popularne tematy: internet

Nowy wygląd Facebooka ukrywa przed nami treści

Cześć dobroprogramowicze

Chciałbym się z Wami podzielić moim dzisiejszym spostrzeżeniem odnośnie widoczności treści w nowym wyglądzie Facebooka.Temat samego wyglądu był już wielokrotnie poruszany i omawiany w każdym zakątku internetu, więc nie będę się nad nim pastwił szczegółowo. Nie jestem jego fanem, dlatego zainstalowałem sobie wtyczkę Old Layout i dopóki jest to możliwe pozostaję przy starym wyglądzie.

Top 5 serwisów czasopismowych, na których płaci się za treści premium. Czy to czeka inne portale i wortale?

W tym felietonie poświęcę wiele miejsca pięciu najpopularniejszym serwisom internetowym, które podlegają znanym czasopismom i użytkuje się je tylko poprzez wykupienie tzw. usługi Premium. A jak wyceniają ją owe serwisy czasopismowe i czy „normalne” portale oraz wortale internetowe także wprowadzą płatne treści? Na te pytania odpowiem w dalszej części tekstu.

Chcesz przeczytać coś ambitniejszego? To płać!

Najbardziej znanymi płatnymi serwisami czasopismowymi są: wyborcza.pl, newsweek.pl, premium.wprost.pl oraz pb.pl i forbes.pl.

Quo vadis, Internecie?

Użytkownikiem internetu jestem od kilkunastu lat i widzę w jakim kierunku on zdąża. Z tym chciałbym się z wami podzielić. Jaki będzie Internet za kilkanaście lat?

W Internecie, podobnie jak w bankowości czy przemyśle widoczne są przejęcia. Cykliczne kryzysy ekonomiczne i gospodarcze tylko w tym pomagają. W skrócie: duzi stają się jeszcze potężniejsi, a mali wydawcy zanikają lub muszą dopłacać do interesu lub też nie mają siły przebicia. To niepokojące, bo jak zaczynałem przygodę z internetem z moim modemem Pentagram Diablo 56k to było zgoła inaczej. Zapraszam do lektury.

Marek Futrega — enigmatyczny twórca serwisu Kurnik.pl

O Kurniku słyszała prawdopodobnie każda osoba lubiąca wzajemną rywalizację w grach logicznych online, niezależnie od tego czy jest z Polski albo z zagranicy. Nie da się bowiem ukryć, że serwis ten osiągnął międzynarodowy sukces, efektem czego po dziś dzień regularnie użytkuje go niemałe grono osób ze wszystkich kontynentów. Jest tak od blisko dwóch dekad, a to najlepiej świadczy o ponadczasowości Kurnika. Jednakże nijak ma się to do popularności twórcy tego serwisu Marka Futregi, który z każdym kolejnym rokiem staje się coraz bardziej anonimową postacią.

Mocne wejście w WiFi6 - Router bezprzewodowy D-Link EXO AX1800

Na rynku można powoli zaobserwować wyścig największych producentów urządzeń sieciowych we wdrażaniu technologii WiFi6. Jest to gama nowych urządzeń realizujących nowy standard. Nim jednak zaprezentuję router jednego z wiodących producentów, który oferuje standard WiFi6 oraz nowe metody szyfrowania WPA3 wprowadzę Cię drogi czytelniku w podstawy technologii WiFi6 oraz zaprezentuję Ci krótki rys historyczny. 

Upadek serwisu Wykop.pl

Wykop jest fenomenem w polskim Internecie. Żywa społeczność dzieląca się treściami i komentująca je nie jeden raz pokazała swoją opiniotwórczą moc. Na Wykopie na światło dzienne wychodziły aferki polityczne (na przykład koszty telefonów Hanny Gronkiewicz-Waltz do Izraela lub szczegóły wynajęcia pomieszczenia na Zamku Królewskim Instytutowi Bronisława Komorowskiego).

Zabierz babci problem, czyli jak zdalnie pomóc biednej białogłowie

Czy pamięta ktoś Prosiaka?

W dzisiejszych czasach królują komórki, tablety i inne potwory, a ja postanowiłem napisać dwa słowa o problemie, który mnie spotkał w nocy o północy. I choć babcia nie była babcią, północ północą, a problem problemem, to warto wskazać jedno z jego rozwiązań.

Problem: potrzeba zdalnego skonfigurowania telefonu, który na szczęście miał dostęp do internetu. W tym konkretnym przypadku na tymże telefonie nie było żadnych tajnych (czytaj: ciekawych) danych.

Rozwiązanie:

Krótki rzut oka na Bromite... czy ma w ogóle sens?

Tydzień temu zainstalowałem na swoich urządzeniach takie "cudo" jak przeglądarka Bromite, reklamowana słowami "Bromite is a Chromium fork with ad blocking and enhanced privacy; take back your browser"

Pomyślałem, że zrobię kilka naprawdę szybkich testów i zobaczę, czy różni się jakoś katastrofalnie od innych klonów Chrome.

Urządzeniem testowym był pierwszy Pixel (nomen omen bardzo udany) z Android 10. Sprawdzone zostały po kolei:

  • Bromite 64-bit z pliku APK

Jak przygotować transkrypcje sesji rady gminy rozstawioną w czasie (napisy)?

Transkrypcja sesji rady powiatu na napisy od strony technicznej

Od 23 września 2020 roku wszystkie sesje z obrad rady miasta lub gminy muszą zawierać transkrypcję tekstową. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik opisujący jak to zrobić.

Napisy do sesji rady miasta – darmowe programy i aplikacje

Subtiled.com to darmowa, przeglądarkowa aplikacja umożliwiająca samodzielne tworzenie napisów do wszelkiego rodzaju filmików video.