Build 14371: Microsoft obiecuje koniec problemów z aktywacją Windowsa 10

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W sumie to zabawne, że mamy rok 2016, aktywatory dla pirackich wersji Windowsa od lat działają niezawodnie, a Microsoft wciąż się upiera przy swoim męczącym, anachronicznym systemie utrudniania życia szanującym prawo autorskie użytkownikom. Wraz z wydaniem Windows 10 14371, które właśnie udostępnione zostało testerom w ramach szybkiego kręgu uaktualnień (kanał Fast Ring), zrobiono jednak ukłon w stronę tych, którzy z Windowsa chcą korzystać legalnie.

Problemy z aktywacją Windowsa 10 prześladują użytkowników od samej premiery tego systemu. Gdy zaś ruszył pełną parą program uaktualnień Windowsa 7 i 8.1, pozwalający legalnym użytkownikom tamtych systemów skorzystać z posiadanej wcześniej licencji, by legalnie aktywować „dziesiątkę”, skarg na to, że coś nie działa, było co niemiara.

Wraz z Windowsem 10 build 14371 otrzymujemy narzędzie rozwiązywania problemów z aktualizacją. Znajdziemy je w Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktywacja > Rozwiązywanie problemów. Jego uruchomienie pozwoli na zautomatyzowanie procesu naprawiania usterek, które uniemożliwiały wcześniej skuteczną aktywację Windowsa.

Na łamach bloga Windows Experience wyjaśniono, że takie narzędzie może przydać się nawet w skomplikowanych sytuacjach. Jeśli np. urządzenie ma cyfrową licencję na Windows 10 Pro ze wcześniej zainstalowanej i aktywowanej kompilacji Windowsa 10, ale przypadkowo zainstalowałeś na tym urządzeniu Windows 10 Home, narzędzie rozwiązywania problemów automatycznie przeprowadzi cię przez proces aktualizacji systemu do wersji Pro i jej aktywacji – pisze Dona Sarkar, inżynier z działu Windows and Devices.

Wraz z nową wersją „dziesiątki” wprowadzony został także mechanizm pozwalający powiązać konto Microsoft z cyfrową licencją aktywacyjną. I ponownie z bloga Windows Experience dowiadujemy się, że jeśli już użyło się konta Microsoft do logowania do aktywowanego urządzenia z Windows 10 Home lub Pro, to konto to będzie z systemem automatycznie powiązane. Taką powiązaną z kontem cyfrową licencję można będzie wykorzystać do reaktywowania oryginalnego urządzenia z Windowsem 10 po uruchomieniu narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją – bez względu na ewentualne zmiany w konfiguracji sprzętowej.

Czy coś jeszcze ciekawego w tym wydaniu? Lista zmian liczy kilkanaście pozycji, w większości kosmetycznych – oraz poprawek usterek. Najistotniejszą jest chyba ulepszenie interfejsu menedżera pobierania plików w przeglądarce Edge, tak by było bardziej oczywiste, że plik jest pobierany (a nie, że gdzieś tam zaginął po zamknięciu karty). Poprawiono też kilka problemów z działaniem klienta VPN, choć wciąż nie wszystko działa jak trzeba – kliknięcie połączeń sieciowych w pasku zadań wciąż nie uruchamia strony ustawień sieci.

© dobreprogramy