popularne tematy: serwery

Dlaczego serwer na płycie mITX to zły pomysł?

Pierwszym moim wpisem na blogu dobreprogramy był opis jak nie stawiać serwera plików na Raspberry Pi. W komentarzach wiele osób podsunęło mi pomysł użycia thin clienta zamiast malinki - stwierdziłem, że zakupie takowego i spróbuje przenieść mój serwer na tą platformę.

Ale czym właściwie są te thin client'y?

Thin client - z ang. Cienki klient - komputer w małej obudowie ze średnimi specyfikacjami; Większość takich komputerów używa płyty standardu mITX lub większej mATX.

Obudowy komputerowe inne niż wszystkie

Święta, święta i po świętach. Miałem nadziej, że przez te kilka dni wolnego napisze coś sensownego, ale jakoś tak wyszło, ze nic mi nie wyszło:). Cóż, może po nowym roku najdzie mnie wena na dłuższe pisanie, bo kilka tekstów jest rozpoczętych, ale żaden nie nadaj się (póki co) do publikacji.

Życząc więc wszystkiego najlepszego w nowym roku zapraszam do obejrzenia kilku fotek niezwykłych obudów komputerowych, jakie udało mi się zobaczyć na własne oczy bądź wygrzebać gdzieś w czeluściach Internetu.

Tworzenie domeny i dołączanie klienta do domeny – na przykładzie Windows Server 2008 R2

Active Directory jest jedną z ważniejszych rzeczy na egzaminie potwierdzającym kwalifikację E.13. Bez jego pomocy nie skonfigurujesz np. profilu mobilnego. Dziś na łamach postu pokażę Ci jak za pomocą maszyn wirtualnych stworzyć sieć opartą o domenę.

Maszyna wirtualna

O dodawaniu maszyny na listę nie będę opisywał. W przypadku Server 2008 R2 musisz mieć wsparcie dla wirtualizacji 64-bitowej. Często ta funkcja jest wyłączona w Twoim komputerze i włączysz ją w Biosie lub UEFI . Serwer musi mieć dwie karty sieciowe i konfiguracja jest pokazana na tej ilustracji.

trasy do IX, route serwery i opóźnienia ICMP...

do naszego miasta, dzięki środkom unijnym dotarły 2 firmy świadczące dostęp do internetu za pomocą FTTH/FTTB i chąc nie chcąc myśląc poważnie o rozwoju firmy/sieci lokalnej musieliśmy podjąć z jedną z nich współpracę...

około rok temu udało nam się doprowadzić do firmy kabel światłowodowy wraz z transmisją (oraz ciemnymi włóknami) do 3 lokalizacji rozproszonych po mieście

w ostatnim czasie po awarii trwającej ok. 5h okazało się że drastycznie wzrosły czasy do polskich węzłów wymiany ruchu PLIX i EPIX...

Time Capsule — dyskowa podróż w czasie z Apple

Podobno użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robili. Choć stwierdzenie to jest ciągle aktualne, z pewnością coraz więcej użytkowników komputerów robi kopie zapasowe mniej lub bardziej świadomie. To jakże popularne stwierdzenie powstało w czasach, gdy wykonywanie kopii zapasowych swoich danych wymagało nieco więcej zachodu niż obecnie i siłą rzeczy nie każdy miał czas, ochotę, a nawet możliwości wykonywania kopii bezpieczeństwa.

Synology DS716+II – serwer NAS wychodzący na potrzeby biznesu oraz domu

Dzięki uprzejmości firmy Synology oraz Renaty Krajewskiej (z którą miałem okazję porozmawiać o Synology na tegorocznym HotZlocie – serdecznie pozdrawiam!), uzyskałem możliwość przetestowania serwera NAS DS716+II, który przez producenta zachwalany jest jako "Doskonały serwer NAS dla rozwijających się firm". Moim zdaniem, oprócz zastosowań biznesowych znajdzie on także miejsce dla wymagających (i nie tylko) użytkowników domowych.

E13 w pigułce — co może nas spotkać na egzaminie?

Wielkimi krokami nadchodzi październik. Coraz zimniejsze dni są korzystne dla informatyków i ich sprzętu komputerowego, który przez ten czas może pracować na wyższych obrotach :). Wraz z nadejściem „błyszczącego, kasztanowego” października zbliża się także jesienna sesja egzaminów zawodowych. E13, który w mojej szkole zaczyna się od przyszłego tygodnia zdaje się być postrachem wśród młodzieży. Czym jest E13? Jedną z trzech kwalifikacji zawodowych, które zastępują stary egzamin zawodowy.

Problem w połączeniu z domeną - szybka naprawa

Dzisiejszy wpis będzie krótki, wręcz lakoniczny ale i problem nie jest jakiś mocno poważny - rozwiązanie natomiast należy do tych z gatunku banalnych :)

Otóż któregoś dnia przy próbie logowania jednego z hostów do domeny (WindowsServer2012), użytkownik otrzymał komunikat - "Relacje zaufania między tą stacją roboczą a domeną podstawową nie powiodły się" (Zdjęcie 1)

Od razu "zaświtało" mi, że może to mieć związek z niedawnym przywracaniem tej maszyny z obrazu (Acronis).