Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: linux

Dobre bo otwarte #1 Mówiący pingwin cz. 1

Linux (pol. Linuks) system przez jednych uwielbiany, a przez innych znienawidzony. Istnieje wiele dystrybucji, od tych najbardziej popularnych jak Debian czy Ubuntu, po bardziej wyspecjalizowane i egzotyczne, przeznaczone dla konkretnej grupy użytkowników czy terytorium. Istnieje również grupa systemów sygnowana znakiem Tuxa (to ten sympatyczny Pingwin) przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Zapraszam na krótki przegląd.

Vinux

Najpopularniejsza dystrybucja przeznaczona typowo dla osób z dysfunkcją wzroku.

DevStack, OpenStack i OpenStack z Kolla na kontenerach

Tworzenie prywatnej czy to publicznej chmury nigdy nie było takie łatwe. Pojawienie się rozwiązania OpenStack na rynku w roku 2010 zrobiło pewną rewolucję w tej dziedzinie. 

DevStack

Zaczęcie zabawy z OpenStack jest bardzo prostę. Dzięki rozwiązaniu DevStack czyli środowiska deweloperskiego możemy bez specjalistycznej wiedzy zainstalować i testować OpenStack. Choć wymaga to od nas choć podstawowych umiejętności obsługi systemu Linux z cli.

Dobre, bo polskie? Nadwiślańskie dystrybucje Linuksa

Mimo upływu kolejnych miesięcy w trakcie trwania mojej przygody z systemami operacyjnymi spod szyldu Pingwiniątka, turystyka linuksowa nadal sprawia mi sporo frajdy. Te rozliczne eskapady chyba niespecjalnie wynikają z naturalnej ciekawości, a już zupełnie pomijalny jest w nich aspekt “edukacyjny”, choć tego ostatniego akurat najbardziej żałuję, bo tym kolejnym “wojażom” nieustannie towarzyszy poczucie bezproduktywnego trwonienia czasu i energii.

O tym jak smartfon może stać się komputerem. Część 1, czyli jak wyglądał rozwój smartfonów na przestrzeni lat

Miniaturyzacja komputerów rozkręciła się na dobre. Czasy, w których komputery były wielkości całych budynków odchodzą w niepamięć, a obecnie praktycznie każdy ma w domu urządzenie z dostępem do internetu.Kiedyś niestety nie było tak kolorowo. Nawet tak pozornie prosta czynność jak sprawdzanie poczty elektronicznej odbywała się jedynie poprzez komputery stacjonarne, a telefon służył wyłącznie do rozmów i od czasu do czasu, do wysłania SMSa. Dziś przybliżę wam początki smartfonów i objaśnię, jak urządzenia mobilne powoli wypierają komputery.

Oswoić pingwina z zamkniętymi oczami, czyli dostępność Linuxa dla niewidomych, cz. 3. Rady i tricki.

Kolejny artykuł z cyklu „Oswoić Linuksa z zamkniętymi oczami" w poprzednich częściach pisaliśmy o tym, jak obsługuje się podstawowe programy, zaprzyjaźniliśmy się też z programem odczytu ekranu – sympatyczną Orcą. Tym razem zobaczymy co zrobić, aby nasze zwierzątko było jeszcze bardziej przyjazne.

Jak nie uruchamiać androidowych aplikacji na PC?

Ostatnio mając parę dni wolnego poprzeglądałem znany chiński portal i trafiając na kilka promocji chciałem zrobić zamówienie. Używając do tego aplikacji mobilnej możemy dostać większe rabaty (przy moim zamówieniu było to prawie 10$!!!). Niestety, będąc na urlopie miałem przy sobie tylko laptopa i telefon. Na prywatnym telefonie staram się nie instalować żadnych szpiegujących aplikacji, a tablet tzw. "rozrywkowy", który do takich rzeczy używam został w domu.