popularne tematy: linux

[Ubuntu] Przenoszenie aktywnych okien między dwoma monitorami za pomocą skrótów klawiszowych

Ostatnio kolega zapytał mnie czy da radę przenosić aktywne okna za pomocą skrótu klawiszowego między dwoma ekranami w systemie Ubuntu z Gnomem 2, albowiem często z takiej funkcjonalności chciałby korzystać. Z tego co wiedziałem to w "prosty" sposób nie dało się tego zrobić, ale dla chcącego nic trudnego! Poszperałem trochę i znalazłem sposób.

Z pomocą przychodzi nam pakiet xdotool (command-line X11 automation tool

Test prędkości odczytu/zapisu pamięci typu Pendrive

Mając dłuższą chwilę...

... zgromadziłem w jednym miejscu wszystkie pamięci przenośne, które walały się w okół mojej osoby i poddałem je wykańczającym testom odczytu i zapisu. Oto rezultaty mojej "uporczywej pracy". Peny zostały posegregowane od największej pojemności (32GB) do najmniejszej (8GB), zaś program, którego użyłem do badania to Disk Utility v.2.30.1 - linuxowy tool. Testy były wykonywane tylko raz na danym sticku - aby zbytnio się nie zmęczył ;) Wyniki zostawiam do Waszej oceny :)

Start Ubuntu 10.04 bez podłączonego monitora

Ostatnio miałem "potrzebę" :) skonfigurowania wspomnianego Ubuntu tak, aby wstawał z włączonymi xami bez podłączonego monitora - domyślnie sobie z tym nie radził. Żeby tego dokonać potrzebujemy zmienić dwa pliki konfiguracyjne systemu (xorg.conf,grub). Edycje plików powinniśmy wykonywać spod poziomu root.

Raz, dwa, trzy, ZACZYNAMY!

Domyślnie Ubuntu w wersji 10.04 nie używa już pliku xorg.conf umieszczonym w folderze X11, a więc dla "potrzeby"

Teeworlds - strzelanka multiplayer w stylu retro

Podczas świąt miałem trochę wolnego czasu i wzięła mnie ochota na 'popykanie' w jakąś mini gierkę. Szukając w "Centrum oprogramowania Ubuntu" natknąłem się właśnie na Teeworlds.

Gra określana przez twórców jako 'strzelanka multiplayer w stylu retro' spełnia wszystkie kryteria klasycznej strzelanki 2D. Dosyć tego jest zrobiona z humorem. Zabawne animowane stworki przypominają mi Pokemony. Na pierwszy rzut oka gra wygląda na banalną, ale po 5minutach pykania myślę, że każdy zmieni o niej zdanie :)

Lista ciekawych applet'ów dla Ubuntu - #2

Wojtek obietnic dotrzymuje i dzisiaj publikuje "GNOME Indicator applets" część II :) W dzisiejszym wpisie weźmiemy pod lupę: Netspeed, Timer-Applet,Sensors Applet

Netspeed

Aplet ten pokazuje aktualną prędkość (DL/UP) naszego połączenia internetowego.Aplet także potrafi wyświetlić kilka szczegółów na temat wybranego urządzenia sieciowego, które aktualnie monitoruje.

Instalacja:Po prostu wpisujemy poniższe polecenie w terminalu:sudo apt-get install netspeed

Lista ciekawych applet'ów dla Ubuntu - #1

Idąc za ciosem pierwszego "publica" chciałbym zaprezentować kilkanaście appletów, których używam w codziennej pracy. Applety oczywiście dotyczą komputera z zainstalowanym Ubuntu i środowiskiem graficznym GNOME.

Ejecter

Na pierwszy ogień wezmę applet "Ejecter" - "wyrzucacz" :) Owy applecik spełnia bardzo przydatną funkcję, albowiem potrafi od-montować zewnętrzne urządzenia peryferyjne: dysk twardy, tackę napędu optycznego, czy pen'a. Może to nic nadzwyczajnego, ale takiej funkcjonalności brakuje w pasku Gnoma.