Brazylijski sąd nie lubi Secretów. Mobilni giganci zmuszeni do usunięcia aplikacji

Brazylijski sąd nie lubi Secretów. Mobilni giganci zmuszeni do usunięcia aplikacji

Brazylijski sąd nie lubi Secretów. Mobilni giganci zmuszeni do usunięcia aplikacji
Tomek Kondrat
21.08.2014 18:05, aktualizacja: 21.08.2014 23:32

W styczniu tego roku powstał komunikator Secret, który umożliwia swoim użytkownikom wysyłanie anonimowych wiadomości do znajomych korzystających z aplikacji. Od samego początku koncepcja aplikacji wzbudzała spore emocje, gdyż pozostawiała spore pole do nadużyć. Owe emocje wzrosły i to znacznie, a wszystko dzięki postanowieniu brazylijskiego sądu, który uznał, że aplikacja łamie tamtejszą konstytucję.

Sprawa miała miejsce w Piątym Sądzie Powszechnym miasta Vitória, stolicy stanu Espírito Santo. Sędzia prowadzący sprawę, Paulo Cesar de Carvalho nakazał dwóm największym dystrybutorom mobilnych systemów operacyjnych – Google oraz Apple – bezzwłoczne usunięcie aplikacji ze swoich sklepów. O ile usunięcie aplikacji łamiących prawo jest czymś zwyczajnym, to kolejny punkt wyroku może dziwić. Firmy zostały zobowiązane do usunięcia aplikacji z wszystkich wykorzystujących ją urządzeń na terenie Brazylii. Amerykańscy giganci mają 10 dni na zastosowanie się do wyroku. Każdy dzień zwłoki słono kosztuje, gdyż sąd ustalił karę za niedotrzymanie terminu na 20 tysięcy brazylijskich realów, co daje w przeliczeniu ok. 28 tysięcy złotych.[img=secret-app-2]Tak drastyczne kroki zostały podjęte z powodu złamania brazylijskiej konstytucji. Sąd przychylił się do wniosku o zakazanie używania aplikacji wystosowanego przez oskarżyciela publicznego, Marcelo Zenkera. Według prawnika wysyłanie anonimowych aplikacji godzi w wolność słowa i łamie postanowienia brazylijskiego prawa. Wniosek jest pokłosiem wielu skarg, które zostały wysłane do twórców aplikacji. Użytkownicy skarżyli się, że anonimowe wiadomości były często stosowane do obrażania, a nawet grożenia innym bez możliwości podjęcia stosownych czynności prawnych.

Usunięcie aplikacji powinno odbyć się bezproblemowo. Apple posiada mechanizm tzw. czarnej listy, która zawiera aplikacje zablokowane. Przy próbie uruchomieniu zakazanej aplikacji, użytkownik otrzyma stosowny komunikat i nie będzie w stanie korzystać z aplikacji. Google stosowało zdalne usuwanie aplikacji już wcześniej, więc usunięcie kolejnej pozycji nie powinno być większym problemem.

Ciekawe jest, czy postanowienie sądu w Brazylii odbije się szerszym echem w innych krajach. W przypadku usunięcia aplikacji Secret z innych państw, twórcy tego, dość często wybieranego komunikatora, mogą mieć spore problemy finansowe. Aplikacja Secret jest dostępna do pobrania również w Polsce, aczkolwiek nie cieszy się specjalnie dużą popularnością. Komunikator cieszy się jednak sporym uznaniem na świecie i został pobrany już kilka milionów razy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)