popularne tematy: linux

Co mi w OpenSUSE się podoba

Artykuł jest na temat OpenSUSE i Plasmy5, a nie GNU/Linuksów w ogólności lub Linuksów. Chciałbym napisać coś szerzej, ale zabawę w testowanie systemów mam dawno za sobą. Oczywiście, że nie wykluczam, iż nie powrócę do niej, ale obecnie nie mam czasu.

Tak więc, sukcesywnie korzystam z OpenSUSE od parunastu lat. Najpierw zacznę pisać o problemach:

 1. Artefakty niekiedy się pojawiają na ekranie, również podczas normalnej pracy - laptop jednak nie jest nagrzany (chyba nigdy się nie zdarzyło, by był gorący)

Ubuntu nie jest doskonałe

Odnosząc się do mojego poprzedniego artykułu, wiele osób sugerowało mi, że w zasadzie z Ubuntu, opisywanych tam problemów mieć nie będę i wszystko pójdzie cacy. Prawda jest taka, że miałem możliwość poświęcenia tych parędziesiąt giga na partycję testową i przetestowania działania króla linuksowego desktopu. Wolałem jednak trochę poczekać na najnowszą wersję i zobaczyć, czy nowy LTS będzie bezproblemowy już na starcie.

Open Source co bym zmienił, co mnie rozjusza

Mimo, że cały czas korzystam z oprogramowania otwartoźródłego i staram się go ulepszać poprzez zgłaszanie błędów czy tworzenie prymitywnych poprawek, to jest kilka rzeczy które w niektórych projektach mnie denerwują(pewnie można by to powiedzieć o wszystkich projektach, nie tylko open source)

- Nie korzystanie z Clang Format lub podobnych programów do poprawy wyglądu kodu - Wiele projektów nie posiada własnego stylu pisania kodu jakim się powinni deweloperzy kierować np.

if((far/boo)*24)for(;;)wait();

A ja dziękuję za "artykuł" o Linuxie...

Wyjaśnię to łopatologicznie:

 • tysiące lat - ludzie marzą o lataniu
 • 1903 - pierwszy lot braci Wright
 • 1927 - przelot transatlantycki Lindbergha
 • 1933 - lot Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim na polskim RWD-5 bis i oblot Douglas DC-1
 • 1935 - oblot DC-3 Dakota
 • 1949 - prezentacja De Havilland Comet
 • 1957 - Boeing 707, który rozpoczął epokę odrzutowców pasażerskich firmy
 • 1967 - Boeing 737 (z którego wywodzi się niesławny 737 Max)
 • 1969 - Boeing 747 Jumbo Jet

10 powodów, dlaczego Linux jest tak mało popularny. Opinia neutralnego windowsiarza

Odkąd pamiętam, linuksowy świat zawsze mnie intrygował swoją tajemniczością i undergroundowym sznytem. Od samego początku nurtowało mnie też pytanie — dlaczego dostępne za darmo dystrybucje Linuksa mają tak niewielką popularność wśród użytkowników domowych? Bowiem według realnych danych z dystrybucji linuksowych na swych desktopach i laptopach w Polsce korzysta niecałe 5% internautów — a na świece

Integracja oświetlenia IKEA TRADFRI z systemem Fibaro w kilku prostych krokach

W tym artykule pokażę, jak połączyć system inteligentnego domu Fibaro (wersja Z-Wave) z oświetleniem IKEA i bramką TRADFRI. Na rynku jest coraz więcej tego typu „inteligentnych” urządzeń, ale niestety wraz z rosnącą ich liczbą rośnie liczba problemów, gdy powinny one współpracować. Jaki bowiem jest sens posiadania kilku systemów w domu, sterowanych z kilku różnych apek i używania dodatkowych aplikacji typu IFTTT do ich współpracy? Żaden – lepiej wszystko mieć w jednym miejscu.

„scrcpy”, czyli wygodny sposób na wyświetlanie i kontrolę ekranu Androida na Twoim komputerze

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że bez instalacji dodatkowych aplikacji na smartfonie można wyświetlać i kontrolować w wygodny sposób obraz Androida 5.0 (i nowszych) z poziomu komputera z systemami Linux, Windows i macOS.

Jest to możliwe dzięki połączeniu ADB przez USB lub bezprzewodowo przy pomocy Wi-Fi po protokole TCP/IP i aplikacji „scrcpy”.

GitHub: https://github.com/Genymobile/scrcpy

Projekt skupia się na:

 • wydajności (30-60 fps) *

Dziurka Linuksa

Znacie te opowieści o milionach szeroko otwartych oczu społeczności open source? Według ludowych podań, oczy te przepiękne z szybkością światła wyszukują błędy w kodzie. Patrzą i wyłapują. Słyszeliście te opowieści o bezpiecznym Linuksie? Tak? Nie? No to czytajcie.

Oczy szeroko otwarte

Społeczność przegląda kod. Społeczność robi to 24 godziny na dobę. Społeczność zapewnia audyt na skalę niespotykaną w zamkniętym oprogramowaniu, a użytkownicy Linuksa czują się pewnie i bezpiecznie.

Uwagi dotyczące Ubuntu Mate 18.04 LTS

Będzie krótko - dostałem starego laptopa (Toshiba Satellite L500 z i3-330M, 6 Gb RAM, SSD 256 Gb). Licencja owszem była - Windows 7, czyli w perspektywie koniec wsparcia. Zastosowanie komputera - multimedia center.

Ponieważ jedyną alternatywą był jakiś Linux, musiałem spędzić co nieco czasu na poszukiwaniach.

Najpierw był MINT. Jednak uruchamiał się tak długo, jakby dysk był talerzowy. Wreszcie wybrałem Ubuntu z ciekawym i użytecznym interfejsem Mate. I wszystko działa.