Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: oprogramowanie

Bieganie z technologią

Prolog

Pewnie większość z nas, jak się rozejrzy obecnie po ulicach, to zauważy, że coraz więcej ludzi biega. Sport ten staje się coraz popularniejszy i bardzo dobrze, zwłaszcza, że jest chyba najbardziej przystępnym i najtańszym ze wszystkich. Jednak dużo ludzi zaczyna za ostro i się zniechęca, albo nie jest na tyle systematyczna, żeby w tym wytrwać. Gro ludzi również uważa, że do tego potrzeba profesjonalnych zegarków sportowych, drogich strojów i jakiś innych cudów. W tym wpisie chciałbym zaprezentować testowane przeze mnie od pół roku darmowe aplikacje na nasze smartphony, które pomogą rozwinąć naszą pasję w biegach i polepszą naszą kondycję.

Niezbędny sprzęt

Jako, że to jest portal technologiczny, nie będę się zagłębiać we wszystkie aspekty, aczkolwiek trzeba wspomnieć o wymaganym minimum. Do biegania jedyna obowiązkowa rzecz to buty. Warto kupić porządne, zwłaszcza jak biegamy po asfalcie, wtedy musi być amortyzacja, żeby nie uszkodzić kolan. Do tego strój nie musi być "biegowy", wystarczy jakikolwiek dres, czy sportowa koszulka i krótkie spodnie. I tyle. Do naszego zestawu dorzuciłbym jeszcze nasz telefon i słuchawki.

Fall Creators Update ostatecznie zyskało oznaczenie 1709 – przegląd mobilnych (15250 i 15252) oraz desktopowych (16288 oraz 16362) kompilacji

Debiut Fall Creators Update tuż za rogiem, toteż Microsoft w pocie czoła stara się wyeliminować jak najwięcej błędów. Odzwierciedleniem tego są ostatnie kompilacje z gałęzi Redstone 3, które nie wprowadziły żadnych istotnych zmian. Mało tego, zbliżający się termin premiery spowodował, iż wreszcie zdradzono nam finalny numer, jaki otrzyma wspomniane uaktualnienie - 1709 (odnoszący się do września 2017 roku). Podobnie sprawa się ma w przypadku Redstone 4, lecz tutaj powód jest inny - prace nad nim są jeszcze na zbyt wczesnym etapie rozwoju, by można było wdrożyć jakieś większe nowości.

Żeby było zabawniej, więcej zmian ujrzeliśmy w jednej z ostatnich kompilacji mobilnych - choć tylko w kontekście klientów biznesowych. W sumie nie powinno to dziwić, gdyż już jakiś czas temu Microsoft zapowiedział zaimplementowanie paczki funkcji / mechanizmów, które skierowane będą do przedsiębiorstw.

W każdym razie - w zeszłym tygodniu zadebiutowały desktopowe kompilacje o numerze 16288 (RS3) i

Co jeszcze wiesz o MIUI 8?

Mój poprzedni artykuł nt. MIUI - choć obszerny - nie miał być z zamiaru kompleksowym opisem funkcji tej nakładki, zawierał raczej wszystko co wówczas bardziej zwróciło Mą uwagę. MIUI kryje w sobie jednakże jeszcze niejedną ciekawostkę - część z nich odkryłem po napisaniu tekstu, część opisaliście już w komentarzach. Jako uzupełnienie poprzedniego opracowania postanowiłem dorzucić mały bonus, w którym zbiorę informacje w nim nie zawarte, a potencjalnie interesujące. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem będę bazował na wersji 8 (ciekawostki z "dziewiątki" pozostawiam na osobny artykuł :) ). Zacznijmy więc :) !

Planowane SMSy.

Ciekawą funkcją w standardowej aplikacji SMS w MIUI jest możliwość zaplanowania wysłania SMSa - jeżeli z jakiegoś powodu potrzebowalibyśmy wysłać go w konkretnym terminie, MIUI Nas w tym wesprze: napiszemy wiadomość kiedy chcemy, po czym przypiszemy jej termin wysłania aby więcej nie potrzebować o tym pamiętać. Zgrabnie i prosto :) .

Youtube na zablokowanym telefonie ekranie (i nie tylko) - No Pause Lock

Jedną z bardziej irytujących cech Androida jest zatrzymywanie uruchomionych aplikacji takich jak np. YouTube przy zablokowaniu telefonu (wyłączeniu ekranu). Aby aplikacja kontynuowała działanie po zablokowaniu telefonu musi być specjalnie zaprojektowana z usługą działającą w tle. A co jeżeli nie jest?

Istnieją zaawansowane rozwiązania wymagające Rootowania telefonu , zmodyfikowane nieoficjalne wersje programów (np. odtwarzaczy) bądź też aplikacje niezależnych developerów służące do np. odtwarzania Youtube z funkcją działania w tle jednak są one niezgodne z warunkami używania API Youtube i sukcesywnie usuwane z Play Store. Inną opcją są blokady ekranu nie zatrzymujące działających aplikacji jak np. omawiany tutaj No Pause Lock Aplikacja pozwala na blokowanie telefonu, a dokładniej ekranu dotykowego i przycisków nawigacyjnych zarówno za pomocą klawisza Power (przez ok 2 sek. przytrzymanie) jak też sensorów zbliżeniowego lub wstrząsu(akcelerometru), które można konfigurować.

DobryBackupBloga — aplikacja do szybkiej archiwizacji wpisów blogowych

Nowy blog zbliża się wielkimi krokami. Zapewne w październiku będziemy cieszyli się zarówno nowymi blogami, jaki i aplikacją mobilną, a może również odświeżeniem portalu.

Z tego co zapowiada Lisek blog przejdzie gruntowny remont, łączenie z nowym formatem wpisów blogowych (zniknie bbcode). Może to właśnie dobry moment, aby każdy bloger zbackupował własne wpisy z bloga. Oczywiście ręczne kopiowanie wpisów i pojedynczych grafik nie ma sensu (ja mam ich 200!). Stąd też na potrzebę tego zadania napisałem aplikację do backupowania wpisów blogowych i tak powstał...

DobryBackupBloga

Aplikacja przeznaczona jest dla osób posiadających blog na portalu dobreprogramy.pl. Służy ona do archiwizacji wpisów blogowych na lokalnym dysku użytkownika. Przenoszone są wszystkie opublikowane wpisy blogera wraz z grafikami.

Link do pobrania: dobryBackupBloga

Konfiguracja

Konfiguracja programu jest bardzo prosta. Wystarczy w dołączonym pliku do aplikacji cfg.cfg uzupełnić następujące parametry:

login password imgUlrNewPrefix blogUlrOldPrefix blogUlrNewPrefix

Trzeźwe spojrzenie na iPhone'a X [felieton]

Od wczorajszej premiery minęło już kilkanaście godzin, emocje (o ile w ogóle jakiekolwiek się pojawiły) już opadły. Nie mam zamiaru tworzyć kolejnego wpisu na temat tego, jak rewolucyjny okazał się najnowszy smartfon Apple lub też wypominać "innowacje", które konkurencja udostępniła nam już kilka lat wcześniej - o tym pisał każdy możliwy portal technologiczny. Chciałbym spojrzeć na iPhone'a X z trochę innej strony. Tej marketingowej.

Jobs by to zrobił inaczej

Niezależnie od tego, czy znajdziemy się po jabłkowej stronie mocy czy też w konkurencyjnym obozie, usłyszymy głosy, że "za Jobsa było lepiej". To już nie jest to samo Apple co dawniej. Coś w tym jest. Pytanie, czy współczesne Apple potrzebuje Jobsa.

Jobs był wizjonerem i nie da się temu zaprzeczyć. Ale przede wszystkim był genialnym marketingowcem, o czym wielu zapomina. Odchodząc, Steve zabrał ze sobą swoje wizje, ale zostawił po sobie ogromną machinę marketingową, którą Tim Cook z powodzeniem napędza dalej. Być może robi to nawet z większym rozmachem, niż robił to jego poprzednik. Na pewno jednak Jobs by nie pozwolił na sytuacje, do jakich dochodziło w ostatnim czasie. Dawniej Apple potrafiło dochować tajemnicy do samej premiery.

Czy jestem osobą przedsiębiorczą? W jaki sposób zamierzam stać się specjalistą informatycznym?

Wstęp

W dzisiejszych czasach ważne są umiejętności takie jak planowanie, organizacja pracy oraz szybkie podejmowanie decyzji. Innymi przydatnymi atutami są m.in. komunikatywność, odpowiedzialność i umiejętność pracy w zespole. Ludzi, których cechują te atuty, nazywamy osobami przedsiębiorczymi. Uważam, że posiadając większość z tych przymiotów, jestem osobą przedsiębiorczą.

Wybór ścieżki edukacji

Jednym z najważniejszych powodów, dzięki którym mogę uważać się za osobę przedsiębiorczą jest ciągłe dążenie do celu, jakim jest praca jako specjalista informatyczny. Od lat zajmuję się systemami komputerowymi hobbystycznie, wybierając szkoły i organizując projekty, rozwijam moje umiejętności i zdobywam niezbędną mi wiedzę. Jednym z przykładów mojego dążenia do celu jest wybór szkoły średniej oraz odpowiedniego profilu. Ze względu na korelację matematyki i fizyki z informatyką i radiokomunikacją(o której jeszcze wspomnę) wybrałem profil matematyczno-fizyczny. Klasa ta, w liceum imienia Tadeusza Kościuszki była moim pierwszym wyborem. Pomimo, że jest to trudny kierunek, nie poddaję się i zamierzam wykorzystać szansę, jaką jest nauka tychże przedmiotów.

MIUI: ciekawy Android z pomysłem

Wersja PDF (z pełnym formatowaniem) tego artykułu »

-------------------------

Jedną z charakterystycznych cech Androida jest jego elastyczność - dzięki otwartemu charakterowi możemy nie tylko poznawać nowe wydania samego systemu, ale i pomysły na to jak ów system widzą inni (np. producenci sprzętu), jaki mają koncept na wykorzystanie jego potencjału. Fascynującym jest, iż w świecie Androida możliwości mamy "do wyboru - do koloru": wachlarz tzw. "nakładek", czy "custom ROMów" dla ciekawych świata, ale i sprzęt z "czystym OS'em" dla androidowych purystów (Nexusy, Pixele, Android One, czy świeży Essential Phone).

W efekcie oryginalny koncept Androida znajduje się jak gdyby w samym środku "burzy mózgów", której owoce mogą stanowić świetne źródło inspiracji dla samych twórców systemu.

Z perspektywy pojedynczego użytkownika istotnym jest jednakże przede wszystkim to, jak dana "wizja" Androida

Pierwsza kompilacja z gałęzi Redstone 4 trafiła do Insiderów, lecz to nie jedyne niespodzianki Microsoftu - przegląd zmian w kompilacjach 16278, 16281 oraz 16353

Niedawno Microsoft zapewnił Insiderów, iż w miarę zbliżania się daty premiery (17 październik) Fall Creators Update udostępnianych będzie zauważalnie więcej testowych kompilacji. Zrobiono jak obiecano, w związku z?czym w zeszłym tygodniu powitaliśmy aż trzy wydania. Dwa z nich trafiły do szybkiego kręgu (16278 oraz 16281), a jedno do Skip Ahead (16353). Nietrudno się domyślić, że to ostatnie jest pierwszą publicznie dostępną odsłoną rozwijaną w ramach gałęzi Redstone 4. Nie oznacza to jednak, że znajdziemy tam masę nowych, ciekawych mechanizmów i funkcji - wręcz przeciwnie. Dodano zaledwie dwie rzeczy, ponieważ głównie skupiono się na naprawie występujących błędów.

Chocolatey: menadżer pakietów dla systemu Windows

Menadżer oprogramowania Chocolatey - o owym oprogramowaniu chyba pierwszy raz okazjonalnie usłyszałem kilka lat temu, a sam projekt w te czas nie wyglądał w moim odczuciu zbyt dobrze. Mimo to zapisałem stronę tego projektu w zakładkach, bo menadżer pakietów dla Windows wydał mi się dość interesującym pomysłem. Pod koniec maja bieżącego roku (po ówczesnym przetestowaniu programu ) postanowiłem wdrożyć Chocolatey jako mój główny menadżer pakietów oprogramowania na moim prywatnym laptopie, będącym zarazem moim głównym komputerem.

Nie wiem czy – i zdaję sobie z tego faktu sprawę, że - taki menadżer pakietów to oprogramowanie niepotrzebne większości użytkownikom, ale mi taki program się niezwykle przydaje do zautomatyzowanego aktualizowania niektórych programów w systemie. Sam program tego typu jest raczej stworzony dla osób w jakiś sposób doświadczonych w użytkowniku komputera – chociażby dlatego, że do efektywnej pracy wymaga używania konsoli (niby można zainstalować opcjonalnie interfejs graficzny, ale jest on