Brak porozumienia w sprawie VAT w Internecie

Strona główna Aktualności

O autorze

Na piątkowym posiedzeniu unijnej rady ministrów finansów (Ecofin) miał zostać rozstrzygnięty spór o podatek VAT w Unii Europejskiej. Problem dotyczy zakupów on-line oraz rozmów telefonii internetowej VoIP.

Problem polega na tym, że nie ma jednolitych przepisów, które jednoznacznie wskazywałyby na to jakiego kraju stawka VAT obowiązuje w konkretnej transakcji. Czy jest to stawka obowiązująca w kraju siedziby świadczącego usługę czy też w kraju, w którym usługa jest realizowana czyli w kraju odbiorcy.

Jak pisze portal Gazeta.pl piątkowe posiedzenie Ecofinu poświęcone temu zagadnieniu nie przyniosło jednak rezultatów. Większość krajów jest za obowiązywaniem stawki VAT kraju, w którym usługa jest realizowana, jednak takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się głównie Luksemburg i Portugalia (kraje o niskiej stawce VAT na usługi telekomunikacyjne). Trudno się dziwić ponieważ dostawcy usług telefonii internetowej przenoszą do tych krajów siedziby, np.: spółka Freeserve na portugalską Maderę (stawka 13 % VAT), Skype natomiast "przeprowadził" się do Luksemburga gdzie VAT wynosi 15 %.

Austriacka prezydencja ma nadzieję, że kompromis w tej sprawie uda się wypracować do czerwca tego roku.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule zamieszczonym w portalu Gazeta.pl Brak porozumienia w sprawie VAT w internecie .

© dobreprogramy
s