Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: bezpieczeństwo

Windows Update: ulubione narzędzie każdego użytkownika Windows!

Zwłaszcza, gdy w jego oknie zobaczy się taki radosny widok:Ale to tylko część radości jaką obdarza nas Microsoft po czystej instalacji Windows 7. Jeśli mamy obraz bez SP1, to lepiej od razu taki zdobyć, bo jak nie to:- najpierw jakieś ~20 aktualizacji + restart- następnie .NET Framework 4 + restart- dopiero SP1 + parę restartów

Gdy mamy SP1 jest "znacznie lepiej", bo pomijamy powyższe. Dalej:- aktualizacja samego Windows Update- długie rozmyślanie (to podobno znana sprawa, support Microsoftu w tym czasie wymyśla wymiar kary, czyli ilość poprawek, każdy dostaje inną :) )- ponad 200 poprawek (to ten magiczny moment z pierwszego zrzutu) o rozmiarze bagatela połowy rozmiaru całego ISO Win7 SP1 x64 Home Premium (samo pobieranie to dobra godzina, instalacja - kilkanaście kolejnych) + pełno restartów- z tego zwykle część się nie zainstaluje bo zawsze jakiś error, więc po restarcie jeszcze niedobitki i restart

Synology DS216 + IronWolf = backup doskonały

Czy zdarzało się Wam kiedyś czegoś lub kogoś nie docenić? Ocenić książkę po okładce, jak to mówią, albo zlekceważyć przeciwnika? Uczucia, takie jak podziw, szacunek i emocje, jakie towarzyszą po przegranym meczu, na pierwszy rzut oka, ze słabszym przeciwnikiem, przeczytaniu jednak dobrej książki z przeciętną okładką, mogę powiedzieć że były mi dotąd nieznane po tym, kiedy uruchomiłem serwer NAS (Network Attached Storage) DiskStation DS216 od Synology. Wydawało mi się, że to będzie kolejny serwerek plików z możliwością zapisu na nim danych za pomocą różnych protokołów sieciowych i tworzeniu kopii dysków poprzez ich pracę w lustrzanej macierzy. Tak, wydawało mi się…

Tara Evans chciała mnie oszukać!

Tytuł tego wpisu jest może trochę niefortunny ale, jak się zaraz przekonacie, jak najbardziej zasadny. Zacznijmy może od tego, że jakiś czas temu postanowiłem sprzedać na popularnym serwisie aukcyjnym konsolę PS4. Nic takiego, normalna rzecz, normalna czynność - o samej konsoli, wyposażeniu i cenie nie ma nawet sensu wspominać.

W każdym razie, bodajże w drugim dniu licytacji otrzymałem e-mail o treści:

jaki jest stan sprzecie
- no cóż, napisane dziwnie ale kontekst jak najbardziej zrozumiały. Odpisałem, że stan przedmiotu znajduje się w opisie aukcji i zapomniałem.

Tymczasem na drugi dzień kolejny e-mail, od Tary Evans, tym razem już nie z adresu powiadomień ale z prywatnej poczty <monahansusan3@gmail.com>.

W tym momencie zapaliło mi się ostrzegawcze światełko, tym bardziej, że łatwo powiązać stylistykę treści mejla ze znanymi nam wszystkim wiadomościami dotyczącymi spadków, fortun do przejęcia itp. itd.

Jak zachować anonimowość w dzisiejszym Internecie?

Całkowita anonimowość jest tylko pozorem
O prywatności w Internecie można przeczytać niejeden artykuł. Tak zwana „anonimowość”, która być może istniała jeszcze kilka lat temu, obecnie praktycznie nie funkcjonuje. Dlaczego? Internet rozwijał się niezwykle szybko – zdecydowanie szybciej, niż większość osób zasiadających u steru władzy mogła pomyśleć. Wobec czego ta powszechna sieć dosyć długo pozostawała, można powiedzieć „poza prawem”. Obecnie, wprowadzane są kolejne ustawy, które – z jednej strony mają pozytywne cechy, a z drugiej – ograniczają wolność World Wide Web. To dzieje się nie tylko w naszym kraju, ale właściwie na całym świecie. Oczywiście, nam daleko jeszcze do Chin – gdzie znalezienie jakiegoś przejścia przez „Wielką Zaporę” okalającą Chiny, jak niegdyś Wielki Mur, jest karalne, a cały „krajowy” Internet jest cenzurowany. Niestety, my także nie mamy się z czego cieszyć. U nas też pełna wolność Internetu wisi na cieniutkim włosku. Kolejne ustawy wprowadzane w życie ograniczają sukcesywnie jego wolność. Przeciętny użytkownik Internetu, szczególnie wypisujący bzdury na różnych forach, czuje się bezkarny, gdyż wydaje mu się, że jest „anonimowy”. Otóż nie.

FortiGate 50E i problemy z Web Application Firewall

Urządzenia z serii FortiGate mają zaimplementowany bardzo sprytny mechanizm o nazwie Web Filter. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, służy to do monitorowania/filtrowania ruchu sieciowego związanego z protokołem www. Konkretnie rzecz biorąc na podstawie zdefiniowanych kategorii zezwalamy na dostęp (lub go blokujemy) do określonych stron internetowych.

Na ogół mechanizm ten działa bez zarzutu. Czasami jednak zdarza się, że któraś ze stron, mimo, że należy do bezpiecznej kategorii, nie chce nam się wczytywać. Przy próbie jej uruchomienia, otrzymujemy komunikat "Web Page Blocked".

Jest to dość uciążliwe, tym bardziej, że nie pomaga dodanie takiej strony do "whitelisty". Swego czasu miałem tego typu "przeboje" z witryną igsind.com - mimo, że jej sprawdzenie w "Web Rating Overrides" pokazywało, że strona należy do bezpiecznej a tym samym dozwolonej kategorii "General Interest".

Okazało się, że mimo pozytywnego zakwalifikowania strony do odpowiedniej kategorii przez Web Filter, zastrzeżenia miał jednak Web Application Firewall. Dlaczego? Trudno mi powiedzieć - być może "wyczuwał" na ww. stronie coś, co mu się wyraźnie nie podobało.

Od „nieHackera" do admina? Cz.2

Wreszcie miałem czas i zdrowie by opublikować ten tekst, który oryginalnie miał pojawić się w zeszłym roku… Niemniej pewne część mojego kręgosłupa wniosła votum nieufności, co do moich poczynań i… musiała zostać usunięta :-)

Ostatni wpis skończyłem w okolicach roku 2001, gdy ze „smarka” stałem się „przyszłością tego narodu!!!!” – poszedłem do pracy. Pierwsza praca – sprzedawca komputerów – czy mogłem wtedy trafić lepiej ? Na zapleczu karty graficzne, na biurku Secret Service, naprzeciw klienci, którzy chcą mnie słuchać i czasami przychodzą tylko po to, by sobie pogadać… Tak, to było to. Bardzo szybko jednak praca sprzedawcy marzeń zmieniła się w „w firmie mamy SDI 115Kb trzeba podzielić pasmo”.

Napiszę tak, jeżeli potrafiłeś za pomocą OpenBSD i Pf podzielić pasmo 115kb między 40 komputerów + zasady firewalla itp., to BYŁEŚ KU..A BOGIEM!!!!! Tak wiem, przeklinanie jest równie groteskowe, co fakt, że w 2017 roku taką konfigurację można wykonać na „Linuksie” za 200 zł … i co drugi Kowalski ma to w konfiguracji domyślnej w domu. Wtedy jednak tak nie było i nawet konfiguracja Fresco Linuks nastręczała czasami problemów.

Historia pewnego Bana :) cz. 2

W lutym opisałem historię mojego perm-bana na konto Origin https://www.dobreprogramy.pl/skypan Walka z EA trwała dość długo. Niestety nic nie wskórałem. Ban został aż ... Od niechcenia parę dni temu wszedłem na forum battlefield i nagle okazało się:

Witajcie Gracze Battlefield 1Ostatnio rozwiązaliśmy problem dotyczący graczy niesłusznie zablokowanych w Battlefield 1. Przyczyną okazała się być jedna legalna aplikacja osób trzecich ingerująca w proces Battlefield 1 i wyzwalająca test wewnętrzny gry przeciwko graczowi, który podczas rundy był raportowany do Fair Fight i konsekwencji automatycznie banowany. Wyłączenie właściwej polityki postępowania rozwiązało problem a blokady nałożone na graczy zostały zdjęte.Do systemów anti-cheat podchodzimy z wielką ostrożnością. Podejmujemy wszystkie wymagane kroki aby zawiesić graczy naruszających Warunki Postępowania jednocześnie łagodząc warunki, przy których uczciwy gracz może zostać zablokowany.Jeśli uważasz, że zostałeś niesłusznie zablokowany przez nasz system anti-cheat, prosimy o kontakt przez http://help.ea.com .

Cujo twoja inteligentna zapora sieciowa

Z Internetu korzystamy na co dzień, w pracy, w domu. Nie zawsze nasze dane są bezpieczne — szczególnie w naszych 4 ścianach, albowiem tu żaden Pan z IT nie trzyma pieczy nad porządkiem w sieci. Aby zacząć móc czuć się bezpiecznie musimy, powziąć pewne środki. Na pewno powinniśmy wyposażyć PC w podstawowy program antywirusowy, ale to nie zawsze wystarczy, aby nas uchronić przed cyfrowym zagrożeniem. Warto też zadbać o swoją całą domową sieć. Tylko jak?

Jednym z takich urządzeń, które może nam w tym pomóc jest, Cujo — Inteligentny Firewall. Jest to produkt, który został zaprojektowany, aby zapewnić ochronę sieci przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami, które czyhają na nas w sieci. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, ile wrażliwych danych możemy stracić:

 • bankowości online: numery kont i transakcje
 • prywatne adresy e-mail i wiadomości
 • zdjęcia rodzinne
 • deklaracje podatkowe (rozliczyliście już swój PIT?)
 • danych do kont społecznościowych (loginy, hasła)
 • dodatkowo, wszelkie prywatne pliki, czy licencje na oprogramowanie

Facebook i jak nie dać się oszukać

Na portalach społecznościowych czeka na na nas masa różnego rodzaju oszustw czy prób wyłudzeń. Facebook jako ten najpopularniejszy ma ich najwięcej do zaoferowania.

O co w tym chodzi

Jednym z najczęściej używanych w ostatnim czasie sposobem na ograbienia nas z pieniędzy jest podszywanie się pod znane marki np. sklepów czy też znane osoby. Dla przykładu podam, że niedawno taką akcję zorganizował ktoś kto podszywał się pod sieć sklepów Media Expert, sieć kin Helios czy też pod osoby Roberta Lewandowskiego i Mariusz Pudzianowskiego. Wygląda to przeważnie w ten sposób, że ktoś zakłada lewy profil/fan page i wrzuca na niego przez jakiś czas posty tworząc, krótką historię dla niepoznaki. Następnie proponuje udział w konkursie z nagrodami. W każdym z oszustw powtarza się jedna metodologia.

Zawsze mamy:

 • polubić stronę
 • udostępnić post/link
 • dodać komentarz
 • Dzięki takiemu działaniu zwiększa się obszar działania sprawcy bo wszyscy znajomi to widzą, a zaciekawieni może sami dadzą się złapać. We wskazanym terminie przychodzi czas wyłonienia zwycięzcy lub zwycięzców. Wtedy oszust nie podaje danych lecz linki profili.

  ROOTowanie nie rootowalnego . Czyli Root inaczej :)

  Google ostatnimi czasy łatając Androida , daje miłośnikom ROOTa nie lada zagwozdkę , Blokując możliwości ROOTowania naszego urządzenia . Google jednak nie przewidziało takiej nie typowej metody ROOTowania . Można śmiało zapytać , Jak uniwersalnie zrootować android nie naruszając bootloadera  i gwarancji ????Otóż należy zaopatrzyć się w paczkę OTA , lub update.zip danego producenta , a mianowicie : Jeżeli mamy telefon Sony Xperia E5 , to należy wyszukać w google , Sony Xperia E5 OTA update zip SONY , i pobrać paczkę aktualizacji . Ważną rzeczą jest by telefon NIE ZOSTAŁ WCZEŚNIEJ ZAKTUALIZOWANY .