Usuwanie zablokowanych plików, to tylko Odkurzaczem

W styczniu była aktualizacja Odkurzacza. Nikt się nie rozpisuje, do czego mu ten soft. Jedni krytykują na potęgę, drudzy chwalą.

Odkurzacz głównie pełni funkcje czyszczące system z balastu zalegający śmieci. Rozpoznaje zbędne pliki utworzone przez wirusy szyfrujące dokumenty użytkownika.

W ostatniej wersji autor programu Maciej Opaliński umieścił możliwość doinstalowania paru modłów znanych z Odkrzacza 12 - a więc Menadżer rejestr i Usuwanie zablokowanych plików, a to dobra nowina od paru lat. Nie trzeba uszkadzać systemu Unlockerem, zresztą kontrowersyjnym programem ze wskazaniami na wirusa. Pozostaje pytanie, jak doinstalować dodatkowe moduły? Odpowiedź jest w instalatorze. W drugim oknie instalatora przewijamy Ważne informacje i natykamy się na bezpośredni link:

Wystarczy skopiować i wkleić do paska adresu przeglądarki. Po zainstalowaniu Odkurzacza i pobranego modules pack mamy na pulpicie ikony:

Po uruchomieniu otwiera się okno modułu Usuwanie zablokowanych plików. Można uchwycić LPM, można też z poziomu programu dodać plik, wiele plików, jak i dodać folder. Ja nie miałem niczego zablokowanego, więc na potrzebę tego poradnika usunąłem program portable przez przeciąganie do okna modułu:

Kliknąłem w Usuń, wyskoczyło ostrzeżenie:

Po chwili jest po usuwaniu, a obiekt w kopii bezpieczeństwa.

Następne - widzimy menażer otwartych procesów i potrzebne opcje:

Widzimy też sporo dodatkowych narzędzi:

Kończąc opis, chcę uświadomić sposób działania tego modułu. Szczegóły widać podczas usuwania jakiejś biblioteki DLL. Program wpierw ją wyrejestruje, potem usuwa. To jest najbardziej prawidłowy sposób pozbywania się zbędnych, nawet szkodliwych bibliotek. Po usuwaniu w inny sposób, pozostają odwołania w rejestrze które potem mogą generować błędy systemowe.

Można usuwać zablokowane pliki i widać, jak moduł młóci rejestr i kolejno usuwa z systemu. Tylko podziwiać. Odkurzacz do pobrania jest w bazie dobrychprogramów
Odkurzacz