Brzydki Firefox? Zmień blachy na chromowane!

Jeszcze jakiś rok temu "lisek" miał rzesze fanów, którzy zacięcie bronili go przed "operowymi fanboyami" na forach i w komentarzach popularnych serwisów o tematyce komputerowej. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać gdy google przypuściło szturm na fortecę Mozilli - zaczęło dynamicznie rozwijać swój projekt, czyli Chrome.

Ale nie o tym chcę napisać. Wśród zarzutów wobec Firefoxa najczęściej widuję te, związane z wyglądem: za mały ekran przeglądania, ohydny interfejs, przestarzałe rozwiązania itd. Osobiście uważam to za ogromny przejaw ignorancji i braku wiedzy o możliwościach "ognistego". Dlaczego? Sami zobaczcie:

Mój Firefox

W tym wdzianku Firefox pod względem wyglądu niczym nie ustępuje Chrome. Nie poruszam kwestii wydajności, bo tutaj może być różnie. Szybkość działania jest jednym z głównych walorów przeglądarki google. W produkcie Mozilli najprawdopodobniej zobaczymy poprawę w nadchodzącej wersji 3.7.

A teraz zasadnicza sprawa - jak osiągnąć powyższy efekt. Nic skomplikowanego, wystarczy zainstalować kilka malutkich dodatków.

Hide Caption Titlebar Plus - ukrywa pasek tytułowy
Custom Download Manager - umożliwia skonfigurowania menadżera pobierania tak, by pojawiał się w zakładce
Chromifox Basic - motyw przypominający interfejs Chrome

Można też skorzystać jedynie z ostatniego dodatku i dorzucić do niego Total ReChrome który niemalże całkowicie przekształca interfejs na chromowy. Ja nie skorzystałem, bo używam wersji 3.6b5, do której dodatek nie jest przystosowany. Na zakończenie możemy wyłączyć pasek stanu (jeśli nie zerkamy na niego zbyt często), co da kilka dodatkowych pikseli.

Polecam zabawę z wyglądem liska, bo efekty mogą być naprawdę niesamowite. Mozilla po raz kolejny przełożyła premierę wersji 4.0, która ma wreszcie wyglądać na miarę XXI wieku. Do tego czasu sami zadbajmy o dobre wdzianko ;) 

Komentarze