popularne tematy: inne

Internet, jaki znamy, się kończy... nowe HTTP, czyli jedna z cichych rewolucji 2020

Dzisiaj dwa słówka o tym, jak wywołać sobie taki piękny obrazek:

Zacznijmy od tego, że dawno, dawno temu strony WWW były oczywiście bardzo proste, nienowoczesne, i w ogóle okropne.

Jak wszyscy wiemy, powstawały kolejne wersje protokołu HTML, które opisywały treść dokumentów tekstowych do interpretacji i porządkowały to, co chociażby wyrabiał Netscape i Microsoft.

W ten oto piękny sposób doszliśmy do HTML 5 (a nawet, jeśli spojrzeć na https://www.w3.org/TR/

Krótkie spojrzenie na Samsung DEX...

Począwszy od Galaxy S8 Samsung wbudowuje w wiele swoich urządzeń tryb DEX, który przynajmniej w teorii pozwala na używanie telefonu z zewnętrznymi urządzeniami peryferyjnymi w charakterze zamiennika komputera.

Początkowo wymagało to stacji dokującej z wentylatorem chłodzącym, obecnie doszły również inne opcje:

  • przez przejściówkę USB-HDMI (wtedy klawiatura i myszka muszą działać przez Bluetooth)
  • przez dedykowany hub (wszystko po kablu)
  • przez Wifi (+ Bluetooth, jak mniemam)
  • przez zwykły kabel USB (w systemach Windows / Mac)

Tu zaszła zmiana...

Brałem niedawno udział w dwóch kursach/szkoleniach. Banalne wydarzenie, ale zrodziło kilka spostrzeżeń na temat zmian, a może nie tylko zmian; także parę wniosków i pytań, niekoniecznie retorycznych.

Nie dowiedziałem się niczego nowego, a tego, co chciałem wiedzieć, prowadzący nie znał. Dwadzieścia lat temu automatyczne pomyślałbym z dumą (duma z siebie, pogarda dla niego), że widocznie wiem więcej od szkoleniowca.

11 najważniejszych wydarzeń, które zmieniły technologię w ciągu ostatnich 25 lat

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że rok 2020 przejdzie do historii. Dlaczego? To efekt wielu wydarzeń, których następstwa i skutki możemy obserwować obecnie. 

Amerykańska publikacja Fast Company wskazuje 25 kluczowych momentów w rozwoju technologii w ciągu ostatnich 25 lat (oczywiście z amerykańskiego punktu widzenia).

Nintendo Game & Watch — zacny klan przenośnych konsol. Historia, supergry i spuścizna

Rok 2020 jest szczególnym czasem dla osób ceniących przenośne konsole Game & Watch. W kwietniu bowiem minęło 40 lat, kiedy pierwsza z nich zadebiutowała na rynku. 13 listopada natomiast z okazji 35. rocznicy powstania Super Mario Bros. firma Nintendo przedstawiła nowy model konsoli Game & Watch z kolorowym wyświetlaczem. Zawiera ona dwie wersje kultowej platformówki wydane na konsolę NES, a także odnowioną grę Ball.

Retromaniak: Reedycja Bajtka – pierwsze egzemplarze już u szczęśliwców, trwają zapisy na numery w kolorze

Jeszcze pachnące drukarnią, doskonale wydane, poprawione technicznie - pierwsze Bajtki z reedycji Retronics docierają już do szczęśliwców. Firma przyjmuje zapisy na kolejne roczniki – tym razem już te najbardziej atrakcyjne, bo kolorowe.

Nie będę ukrywał, że to chyba najbardziej wyczekiwana przeze mnie reedycja czegokolwiek, co dotąd zamówiłem w życiu. Może nowe wcielenie Amigi, które ponoć się szykuje (ma je robić firma od

Pompka elektryczna Xiaomi MI PORTABLE AIR PUMP – pompowanie długodystansowe

Pompkę zakupiłem w marcu za około 190 zł. Czemu? Raz – jeżdżę sporo rowerem. Dwa – mamy na podwórku kilka samochodów i ciekawy byłem jak takie małe coś poradzi sobie z pompowanie większych kół.

Oprócz kompresora w zestawie znajduje się kabel ładujący (USB - micro-USB) oraz wąż o długości prawie 20 centymetrów z nakręcaną końcówką do opon samochodowych, adapter „Presta” (rowerowy wentyl), igła do pompowania piłek oraz torba materiałowa do przechowywania i przenoszenia.

Bycie dobrze zorganizowanym to połowa sukcesu

W tym wpisie chcę wam opowiedzieć o kilku rzeczach przy pracy z komputerem, które stosuję i które sprawiły, że mam bardziej uporządkowany dzień pracy.

Maile to nieodłączna część pracy z komputerem. Chcę was zachęcić do tego, abyście mieli kilka skrzynek mailowych. Jedna taka „poważna“, a druga do subskrypcji, zakupów, konkursów, korespondencji z kolegami.