popularne tematy: linux

Wybrano domyślny system operacyjny w smartfonach PinePhone.

Na głównej grafice widzicie, że chodzi o system Manjaro ARM. PINE64 ogłosiła, że właśnie ta dystrybucja Linuxa będzie główną aktorką w ich smartfonach.

Na początku lutego firma PINE64 ogłosiła koniec programu Community Edition i od tamtej pory czekaliśmy na kolejne wieści. Teraz już wiemy, że chodzi o Manjaro ARM ze środowiskiem graficznym KDE Plasma Mobile. Czy to jest dobra decyzja? Według mnie tak, ale wiele osób może się ze mną nie zgodzić. Wiele osób liczyło na system Ubuntu Touch i z jednej strony nie dziwię się takim roszczeniom.

Skansen w wersji LTS

Kojarzycie ten rubaszny rechot, który wydają z siebie użytkownicy Linuksa na wiadomość o błędach odnalezionych w Windows? Zazwyczaj są to dziury załatane jeszcze przed ich ujawnieniem, ale nikomu to nie przeszkadza w pajacowaniu i pisaniu "używam Linuksa, jestem bezpieczny". Zazwyczaj piszą to z błędem ortograficznym, ale nie bądźmy złośliwi. Zamiast tego zobaczmy, jak ma się podejście do bezpieczeństwa we flagowej wersji Ubuntu.

Zainstalowałem ostatnią wersję LTS

Wine-systemwide (2)

Postanowiłem przemodelować stary projekt, by wyeliminować kilka problemów. Jak to zwykle bywa, pojawiły się nowe, choć problemy uznane za konieczne do wyeliminowania zostały usunięte.

Wine-systemwide to rozwiązanie pozwalające wielu użytkownikom korzystać z tego samego prefiksu Wine. Nie pozwala natomiast na równoczesne korzystanie. Rozwiązanie dodaje własny wpis do sudoers i tworzy użytkownika, a także katalog domowy.

Najbardziej nieoczywisty sposób na więcej FPS i płynniejsze działanie WINDOWSOWYCH gier - instalacja Linuksa

Jesteś zapalonym graczem pecetowym i komputer jest Twoją główną platformą do gier? Na 99% masz na nim Windows 10. W związku z tym ta rada wydaje Ci się zapewne jeszcze dziwniejsza niż mnie, ale okej, ja też się nie spodziewałem. Ten sposób to - jak zapewne już wiesz, bo tytuły w przeciwieństwie do artykułów czytywane są jeszcze do końca - instalacja Linuksa jako drugiego systemu operacyjnego, obok Windowsa. Wystarczy do tego pendrive i jakieś 20GB miejsca na system (oczywiście warto również coś zarezerwować na instalację gry).

A u mnie działa...znowu...

Ostatnio musiałem dokonać tak skomplikowanej czynności jak zakup folii matowej na "prehistoryczny" telefon Samsung Galaxy S9.

Zaczęło się od zrobienia zamówienia u mojego ulubionego dostawcy (folie dosyć twarde i sztywne, możliwe do odklejania kilka razy, nakładane na sucho)... który po kilku dniach je anulował (nie mamy na stanie, i co nam Pan zrobi?).

Znalazłem wtedy produkt tego typu w jednym ze sklepów, który... przy folii matowej nawet nie leżał w pobliżu.

Pierwsza próba zrobienia czegoś naprawdę pożytecznego (rozwiązywanie zależnośći w PackageKit)

Zacznijmy od tego, czemu to tworzę.

PackageKit od samego początku nie ma rozwiązywania zależności. Spotkałem się z wieloma opiniami, że z użyciem graficznego menedżera paczek, nie można wszystkiego w systemach GNU/Linux zainstalować. Głównym zarzutem był brak możliwości rozwiązania zależności. No, cóż... Problem rozwiązano dawno temu. Mogłem rozwiązywać zależności w Yast odkąd pamiętam. Jednak sklepy z aplikacjami, jak gnome-software czy plasma-discover nie dostarczają tej opcji.

Niepopularność antyfacebookowej Diaspory. Pech czy siła wyższa?

Kojarzycie jeszcze Diasporę? Blisko dekadę temu ta open source'owa społecznościówka miała przebić popularnością samego Facebooka. Miało jej w tym pomóc zapewnienie wolności i bezpieczeństwa użytkownikom. Choć spełniono te jakże ważne wymogi, jednak nie poszła za tym większa liczba rejestracji. Pomimo tego Diaspora pozostaje i tak jedną z najlepiej opracowanych sieci społecznościowych na świecie. A dlaczego tak sądzę? Przeczytajcie, to się dowiecie.

Ambitny plan

Inspiracją do powstania sieci społecznościowej