Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: programowanie

Pomocny trójkąt

Wielu z Was na co dzień programuje, pisze formuły w Excel, rysuję w AutoCad czy też parametryzuje rodzinę Revit. W każdym z tych przypadków bardzo przydatne okazują się zależności, które występują w trójkącie prostokątnym.

Trójkąt prostokątny

Trójkąt prostokątny równoramienny

  • kąt = 45°
  • h = (a*2^0.5)/2

Wspólne zależności

  • Pole - P=0.5*a*b
 

Czy warto zostać programistką?

Moje pytanie jest jak najbardziej na czasie, gdyż ten zawód w Polsce pojawił się i rozpowszechnił dopiero teraz. Miałam możliwość brać udział w Projekcie Unijnym: Programista i nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy. Programowania uczy się teraz coraz więcej ludzi, ale wciąż jest jeszcze mało rozpowszechniona ta nauka. Programować może nauczyć się każdy, nie jest wymagana zdolność matematyki czy nauk ścisłych. Bowiem liczy się praca, praca i chęci, samodyscyplina. Jest dużo firm, które chętnie szukają programistów, ale czy tak łatwo się dostać do wymarzonej pracy? To pytanie zostawiam otwarte, gdyż trzeba być naprawdę zdyscyplinowanym i ambitnym. Codziennie pisać kod, uczyć się nowych rzeczy, doszkalać się, bowiem programowanie to ciągła nauka, co chwilę zmienia się coś nowego się dzieje. Nowe systemy. Jestem dziewczyną i lubię robić strony internetowe. Uważam, że warto próbować, ponieważ poznajemy wtedy siebie, czy to lubimy czy nie będzie zależało od nas samych, jak my sami to postrzegamy. Więc do dzieła!!. Uczyć się można samemu w domu np. na YT są filmiki z programowania. Lub zapisać się na kurs. Programowanie i komputery stały się bowiem nieodłączną częścią naszego życia,jest to z pewnością przyszłościowy zawód.

Jonathan James — genialny haker, który za swoje wyczyny zapłacił cenę życia

Wpis ten będzie odnosił się do tragicznej historii życia Jonathana Jamesa — jednego z najbardziej znanych hakerów świata, który dzięki ogromnemu talentowi popartemu ciężką pracą, dokonał w swoim krótkim życiu rzeczy niebywałych. A do najdonośniejszych z nich należy włamanie w wieku zaledwie 15 lat do sieci Pentagonu i agencji NASA. I choć nie ma go już wśród nas, to pamięć o jego osiągnięciach jest ciągle żywa. Natomiast jego życie osobiste owiane jest aurą tajemnicy, co oczywiście niesie za sobą wiele nurtujących pytań. Ot choćby, jak rozpoczął swoją przygodę z informatyką? Jakie James miał podejście do swojej działalności hakerskiej? No i czy możliwe było uniknięcie tak dramatycznego końca jego życia? W związku z tym bazując na pobieżnych informacjach zawartych w Internecie, postanowiłem choć trochę odkryć mniej znane karty życiorysu tego legendarnego hakera.

Lata najmłodsze

Jonathan Joseph James — alias c0mrade, urodził się 12 grudnia 1983 roku w Miami, największym mieście amerykańskiego stanu Floryda.

Przenośne środowisko programistyczne — Git, NPM, Grunt i Edytor (uniwersalne IDE)

Gdy skaczemy z komputera na komputer i na każdym chcielibyśmy móc pracować równie sprawnie i wydajnie bez zmiany przyzwyczajeń. Do tego również bez konieczności instalacji za każdym razem potrzebnych programów które większość jak nie wszyscy programiści używają, trzeba pomyśleć właśnie o stworzeniu takiego przenośnego środowiska pracy.

Nie ma znaczenia jakie są powody dla których potrzebujemy takiego tworu. Czy zmusza nas sytuacja lub zwyczajnie przydatne jest dla nas mieć pod ręką, np. na pendrive lub na dysku zewnętrznym gotowe do pracy środowisko developerskie. Problem jakoś trzeba rozwiązać w sposób elegancki i praktyczny, do tego bez zmiany przyzwyczajeń i niepotrzebnych frustracji i nerwów występujących podczas pracy na takim "czymś".

sslcl - czyli zrzucamy stan pamięci po kosztownych obliczeniach

Od razu zacznę, że projekt nie jest górnych lotów, ale pewnie wielu początkujących programistów (w szczególności C), miałoby problemy z napisaniem czegoś podobnego. Wspomniana w tytule biblioteka rozwiązuje problem serializacji (a może cachowania) struktur danych programów popełnionych w C. Jest to kolejny projekt, popełniony całkowicie przeze mnie. Właściwie, to trudno mi określić czy jest to biblioteka do serializacji (za Wikipedią serializacja dotyczy obiektów) czy do Cachowania (za Wikipedią cachowanie dotyczy części z pełnej puli danych), ale przychylam się do cachowania.

Możliwości

Założenia są proste. Biblioteka wymaga inicjalizacji, więc podania nazwy programu i wersji, a także parametrów wejściowych i ich liczbę. Nazwa programu, jak i jego wersja musi być stringiem. Dodatkowo pozwala na wrapowanie specjalnie okrojonych funkcji, które nie powinny robić nic innego niż wykonywać obliczenia. Jednak przed podaniem do funkcji cache_this adresu funkcji wykonującej obliczenia, trzeba pozyskać wszystkie parametry mogące wpłynąć na wynik obliczeń, gdyż podamy je funkcji cache_this.

Strona internetowa dostępna dla każdego, czy to możliwe? Grzechy i grzeszki twórców stron internetowych

Temat dostępności stron internetowych dla osób z niepełnosprawnością dla wielu nie istnieje Nie chodzi o instytucję bo w tym przypadku kwestia ta została uregulowana Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.Aby strony internetowe były w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami każdego rodzaju, w tym także z niepełnosprawnością wzrokową należy je tworzyć według wytycznych zawartych w dokumencie WCAG 2.0.

Czym jest to całe WCAG 2.0?

WCAG 2.0 jest to dokument, w którym są zapisane wszystkie standardy według których twórcy stron internetowych mają zgodnie z nim konstruować swoje strony w taki sposób, aby każdy użytkownik (bez względu na wiek, sprzęt, czy niepełnosprawność) był w stanie obsłużyć taką stronę w wygodny dla siebie sposób.

Zalecenia WCAG

Licznik Blogowy zmienia się dla Ciebie (Chrome/Opera/Firefox) [Aktualizacja]

Licznik Blogowy to wtyczka do najpopularniejszych przeglądarek, którą warto mieć. Nie ma znaczenia czy prowadzisz blog na portalu, czy tylko czytasz co ciekawsze artykuły. Dodatek potrafi zebrać statystyki z każdego bloga i przedstawić je w postaci szczegółowej listy i atrakcyjnych wykresów. Po szczegóły odsyłam do pierwszego wpisu - Licznik Blogowy 2017 — niezbędnik blogera.

W ostatnim tygodniu pojawiła się nowa wersja wtyczki, która przynosiła wiele zmian i ulepszeń. O tych nowościach i planach na rozwój projektu pisałem w ostatnim wpisie (Licznik Blogowy, kolejne zmiany dla użytkowników portalu).

Licznik Blogowy 1.6

Okazało się, że zmiany przyszły znacznie wcześniej niż sam sądziłem. W tym tygodniu dostępna jest już kolejna wersja (1.6) Licznika Blogowego. Obecnie wtyczkę można uznać, za wersję finalną. Wygląda na to, że większość błędów została naprawiona.

Licznik Blogowy, kolejne zmiany dla użytkowników portalu (Chrome/Opera/Firefox)

Licznik Blogowy to wtyczka dla każdego, kto odwiedza blogi na portalu dobreprogramy. Przyda się ona nie tylko blogerom, ale również czytelnikom. Wtyczka dostępna jest pod najpopularniejsze przeglądarki www Chrome, Opera i Firefox.

Pozwala ona na szybką analizę wpisów na odwiedzanym blogu. Bez logowania dowiemy się o liczbie komentarzy i otrzymamy niezmiernie szczegółowe wykresy odnośnie opublikowanych wpisów przez autora bloga.

Jeśli zaś zalogujemy się, wówczas po wejściu na własny blog będziemy mogli wyświetlić znacznie więcej informacji. Dane wzbogacą się o informacje odnośnie wyświetleń czy adnotacji moderacji. Sumarycznie otrzymamy 12 wykresów i możliwość sortowania wszystkich wpisów na blogu. Po szczegóły odsyłam do pierwszego wpisu blogowego odnośnie Licznika Blogowego.

Tworzymy własne przewodniki (wizardy)

W systemach GNU/Linux jest moc niewykorzystanych narzędzi konsolowych. Dochodzi do tego, że narzędzia GUI są często nakładką na narzędzia konsolowe. Dzieje się tak z powodu obrania drogi na skróty przez autorów tych narzędzi GUI, bo zamiast uczyć się nowych rzeczy i powielając już istniejące rzeczy, odwołują się jedynie do poznanej wiedzy o jakimś programie konsolowym. Jednak, to moim zdaniem, wciąż za dużo, by przeciętny zjadacz chleba mógł sobie pozwolić na tworzenie własnych przewodników. A są one potrzebne, gdyż nie każdy chce korzystać z emulatora terminala.

Początki drogi do oświetlenia ścieżki początkującym

Pierwszym narzędziem, które miało służyć do ochrony systemu użytkownika, a także do łatwego korzystania z pomocy na forach internetowych był partnership. Ten mały program miał działać w podobny sposób do explain shell, który wtedy jeszcze nie istniał. Mianowice, ktoś na forum publikuje skrypt programu partner, partner tłumaczy go do postaci zrozumiałej przez simpleshell (interpretera poleceń okrojonego, by być maksymalnie bezpiecznym), lecz przed uruchomieniem simpleshell, wyświetlał listę poleceń do wykonania przez simpleshell, listę plików otwieranych lub modyfikowanych, opis każdego polecenia i pliku.

Nie umiem w Snapchat – wywiad ze samym sobą

Od kilku lat byłem aktywnym użytkownikiem aplikacji Snapchat. Obecnie jestem pasywnym członkiem społeczeństwa opisywanej aplikacji, który bardziej ogląda czyjeś relacje z różnych czynności życiowych, niż wrzuca godziny materiałów na serwery tejże aplikacji. Dziś w swoim artykule chciałbym przedstawić, co obecnie odpycha mnie od tej platformy, a co powinno być poprawione.

Wywiad ze samym sobą

Autorze drogiego bloga o co chodziło w „Nie umiem w Snapchat”?

Powiem szczerze, że po dłuższej przerwie spowodowanej tym że korzystałem z telefonu, który miał platformę Windows Phone powróciłem ponownie do Androida. Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem po rozpakowaniu telefonu była instalacja Snapchata. I nastał kryzys, który trwa do dziś, a właściwie codziennie odpowiadam na pytanie w swoim umyślę „Co mam tam publikować?” zawsze te pytanie prowadzi do błędnej odpowiedzi. Przeważnie to co publikuje powoduje złość i odpowiadanie na głupie pytania obserwujących.

Dlaczego chcesz skasować konto?

Jest wiele problemów powodujących dyskomfort, z korzystania tej aplikacji. Na początek powiem, że ta aplikacja z wersji na wersje jest bardzo ociężała dla pamięci operacyjnej i baterii mojego urządzenia.