popularne tematy: serwery

RAID dla mikrokomputerów SBC typu Raspberry Pi

Często słyszę, że rozwiązanie na serwer NAS-a z wykorzystaniem mikrokomputerów typu, Raspberry Pi, Banana Pi itp. nie ma sensu, bo prędkości są za małe, brak sprzętowego RAID-a lub używanie jednego dysku nie zabezpiecza danych. Ale jak wiadomo ilość dysków nie zabezpieczy Ci danych tak jak ich kopia bezpieczeństwa. Ale mając RAID-a czy to sprzętowy czy programowy zwiększamy dostępność naszych danych w razie awarii jednego z dysku.

Zabbix – system monitorowania sieci z którego każdy admin będzie zadowolony

Podstawowym obowiązkiem administratora jest utrzymanie powierzonej mu infrastruktury sieciowej. Zaliczyć do niej można przede wszystkim serwery i stacje robocze, ale także m. in. routery oraz switche itp. Oczywiście to nie wszystko bo można także doszukać się np. urządzeń multimedialnych, które również są potrzebne w codziennej pracy firmy. Generalnie wszystko zależy od specyfiki firmy, jej wielkości, a także chęci zatrudnionego admina ;-)

Odpowiedzialny administrator na pewno będzie chciał mieć wszystko pod kontrolą na tyle, na ile jest to możliwe.

Serwer Samba na Raspberry Pi B+, czyli jak tego NIE robić

Jakiś czas temu postanowiłem postawić serwer Samby na Raspberry Pi. Dodatkowo, dla kompatybilności postanowiłem zainstalować tam również serwer FTP, a żeby do plików mieć dostęp również z zewnątrz - serwer SSH, który oprócz dostępu do bash'a oferuje bezpieczny transfer plików po SFTP.

Potyczki z Hardware

Postanowiłem zaopatrzyć malinkę w dysk HDD - wybór padł na dysk SATA 2,5" 160GB z Hitachi, który miałem akurat "pod ręką" - i tu popełniłem pierwszy błąd.

Raspberry Pi – torrentowy serwer – część 2, czyli treść właściwa

Witam ponownie - część druga - bardziej treściwa niż poprzednia.

Dyski USB podłączone do Raspberry Pi działają? Mają się dobrze?Prędkości po sieci pewnie tragiczne, ale cóż poradzić. Na to pomysłu wciąż nie mam, chyba że inwestujemy w jakiś dobre pudełko NAS, ale coś czuję że przy moich obecnych i przyszłych wydatkach to zupełnie nie przejdzie.

No chyba, że wygram na loterii :)

Wracając do Raspberry Pi jako serwera dla torrentów. Jeśli już mamy gdzie przechowywać te nasze wszystkie linuxy, to może zainstalujemy w końcu i serwer?

Zmienne IP, moja walka

Cześć wszystkim. Zabrałem się za kolejny wpis. Przechodzę do sedna :).

Posiadam vps, postawiłem na nim serwer TeamSpeak. Chciałem odpowiednio zabezpieczyć serwer. Doradzono mi abym zablokował dostęp do query_port. Wprowadziłem odpowiednie reguły do firewalla, żaden problem. Niestety aby zarządzać serwerem np. za pomocą programu YaTQA. Muszę mieć do niego dostęp. W przypadku zmiennego IP zaczynają się schody. Każdy zmiana ip, zamienia regułę w coś bezużytecznego.

Taktyka

  • Sprawdzam czy router wspiera funkcje DDNS
  • Konfiguruje domene

FreeNas i konsola cz.2

Zdaję sobie sprawę, że FreeNas jest systemem trochę niszowym (a może nie?) i oprócz wszelkiej maści adminów raczej nikt go nie używa... Postanowiłem jednak podzielić się szybką wskazówką dotyczącą podłączania kluczy/dysków przez łącze USB z poziomu konsoli.

Wprawdzie FreeNas jest wyposażony w wygodne i przejrzyste WebGui, czasami jednak, z różnych powodów, możemy nie mieć do niego dostępu.

Adaptacja regału w małą serwerownię – tworzenie stałego kącika dla wszystkich urządzeń sieciowych

Jak większość moich Czytelników dobrze wie - jestem (zdeklarowanym!) chomikiem komputerowym. Kolekcjonuję sporo starego i nowego sprzętu, dzięki czemu tworzę całkiem sprawny "lab", który ułatwia mi testowanie, naukę, a także przeprowadzać przeróżne eksperymenty.

Dodatkowo jako rodzony bliźniak (w kontekście zodiakalnym) mam tendencję do częstych porządków, a zwłaszcza gdy do kolekcji dochodzi nowy sprzęt. Stąd w ostatnich dniach po głowie chodziła myśl nt. różnych możliwych rozwiązań problemu, czyli...

Synology DS216play — domowy NAS

Na początku listopada firma Synology dostarczyła mi do testów serwer NAS dedykowany użytkownikom domowym. Jakiś czas temu nosiłem się z zamiarem zakupu takiego urządzenia, jednak zawsze miałem inne wydatki - teraz mogłem przekonać się czy na pewno potrzebuje takiego urządzenia

Sprzęt, który do mnie trafił to nowy serwer DS216play:

  • Procesor: STM STiH412 (CPU: Cortex-A9 1,5GHz 1MB cache + GPU: Mali 400)
  • RAM: 1GB DDR3
  • HDD: 2 wnęki, max 16TB (2x8TB)
  • RAID: RAID0, RAID1, JBOD, Synology Hybrid RAID