reklama

Bolidy Formuły 1 z Windows na pokładzie ;-)

Strona główna Aktualności

O autorze

Już za kilka godzin rozpocznie się kolejny sezon wyścigowy w Formule 1. Robert Kubica wystartuje z drugiego pola startowego, a wszystko co będzie się działo z jego bolidem zarejestruje oprogramowanie Microsoftu.

Od tego sezonu wszystkie bolidy Formuły 1 obligatoryjnie wyposażone zostały w komputery (Engine Control Units) przygotowane przez McLarena, a bazujące na oprogramowaniu firmy Microsoft (oczywiście nie jest to Windows ;) Współpraca w zakresie konstrukcji tego typu urządzeń nawiązana została przez McLarena i Microsoft już w końcu 2006 roku.

ECU monitoruje dane napływające z przeszło 100 czujników w bolidzie (kilkaset kilobajtów informacji na sekundę). Dane napływające do komputera są w czasie rzeczywistym przesyłane do tzw. pit-stopów - czyli "centrów obsługi technicznej" poszczególnych teamów. Dzięki temu również kibice oglądający wyścig w przed ekranami telewizorów otrzymywać będą na bieżąco sporą dawkę różnego rodzaju danych. Informacje z ECU w poszczególnych ekipach magazynowane i przetwarzane będą za pomocą "cywilnego" oprogramowania Microsoft (m. in. MS SQL).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić