popularne tematy: programowanie

Witold Lipski — niezapomniany wizjoner polskiej informatyki

Wpis ten jest wspomnieniem Witolda Lipskiego, postaci wielce zasłużonej w dziedzinie polskiej informatyki i matematyki, która jednak nie jest szczególnie znana przeciętnemu zjadaczowi chleba. Lipski może nawet aspirować do miana jednego z największych kreatorów trzech niezwykle ważnych dziedzin nauki: kombinatoryki, teorii wyszukiwania informacji oraz geometrii obliczeniowej.

Zautomatyzuj swoje życie, czyli prosty blog o AutoHotKey — epizod 4

Po dłuższej przerwie wracamy do skryptowania. Jak zaspoilerowałem w jednym z komentarzy rzucimy dziś okiem na sterowanie myszką z poziomu skryptu.

Do czego się to może przydać? Może na przykład żeby kliknąć ikonkę w aplikacji której autor nie przewidział żadnego skrótu klawiszowego? Do rysowania w MS Paint? Czemu nie. Żeby zrobić sobie autoclicker? Jak najbardziej.

Zajrzyj do poprzedniego: Epizod 3

Polecenia

reklama

Adrian Lamo — nekrolog wyklętego hakera

W połowie marca tego roku zmarł jeden z najbardziej znanych hakerów i równocześnie jeden z najsławniejszych crackerów ostatniego dwudziestolecia — Adrian Lamo. Znany chyba każdemu interesującemu się zagadnieniami bezpieczeństwa w internecie ze swoich spektakularnych włamań do systemów komputerowych Yahoo!, Microsoft, AOL, National Security Agency i dziennika The New York Times.

Był on postacią, która nawet na ekstremalnej scenie hakerskiej wyróżniała się niesamowitością i niejednoznacznością postępowania.

Ankieta na pierwszy wpis.

Przypadkiem buszując po serwisie DobreProgramy.pl trafiłem na opcję jaką jest prowadzenia bloga. Sam jestem ciekaw czy to w moim przypadku wypali, ponieważ już kiedyś zaczynałem lub próbowałem przygody z blogowaniem, ale nie wyszło. Dlaczego? Brakowało pomysłu lub jakiejś ogólnej koncepcji.

Jaka więc jest koncepcja? Programowanie i porady albo porady i programowanie. Głównie związane z czymś co wiele osób zna, niektórzy korzystają mniej lub więcej, a niektórzy w ogóle, ponieważ uważają, że pewne narzędzia są zbędne.

Zautomatyzuj swoje życie, czyli prosty blog o AutoHotKey — epizod 3

W tym odcinku omówimy sobie wiązanie naszych skryptów z konkretnymi aplikacjami. Jak wcześniej pisałem, dotąd, każdy z naszych dwóch skryptów przykładowych działał w całym Windowsie. Często jest to działanie niepożądane, nie tylko ze względu na "kolizję" poleceń ale także dlatego że możemy chcieć by w każdej aplikacji ten sam skrót wywoływał inne działanie.

Zajrzyj do poprzedniego: Epizod 2

reklama

Zautomatyzuj swoje życie, czyli prosty blog o AutoHotKey — epizod 2

Witajcie.

W tym wpisie będziecie mogli się zapoznać z kolejną funkcjonalnością AHK jaką są skróty klawiszowe "hotkey'e". Przyznam się że sam zaczynałem od tego odchodząc od XMBC.

A tu poprzedni: Wstęp

Bierzmy byka (czyli myszkę) za rogi (czy też za przyciski) - Przykład nr 2

Sytuacja z życia wzięta - kupujesz myszkę, tańszą lub droższą, gamingową lub tez nie.

Zautomatyzuj swoje życie czyli Prosty Blog o AutoHotKey — wstęp

Co to jest AutoHotKey?

AHK to darmowy open-source'owy język skryptowy dla środowiska Windows, który pozwala użytkownikowi na łatwe tworzenie małych jak i skomplikowanych skryptów dla różnorodnych zadań: twórz własne skróty klawiszowe, automatyzuj czynności, wypełniaj formularze, graj w idle-clickery itp.

Osobiście trafiłem na AHK poprzez sterowniki do myszek (Natec, Razer, Logitech) - starałem się ułatwić codzienną pracę - następnie był Clavier+ potem XMouseButtonControl. AHK odesłał w niebyt wszystkie tego typu aplikacje.

Mogę więcej! Siła społeczności, czyli dodatki do NVDA

Wstęp i małe przypomnienie

Czym jest czytnik ekranu, na pewno kojarzymy chociażby z wielu artykułów. Czytnik ekranu z ang.( Screenreader ), to program, który umożliwia korzystanie z komputera bez użycia wzroku. Program przekazuje treść każdej operacji wykonanej na komputerze użytkownikowi przy pomocy mowy generowanej przez syntezator. Jednym z czytników ekranu jest program na licencji Open Source NVDA ( Non Visual Desktop Access), który oprócz swojej podstawowej funkcjonalności zawiera dodatki tzw.

reklama

Liczba wątków a czas kompilacji, krótki test

W tym inauguracyjnym wpisie chciałbym poruszyć temat liczby wątków i jej wpływu na szybkość kompilacji w języku C++.

Na szybkość kompilacji będzie miało wpływ parę czynników są to m.in:

  • Przede wszystkim liczba rdzeni i wątków dostępnych w systemie,
  • Pojemność i szybkość pamięci(dysków twardych i pamięci ram),
  • Zastosowany kompilator,