popularne tematy: bezpieczeństwo

Adrian Lamo — nekrolog wyklętego hakera

W połowie marca tego roku zmarł jeden z najbardziej znanych hakerów i równocześnie jeden z najsławniejszych crackerów ostatniego dwudziestolecia — Adrian Lamo. Znany chyba każdemu interesującemu się zagadnieniami bezpieczeństwa w internecie ze swoich spektakularnych włamań do systemów komputerowych Yahoo!, Microsoft, AOL, National Security Agency i dziennika The New York Times.

Był on postacią, która nawet na ekstremalnej scenie hakerskiej wyróżniała się niesamowitością i niejednoznacznością postępowania.

Ubuntu 18 - koniec pewnej epoki?

Kiedy niedawno wcisnąłem C-M-<f1> aby zrobić porządek z niesfornym programem, który zawiesił mi system, ujrzałem coś takiego:

* Canonical Livepatch is available for installation.- Reduce system reboots and improve kernel security. Activate at:https://ubuntu.com/livepatch

Livepatch to program do akualizowania Linuksa bez restartowania komputera. Wydawałoby się, że to nic takiego, Canonical chce po prostu ułatwić życie użytkownikom swojego systemu. Otóż nie do końca - Livepatch to własnościowy program.

Blokada telefonu z powodu RODO? To bzdura!

Od kilku dni polscy użytkownicy telefonii komórkowej dostają SMS-y, w których próbuje się ich przekonać do tego, że w związku z wejściem w życie RODO, mają dwa dni na zainstalowanie certyfikatu LTE, w przeciwnym razie połączenia wychodzące, przychodzące oraz internet zostaną zablokowane. 

Pod żadnym pozorem nie wchodźcie w link, który podany jest w owej wiadomości, gdyż link prowadzi do aplikacji o nazwie app.apk, która posiada prawa do tworzenia i wysyłania SMSów premium, czyli takich, za które - słono zapłacisz.

Cambridge Analytica ogłasza bankrutcwo. To klątwa Facebooka?

Spółka kończy działalność.

Firma analityczna Cambridge Analytica stała się popularna w ostatnich miesiącach – głównie za sprawą wycieku danych z Facebooka oraz wykorzystywania informacji w celu lepszego docierania do użytkowników z politycznymi kampaniami. Zaledwie kilka godzin temu spółka ogłosiła, iż jest bankrutem.Dlaczego tak się stało?

Leniwi cyberprzestępcy, czyli co znalazłem dziś w skrzynce

Mamy rok 2018. Czas, w którym polimorficzne, niewykrywalne, przenośne trojany szyfrujące dyski, ukrywające się w rootkitach UEFI pozostają niezauważone, przejmują tysiące urządzeń Internetu Rzeczy, paraliżują infrastrukturę, a żądając okupu potęgują i tak gigantyczne straty, wpędzając nas w nieprzerwany cykl coraz potężniejszego chaosu, tym bardziej przerażającego w świetle coraz lepszej algorytmiki sztucznej inteligencji....

Nie.

Absolutnie nie.

1.1.1.1 – warto zmienić swój DNS?

Ostatnio głośno się zrobiło o wyciągnięciu przez Cloudflare z niebytu adresu IP składającego się z czterech jedynek i udostępnieniu go jako serwer DNS. Zostaliśmy przy tym zapewnieni, że korzystając z niego, będziemy bezpieczniejsi, ponieważ wszelkie logi, z których można byłoby odczytać historię naszego surfowania usuwane są automatycznie z serwera po 24 godzinach. A więc z punktu widzenia bezpieczeństwa – warto zmienić, czy nie?

Wszyscy wiemy, że bez Systemu Nazw Domenowych żyłoby się nam o wiele trudniej.

Nośniki danych — przyszłość odzyskiwania danych

Dysk, pendrive, karta pamięci. To nośniki danych, które przeszły przez ręce niemal każdego użytkownika. Dziś już praktycznie nie można wyobrazić sobie osoby w takim kraju jak Polska, która nie miałaby żadnych danych, choćby w postaci najprostszych zdjęć.

Obecnie na rynku mamy kilka najbardziej popularnych nośników:

Dyski twarde - najpopularniejsze nośniki. Tanie a zarazem o dużych pojemnościach napędzają wytwarzanie i przetwarzanie danych.

Bezpieczeństwo w sieci czy anonimowość?

Aktualizacja 2018-04-02:

Ten wpis powstał jako żart z okazji 1. kwietnia. Jeśli czytasz go po tej aktualizacji, potraktuj to jako aspekt humorystyczny.

Cześć! Choć z dobrymiprogramami jestem już od wielu lat, jest to mój pierwszy wpis blogowy. Długo opierałem się pokusie, żeby opisać swoje doświadczenia związane czy to z oprogarmowaniem, czy aktualną sytuacją na świetie, ale dopiero wydarzenia sprzed ostatnich godzin sprowokowały mnie do wydania w świat tego pierwszego tekstu.