popularne tematy: internet

Podsumowanie roku 2020 na blogu DP

Dziwny, zaskakujący, trudny, ale też niezwykły rok 2020 przeszedł w końcu do historii i wręcz błyskawicznie nadeszła połowa stycznia 2021. Ten moment w roku zazwyczaj mający miejsce tuż przed Blue Monday, który tym razem wypada 18.01, to dla mnie zawsze czas na podsumowanie ubiegłego roku i wyznaczenie sobie celów na nowy (tak jestem dziwny i moje postanowienia "noworoczne" na dany rok powstają w okolicach połowy stycznia, kiedy uda mi się już zamknąć tematy z ubiegłego).

Twitter. Początek końca. WIDEO

Idea

Twitter. Współczesna agora. Miejsce wolności słowa w którym każdy może swobodnie wyrazić swój pogląd, powiadomić o swoich zamierzeniach, podzielić się myślami. To od czytelnika zależy które profile obserwuje, które tematy i którzy autorzy go interesują.

Piękna idea prawda? To już przeszłość.

Ustami prezesa, Twitter rezygnuje z wolności słowa na rzecz promocji wartości które sam wyznaje. Rezygnuje zatem z bycia agorą, a rezygnując z fundamentu, podejmuje (być może nieświadomą) decyzję o własnym upadku.

Wprowadzenie

Zmierzch WhatsAppa. Zmieniając komunikator nie wpadnij z deszczu pod rynnę - dlaczego Telegram NIE JEST prywatny i bezpieczny

Od kilku dni temat komunikatorów jest na topie wśród technologicznych blogów i serwisów, a nagły wybuch niezadowolenia związany z nową polityką prywatności WhatsAppa (notabene niewiele zmieniającą) przed jaką postawił Facebook swoich użytkowników doprowadziły do bezprecedensowego wzrostu liczby nowych rejestracji u dwóch głównych rywali - Signala i Telegrama. O ile pierwsza opcja jest zdecydowanie najrozsądniejszym

Blog DP — moje podsumowanie 2020 roku i plany na kolejne 365 dni

Jako bloger miniony rok uważam za intensywny pod względem twórczym, ponieważ w trakcie jego trwania wydałem rekordową liczbę publikacji. W tym podsumowaniu natomiast zademonstrowałem stan ich wyświetleń i największych osiągnięć. Zatem bez zbędnego przedłużania przedstawiam Wam moje tamtegoroczne statystyki blogowe, posiłkując się odpowiednimi screenami i wordpressowskimi podsumowaniami.

Chyba lepiej już być nie może

W 2020 roku na dobroprogramowym blogu wydałem łącznie 45 artykułów, z których każdy trafił na główną portalu.

Manifest społecznościowy

  1. Usługi społecznościowe, które swym zasięgiem obejmują więcej aniżeli dziesiątą cześć ludności danego terytorium traktuje się jako usługi powszechne.
  2. Serwis społecznościowy to ten, który dostarcza usług społecznościowych. Nie może on w żaden sposób ograniczać swobody publikacji lub dostępu do treści z innego powodu niż ostateczny, prawomocny wyrok sądu właściwego dla terytorium zamieszkania autora tych treści.
  3. Agregator społecznościowy to ten, który wyświetla dane z serwisów społecznościowych.

Badanie jakości informacji i wiarygodności źródeł w Wikipedii

Być może dla niektórych to będzie zaskakujące, ale w Wikipedii informacje nie muszą być prawdziwe, ważne aby zostały potwierdzone przez wiarygodne źródła. Ostatnia edycja Wikimedia Research Showcase 2020 roku była poświęcona problemowi dezinformacji i wiarygodności źródeł Wikipedii. Jest to comiesięczne publiczne wydarzenie prezentujące najnowsze prace zespołu badawczego Fundacji Wikimedia oraz zaproszonych prelegentów ze społeczności akademickiej. Miałem możliwość prezentacji najnowszych prac naukowych prowadzonych wspólnie z pracownikami naszej katedry.

Upadek portalu SamiecWeb. Wykop stracił kolejnego konkurenta

Agregatorów treści próbujących nieskutecznie powtórzyć sukces Wykopu było całkiem sporo, bo na przestrzeni ostatnich 13 lat dokładnie dziesięć. Przedstawiłem je niedawno w artykule pt. „Upadłe polskie agregatory treści: Kciuk.pl, Wyczaj.to, Strimi.pl i inn...”. Tak się składa, że ostatnimi czasy do tego grona przegrańców dołączył portal SamiecWeb.

Internet, jaki znamy, się kończy... nowe HTTP, czyli jedna z cichych rewolucji 2020

Dzisiaj dwa słówka o tym, jak wywołać sobie taki piękny obrazek:

Zacznijmy od tego, że dawno, dawno temu strony WWW były oczywiście bardzo proste, nienowoczesne, i w ogóle okropne.

Jak wszyscy wiemy, powstawały kolejne wersje protokołu HTML, które opisywały treść dokumentów tekstowych do interpretacji i porządkowały to, co chociażby wyrabiał Netscape i Microsoft.

W ten oto piękny sposób doszliśmy do HTML 5 (a nawet, jeśli spojrzeć na https://www.w3.org/TR/

Jak ręcznie przenieść EML do MBOX? - Kompletny przewodnik

Na tym blogu omówimy tutaj, w jaki sposób możemy ręcznie migrować EML do MBOX. Omówimy tutaj dwie metody; jeden to podręcznik, a drugi to automatyczne rozwiązanie do migracji pliku EML do Thunderbird MBOX. Najczęściej pojawiające się pytania użytkowników dotyczą ręcznej migracji EML do MBOX.

Wiele razy, gdy użytkownicy chcą przejść z klienta poczty e-mail EML Assistant do MS Thunderbird, muszą przeprowadzić migrację pliku EML do formatu MBOX