popularne tematy: serwery

Własny domowy serwer — zabezpieczenia SSH

Ogromna liczba urządzeń IoT, popularność platformy Raspberry Pi powoduje, że duże grono pasjonatów zaczyna bawić się w instalację przeróżnej maści dystrybucji Linux na urządzeniach. Udostępniając w sieci świadomie lub nie sesje SSH często na domyślnych ustawieniach z domyślnym hasłem. Nawet gdy je zmienimy często dla łatwości ustawiamy je na funia czy inny tofik. Przygotowany prze zemnie wpis ułatwi często zaniedbywaną kwestię bezpieczeństwa.

Migracja maszyny wirtualnej spod ESXi na HyperV

Trafiło mi się ostatnio nietypowe zadanie - migracja maszyny wirtualnej ze środowiska ESXi (VMware) do microsoftowego HyperV. Operacja na pozór prosta, jednak po drodze okazało się, że nie pozbawiona problemów. Postanowiłem choć pokrótce opisać ten proces dla czytelników Dobrych Programów - może komuś w przyszłości to się przyda.

Chodziło konkretnie o przeniesienie maszyny z Ubuntu Server (wersja 14.04 choć nie ma to znaczenia) działającego pod ESXi na platformę HyperV. Dlaczego? Tego nie wiem i po prawdzie na potrzeby tego wpisu nie jest to istotne.

Jak za darmo uzyskać więcej miejsca na dane na Dropboksie?

Jednym z najpopularniejszych i najstarszych dysków w chmurze jest Dropbox. Do jego zalet należą:

  • multiplatformowość (z Dropboxa można korzystać na takich systemach, jak Windows, Linux, Mac OS, Android, iOS, czy Windows Phone)
  • bezpieczne wysyłanie plików poprzez protokół SSL i szyfrowanie AES-256.
  • szybkość

Niestety ten dysk w chmurze ma też 1* główną wadę, która dla wielu osób może być barierą nie do pokonania.

Kurs Packet Tracer 6.2 — od zera do sieci tworzenia cz. 5.1 — protokoły: TCP

W ostatniej części kursu sieci komputerowych, zajmowaliśmy się protokołami routingu RIP i EIGRP. Wiemy już, jak pakiety w sieci mogą być przekazywane pomiędzy komputerami jednego lub różnych systemów autonomicznych. W tej części odejdziemy trochę od tematyki routingu (wrócimy do niej później, omawiając jeden z zewnętrznych protokołów trasowania (BGP) oraz bardzo popularny OSPF. W trakcie poprzednich części pominęliśmy kilka ważnych zagadnień teoretycznych. W dalszym ciągu nie wiemy, co to jest enkapsulacja pakietów.

Comarch ERP XL i Optima — koszmar aktualizacji

Jedna z firm dla której świadczę usługi od niepamiętnych czasów używa oprogramowania Comarchu. Dokładniej Comarch ERP XL (dawniej znany jako CDN XL) oraz Comarch ERP Optima (dawniej OPT!MA). Software ten służy do wspomagania pracy przedsiębiorstwa, m.in. zarządzania dokumentami, stanami magazynowymi, pracownikami, generowania raportów i wielu, wielu, wielu innych rzeczy. Z mojego punktu widzenia służy do spędzania snu z powiek działom IT.

Raspberry Pi jako domowy Serwer: Start iiiii stop jakie jest moje IP? No IP

Cześć.

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad napisaniem jakiegoś mniej czy bardziej sensownego wpisu. Długo myślałem nad tematem i długo nie było nic. Aż pewnego dnia wróciłem na dłużej do domu – moja kochana żona poprosiła mnie abym uporządkował swoje graty. I tak o to znalazłem Raspberry Pi. Teraz myślałem dłużej i intensywniej i wymyśliłem. Domowy serwer SAMBY + Dostęp FTP z zewnątrz a do tego wszystkiego mamy od nie dawna małego psa więc Kamerka IP ze starego Sonego.

Patriot SSD Ignite 2 TB - News

Patriot SSD Ignite 2 TB

Patriot, znany producent wydajnych pamięci komputerowych, dysków SSD, przenośnych pamięci, a także urządzeń peryferyjnych dla graczy, zapowiada wprowadzenie na rynek swojej nowej konstrukcji, czyli SSD Ignite o pojemności aż 2TB. Firma postanowiła w ten sposób odpowiedzieć na stale rosnące zapotrzebowanie użytkowników komputerów osobistych na przechowywanie danych. Tym samym popularne w tej chwili rozwiązanie, by na dysku SSD trzymać sam system, a na zwykłych HD gromadzić bibliotekę i swoje zbiory, powoli odchodzi do lamusa.

Windows Server 2008 R2 jako consensus uniwersalności

Chciałem zawsze mieć malutki serwer na swoje pliki i mieć dostęp na każdym komputerze i VPN. Jednak mógłbym napisać o konfiguracji na dowolnym distro Linuksa dla serwerów, lecz chciałem mieć mały kompromis w postaci możliwości pracy jak na zwykłym komputerze. W tym poście chciałbym przedstawić konfigurację dwóch rzeczy, czyli serwera plików, VPN oraz funkcji takich jak możliwość pracy WiFi w tym systemie i środowiska pulpitu Areo. Jak coś wpadnie mi do głowy to w trakcie pisania.