popularne tematy: linux

10 powodów, dlaczego Linux jest tak mało popularny. Opinia neutralnego windowsiarza

Odkąd pamiętam, linuksowy świat zawsze mnie intrygował swoją tajemniczością i undergroundowym sznytem. Od samego początku nurtowało mnie też pytanie — dlaczego dostępne za darmo dystrybucje Linuksa mają tak niewielką popularność wśród użytkowników domowych? Bowiem według realnych danych z dystrybucji linuksowych na swych desktopach i laptopach w Polsce korzysta niecałe 5% internautów, a na świece

Integracja oświetlenia IKEA TRADFRI z systemem Fibaro w kilku prostych krokach

W tym artykule pokażę, jak połączyć system inteligentnego domu Fibaro (wersja Z-Wave) z oświetleniem IKEA i bramką TRADFRI. Na rynku jest coraz więcej tego typu „inteligentnych” urządzeń, ale niestety wraz z rosnącą ich liczbą rośnie liczba problemów, gdy powinny one współpracować. Jaki bowiem jest sens posiadania kilku systemów w domu, sterowanych z kilku różnych apek i używania dodatkowych aplikacji typu IFTTT do ich współpracy? Żaden – lepiej wszystko mieć w jednym miejscu.

„scrcpy”, czyli wygodny sposób na wyświetlanie i kontrolę ekranu Androida na Twoim komputerze

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że bez instalacji dodatkowych aplikacji na smartfonie można wyświetlać i kontrolować w wygodny sposób obraz Androida 5.0 (i nowszych) z poziomu komputera z systemami Linux, Windows i macOS.

Jest to możliwe dzięki połączeniu ADB przez USB lub bezprzewodowo przy pomocy Wi-Fi po protokole TCP/IP i aplikacji „scrcpy”.

GitHub: https://github.com/Genymobile/scrcpy

Projekt skupia się na:

  • wydajności (30-60 fps) *

Dziurka Linuksa

Znacie te opowieści o milionach szeroko otwartych oczu społeczności open source? Według ludowych podań, oczy te przepiękne z szybkością światła wyszukują błędy w kodzie. Patrzą i wyłapują. Słyszeliście te opowieści o bezpiecznym Linuksie? Tak? Nie? No to czytajcie.

Oczy szeroko otwarte

Społeczność przegląda kod. Społeczność robi to 24 godziny na dobę. Społeczność zapewnia audyt na skalę niespotykaną w zamkniętym oprogramowaniu, a użytkownicy Linuksa czują się pewnie i bezpiecznie.

Uwagi dotyczące Ubuntu Mate 18.04 LTS

Będzie krótko - dostałem starego laptopa (Toshiba Satellite L500 z i3-330M, 6 Gb RAM, SSD 256 Gb). Licencja owszem była - Windows 7, czyli w perspektywie koniec wsparcia. Zastosowanie komputera - multimedia center.

Ponieważ jedyną alternatywą był jakiś Linux, musiałem spędzić co nieco czasu na poszukiwaniach.

Najpierw był MINT. Jednak uruchamiał się tak długo, jakby dysk był talerzowy. Wreszcie wybrałem Ubuntu z ciekawym i użytecznym interfejsem Mate. I wszystko działa.

Linux terminal - zestaw przydatnych trików

Przy okazji ostatniego wydanie Ubuntu 20.04 jak zwykle w komentarzach rozgorzała dyskusja (albo walki troli jak kto woli) o wyższości jednego systemu nad drugim. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że większość czytelników dużo lepiej zna Windows niż Linux i mierzy go miarą swoich przyzwyczajeń i znajomości tego pierwszego.

W związku z powyższym chciałem przybliżyć nieco jeden z mocniejszych aspektów systemów *nix tj. siłę terminala a konkretnie pokazać kilka trików terminalowych ułatwiających życie.

Free chess software — najlepsze darmowe szachy dla linuksiarzy

W latach 2017-2018 w trzech częściach przedstawiłem ponad trzydzieści windowsowych programów szachowych. Pomimo ich ogromnej liczy, jednak tylko trzy z nich nadają się do użytkowania na Linuksie. Tak więc w tej publikacji postanowiłem przedstawić najlepsze linuksowe programy szachowe, przy okazji opisując stopień ich trudności. Myślę, iż ten 10-programowy zestaw powinien zadowolić wszystkich szachistów, korzystających z Linuksa. Tym bardziej że w naszym kraju takowej listy jeszcze nikt nie sporządził.

Jak łatwo i szybko zastąpić Windowsa Linuksem

Jako że w związku z epidemią mam więcej czasu, doszedłem do wniosku że potrzebna mi życiu jakaś zmiana. A nie ma nic w życiu admina bardziej ekscytującego niż wymienianie Windowsów na Linuksy. Wszystko się wtedy może zdarzyć i bardzo często się wydarza.

A zatem… poznajcie NASa:

Jego biaława desktopowa obudowa widziała lepsze czasy, gdy pierwsze modele Core2Duo uruchamiały z niebywałą szybkością Windowsy XP (lub okazjonalnie Linuksy). No ale już nie uruchamiają.

Nowości w Bonsole(4): Obsługa formularzy i pierwszy przydatny przykład

W końcu stworzyłem przydatny program. Służy do edycji /etc/passwd za pomocą formularza html lub konsolowego (w zależności od uruchomionego backend-u).

Zaprezentowałem już, jak działa obsługa formularzy w backendzie konsolowym. Ogólnie źle, prawda? Znacznie lepiej się prezentuje obsługa przez backend normalny/Bonsole. Tak wygląda ten sam formularz w backendzie normalnym:

Mamy tutaj przycisk następne, zapisz pełny plik i utwórz nowy rekord.