwszym krokiem był wybór odpowiedniego wyświetlacza.

Here we go, elementaryOS - Luna Beta 1!

14 listopada została opublikowana pierwsza Beta elementaryOS - Luna. Jak zapowiadają twórcy jest to najbardziej oczekiwana platforma open source... szczerze mówiąc Ja osobiście jej nie mogłem się doczekać, dlatego też na moim netbooku tego samego dnia Luna zawitała jako natywny system!

Od dawien dawna używałem Ubuntu z Gnome 2 jako swojego domowego systemu, aż do momentu, gdy kolesie z Canonicala stwierdzili, że trzeba czegoś nowego co zapoczątkowało Unity w tej dystrybucji pingwina, które ewidentnie mi nie przypadło.

[Raspberry Pi] Malinowe życzenia użytkowników DP cz.1

Życzenie I - "R-Pi i Wifi"

Po opublikowaniu przedostatniego mojego wpisu w komentarzach pojawiło się mnóstwo próśb odnośnie sprawdzenia "czegoś" na malinie.

Na prośbę jednego użytkownika J3rzU) , sprawdziłem czy Raspberry Pi poradzi sobie z obsługą karty Wifi pod USB (w moim przypadku to TP-LINK WN321G). Sam nie potrzebuje takiego rozwiązania, albowiem moja malina stoi bardzo blisko routera, ale co tam zawsze warto wiedzieć. Nadal pracuje na Debianie “squeeze”.

[Raspberry Pi - moje doświadczenia] Włączenie serwera ssh podczas startu systemu.

Wczoraj opublikowałem wpis na temat pierwszych wrażeń z otrzymania Raspberry Pi. Dzisiaj pozostawię, krótką notkę jak szybko umożliwić start serwera ssh na Debian “squeeze” przeznaczonym dla Maliny. Pierwsze co musimy zrobić to odpalić konsolę z prawami administratora;

sudo su

Aby wystartować poprawnie serwer ssh, musimy wygenerować publiczny klucz RSA, robimy to w wklepując polecenie w konsoli:

ssh-keygen -t rsa