popularne tematy: programowanie

Czkawka – Szybki i wydajny program do porządkowania danych/zdjęć

Wraz z ostatnim wydaniem wersji 1.4.0 mojego programu do czyszczenia systemu - Czkawka, postanowiłem nieco opisać tą aplikację.

Dostępny jest na systemy Linux(GUI, CLI), Windows(GUI), Mac(CLI), można go pobrać tutaj(binarki Windowsa ze skanem Virustotal) - https://github.com/qarmin/czkawka/releases

Na Linuxie instalację można przeprowadzić instalację poleceniem

cargo install czkawka_gui

Duże monitory do pracy (UHD 4K, UWQHD, WQHD, ...)

Postaram się zawrzeć garść doświadczeń i odpowiedzi na, które ja sam nie mogłem znaleźć odpowiedzi przymierzając się do zamiany swoich dwóch monitorów na jeden większy.

Wielkość, proporcje, rozdzielczość ...

Obecnie posiadam 28 calowy monitor UHD 4K i mogę powiedzieć, że minimalna odległość od ekranu, który zapewnia komfortowe warunki to 75cm, przy niższej płaski ekran wygląda po prostu dziwnie (ekran ma 63cm szerokości). Analogicznie szersze ekrany będą wymagały większych odległości.

Marek Futrega — enigmatyczny twórca serwisu Kurnik.pl

O Kurniku słyszała prawdopodobnie każda osoba lubiąca wzajemną rywalizację w grach logicznych online, niezależnie od tego czy jest z Polski albo z zagranicy. Nie da się bowiem ukryć, że serwis ten osiągnął międzynarodowy sukces, efektem czego po dziś dzień regularnie użytkuje go niemałe grono osób ze wszystkich kontynentów. Jest tak od blisko dwóch dekad, a to najlepiej świadczy o ponadczasowości Kurnika. Jednakże nijak ma się to do popularności twórcy tego serwisu Marka Futregi, który z każdym kolejnym rokiem staje się coraz bardziej anonimową postacią.

Ying Cracker — urokliwa strażniczka bezpieczeństwa cybernetycznego z mroczną przeszłością

Bohaterka tej biografii to piękna kobieta pochodząca z Chin, która mimo młodego wieku swoje już przeżyła. I jak to mówią: „z niejednego pieca chleb jadła”. Ying do tego jest bardzo tajemniczą osobą, która bardzo strzeże swojej prywatności. Życiorysy takich nieszablonowych postaci są natomiast najciekawsze w czytaniu. Zatem bez zbędnych ceregieli zapraszam Was do kilkuminutowej lektury.

Początki

Chinka urodziła się w 1990 roku w Szanghaju. Jej pseudonim występuje w trzech formach piśmienniczych, takich jak: Ying Cracker, YingCracker i Ying Kracker.

Testowanie to nieco zapomniana już sztuka ?

Czytałem ostatnio o teście ciążowym, który zamiast 20 centów amerykańskich kosztuje 7 dolarów i robi dokładnie to samo (tzn. pozwala na jedno badanie), ale... wynik wyświetla na ekranie LCD zamiast w postaci kreseczek. Co ciekawe, maszynka w środku może mieć obliczeniową porównywalną lub większą niż pierwszy IBM PC i zawiera takie elementy jak mikroprocesor, bateria, itp. (Crysis na tym nie pójdzie, ale