Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: programowanie

Liczba wątków a czas kompilacji, krótki test

W tym inauguracyjnym wpisie chciałbym poruszyć temat liczby wątków i jej wpływu na szybkość kompilacji w języku C++.

Na szybkość kompilacji będzie miało wpływ parę czynników są to m.in:

  • Przede wszystkim liczba rdzeni i wątków dostępnych w systemie,
  • Pojemność i szybkość pamięci(dysków twardych i pamięci ram),
  • Zastosowany kompilator,

Moja asystentka Andra

W poprzednim wpisie opisywałem, jak w mojej głowie zrodziła się idea stworzenia swojej własnej mobilnej asystentki. Natomiast dzisiaj chciałbym przybliżyć jej działanie i opisać jak wyglądała ewolucja projektu oraz rozwinąć trochę wątek historii projektu.

Trudne początki

Jak już wspominałem, Andra rodziła się w bólach, a jej API było już raz przepisywane ze względu na przyjęcie złych założeń na etapie planowania projektu.

Łukasz Fołtyn — kontrowersyjny twórca kultowego Gadu-Gadu

Bohaterem tej biografii jest Łukasz Fołtyn, o którym można by rzec, że jest jedną z najbardziej wielowymiarowych postaci w dziejach polskiej informatyki. Fołtyn, już przed ukończeniem 30 roku życia, osiągnął swój informatyczny szczyt, wymyślając najpopularniejszy komunikator internetowy Gadu-Gadu, a także spełnił się jako biznesmen - milioner, którym się stał po sprzedaży swojego "pomysłu".

Arfa Karim — przedwcześnie zmarłe „cudowne dziecko” Microsoftu

Mój dzisiejszy wpis biograficzny dotyczy jednej z najtragiczniejszych postaci w historii IT. Arfa Karim, bo o niej tu mowa, była to genialna programistka pochodząca z Pakistanu — kraju, który za jej życia nie posiadał właściwie żadnych osiągnięć informatycznych na światową skalę. To jednak nie przeszkodziło Arfie w osiągnięciu jak na swój wiek, rzeczy niebywałych, ze zdobyciem specjalistycznych certyfikacji Microsoftu i najważniejszych odznaczeń państwowych włącznie.

Bash(ujący) w zbożu cz. 3 — namespace

Bash(ujący) 3rd edition

Przestrzenie nazw sieci Linux. Spróbujmy razem zmierzyć się z tym tematem i przemówmy językiem bash(ującego). Ja jestem Piotrek i zapraszam was na trzecią część zmagań z językiem bash.

Zacznijmy od przestrzeni nazw. Czym one tak naprawdę są? Przestrzenie nazw są cechą jądra systemu Linux.

Trudno tworzyć?

Na postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, czasu poświęcanego swemu hobby oraz od nastawienia twórcy. Zawsze chciałem robić coś związanego z informatyką. Takie dziecięce marzenie. Wiadomo, że do spełnienia jednych bliżej innych dalej ... .

Sądzę, że warto próbować. Nie trzeba zaczynać od niczego skomplikowanego. Może to być pierwszy rysunek wykonany w dowolnym edytorze graficznym, zdjęcie wykonane samodzielnie, napisany program czy stworzona strona internetowa. Możliwości jest wiele.

Perypetie początkującego programisty samouka

Z programowaniem stykałem się od początku technikum. To wtedy dowiedziałem się, że jest coś takiego jak kod źródłowy czy kompilator, który tłumaczy go na język zrozumiały dla maszyny. Mając do czynienia z elektroniką odkryłem mikrokontrolery, z którymi intensywnie bawiłem się do początków studiów. Po znalezieniu pracy w branży chęć dodatkowego majstrowania w elektronice po godzinach umarła we mnie na dobre, przechodząc się na taniec.

BlackBullet App ( część 7 ) - Zapraszam na stronę

Hej, witam ponownie! Dziś ciekawa informacja o stronie internetowej!

Dla tych którzy są tu pierwszy raz, przypomnę tylko, że buduję aplikację na Linuksa ( a teraz także webową), która ma zintegrować powiadomienia z androida z komputerem.

Dawno (2 tygodnie) się nie odzywałem, ale to nie oznacza, że zaprzestałem prac. 

Powód jest taki, że chciałem zrobić stronę i narzuciłem sobie dość dziwne wymagania technologiczne. Opowiem o tym może kiedy indziej w innym wpisie na blogu.