Bonafide: polska aplikacja dla pielgrzymek. Dobry pomysł i sporo braków

Strona główna Aktualności
Bonafide - apikacja dla pielgrzymów (Getty / NurPhoto)
Bonafide - apikacja dla pielgrzymów (Getty / NurPhoto)

O autorze

Łączenie wiary z techniką ma potencjał, jeśli w grę wchodzi pokazanie jej w sposób znajomy młodszym pokoleniom. Związek Cyfrowa Polska zaprezentował właśnie aplikację Bonafide, kierowaną do pielgrzymów.

Smartfon to najbardziej osobiste urządzenie elektroniczne, więc aplikacje związane z wyznawaną religią są jak najbardziej na miejscu. W Polsce sporą popularnością cieszy się Modlitwa w drodze, świetnie łącząca ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli z dobrodziejstwami nowoczesnej techniki.

Bonafide dla pielgrzymów

Związek Cyfrowa Polska zaprezentował kolejną aplikację, wykorzystującą rozwiązania dostępne dla urządzeń mobilnych. Bonafide (łac. działający w dobrej wierze) to aplikacja, w której można zapisać się do pielgrzymki jako uczestnik lub osoba wspierająca pątników duchowo, śledzić jej postęp, sprawdzać pogodę, znaleźć mapę noclegów i prowadzić dziennik ze zdjęciami i notatkami. Ogromną pomocą jest treść pieśni, rozważań i czytań w aplikacji - w poprzednich latach była dostępna tylko na papierze. Aplikacja ma też możliwość wysyłania lokalizacji pielgrzyma co 10 minut i odbierania ważnych informacji od organizatorów. To powinno pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pielgrzymów.

Zapisanie się do pielgrzymki w aplikacji nie oznacza, że zostaliśmy zapisani naprawdę. To wymaga zwykle ręcznego wypełnienia formularza, przekazania go organizatorom i wpłacenia "ofiary wpisowej". Nie da się tego zrobić przez aplikację.

Podczas pisania tego artykułu w aplikacji Bonafide znajdowało się tylko kilka pielgrzymek z Krakowa, Lublina, Chełma, Warszawy i Radomia (w tym niektóre odbywające się w czasie Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). To jedynie ułamek długiej listy pielgrzymek pieszych i zmotoryzowanych, jakie w 2019 roku odwiedzą częstochowskie sanktuarium.

Być może z czasem się to zmieni. Na pewno nie zaszkodzi, jeśli w aplikacji znajdzie się terminarz pielgrzymek. Obecnie, by sprawdzić termin, trzeba zapisać się do pielgrzymki jako uczestnik i przeczytać jej regulamin. Aplikacja ma jeszcze sporo braków tego typu.

Interfejs i bezpieczeństwo

Interfejs Bonafide nie spełnia wymagań wzornictwa Material Design i wymaga przyzwyczajenia. Szufladowe menu, wysuwane z lewej strony ekranu trzeba uruchomić przyciskiem w prawym górnym rogu, wysuwane z prawej informacje o aplikacji zaś przyciskiem z lewej strony. Gesty nie działają, a przycisk powrotu nie przeniesie użytkownika do ekranu początkowego z listą pielgrzymek, ale w końcu zamknie aplikację, nie pytając o zdanie. Jeśli więc ktoś chce sprawdzić regulaminy i rozkład dnia poszczególnych pielgrzymek, musi robić to nieco naokoło.

Druga sprawa to bezpieczeństwo danych. Podany przy rejestracji konta adres e-mail nie jest w żaden sposób weryfikowany, można więc się pomylić lub wpisać tam cokolwiek. Gdyby przyszło nam odzyskiwać hasło, e-mail z przywracaniem może trafić do osoby nieupoważnionej, która uzyska dostęp do konta, notatek i zdjęć. Dane są przechowywane w chmurze i nie zostaną utracone. Brak też dwustopniowej autoryzacji.

Dostęp do konta można stracić, udostępniając nieodpowiednie i niezgodne z prawem treści, ale nie znalazłam informacji o możliwości usunięcia konta na życzenie użytkownika (jest jedynie formularz odstąpienia od umowy). Dane osobowe użytkowników są szyfrowane przez SSL, ale nie ma wzmianki o tym, czy dotyczy to także naszych zdjęć i kto ma do nich dostęp (o tym, że są widoczne tylko dla mnie, przekonałam się empirycznie, a raz dodanego zdjęcia nie mogę usunąć). Wiemy jedynie, że są przetwarzane zgodnie z prawem.

Aplikacja Bonafide została zaprezentowana podczas środowego spotkania organizatorów pielgrzymek w Koszalinie przez prezesa Związku Cyfrowego Polska Michała Kanowika. Powiedział on, że "aplikacja ta pokazuje, że nowoczesne technologie mogą służyć nie tylko rozrywce, ale również ważnym celom społecznym". Pozostaje poczekać do sierpnia, gdy ruszą największe pielgrzymki piesze w kraju. Zobaczymy, czy diecezje postanowią z niej skorzystać i czy będzie przydatna dla pielgrzymów - w ubiegłym roku była popularna. W planie są też nowe funkcje aplikacji, które pozwolą wykorzystywać ją szerzej, przez cały rok.

Aplikacja Bonafide jest dostępna za darmo.

© dobreprogramy
s