Brak porozumienia w sprawie tagów video i audio

Strona główna Aktualności

O autorze

Piąta odsłona specyfikacji języka HTML miała rozwiązać wiele problemów z którymi muszą sobie obecnie radzić webmasterzy. Należy do nich m.in. osadzanie multimediów. Obecnie w tym celu wykorzystywane są różne pluginy, głównie Flash. Postanowiono więc to ustandaryzować wprowadzając tagi audio i video. Dzięki nim przeglądarki zgodne z HTML5 nie musiałyby używać dodatkowych pluginów do odtwarzania multimediów. Wyjątkiem oczywiście byłyby strony wykonane starym sposobem. Niestety unifikacja sposobu osadzania dźwięku i filmów nie będzie taka prosta gdyż najwięksi gracze na rynku przeglądarek nie mogą dojść do porozumienia w sprawie kodeków, które miałyby być użyte.

Pierwotnie zakładano, że wykorzystane zostaną Ogg Vorbis dla audio i Ogg Theora dla wideo ze względu na brak opłat licencyjnych. Firma Apple nie zgadza się jednak na implementację Ogg Theora w Quicktime i Safari z powodu braku wsparcia sprzętowego i niepewnej sytuacji patentowej. Google zaimplementowało kodek H.264 i Ogg Theora w Chrome ale nie może dostarczyć licencji dla H.264 dystrybutorom Chromium. Ponadto uważa, że jakość Ogg Theora w porównaniu do wymaganego pasma jest niewystarczająca dla YouTube. Z kolei Opera nie zamierza implementować H.264 ze względu na wysokie koszty licencji. Podobnie twierdzi Mozilla. Natomiast Microsoft w ogóle nie skomentował planów wprowadzenia nowych tagów.

Wygląda więc na to, że na razie szczegóły nowych tagów pozostaną niezdefiniowane. Kodeki Ogg zapewne powrócą gdy ich jakość poprawi się i okaże się, że nikt nie został pozwany za ich używanie.

© dobreprogramy