reklama

Botnety na komórkach już w przyszłym roku?

Strona główna Aktualności

O autorze

Przewiduje się, że już w 2009 roku pojawią się botnety, w skład których wejdą zarażone telefony komórkowe. Obecnie zarażonych wirusami, które działają jako składniki botnetów, jest 15% komputerów.

Telefony komórkowe posiadają coraz więcej funkcji a ich oprogramowanie staje się coraz bardziej złożone. Tym samym szybko rośnie ilość możliwych wektorów ataku. Już od jakiegoś czasu dostępne są programy wykorzystujące słabości implementacji technologii Bluetooth. Dzięki nim można np. czytać SMSy z innych telefonów albo nawet inicjować z nich połączenia. Rośnie też ilość telefonów wyposażonych w przeglądarkę internetową, nieraz z obsługą Flasha, a jest to przecież popularna droga ataku w przypadku tradycyjnych komputerów.

Boty na telefonach będą nie tylko kolejnymi składnikami botnetów. Otwierają bowiem możliwości nowych ataków. Będzie można przeprowadzać nie tylko ataki DDoS na serwery w Internecie, ale także na sieci operatorów komórkowych, inicjując tysiące czy miliony rozmów jednocześnie. Taki atak będzie też można przeprowadzić na użytkowników tych sieci, np. zalewając ich SMSami czy połączeniami głosowymi.

Użytkownicy komórek nie przyjmują dużej wagi do aktualizacji oprogramowania a programy antywirusowe na telefony komórkowe wywołują uśmiech. Wkrótce jednak sytuacja może się zrobić poważniejsza. Pozytywnym czynnikiem jest jednak to, że telefony zmienia się częściej niż komputery a co za tym idzie otrzymuje się nowsze oprogramowanie, załatanymi lukami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić