Było czy nie było - Oto jest pytanie!

Witam,

Dzisiejszy swój wpis chciałbym poświęcić problemowi jaki występuje na forach internetowych od początku ich istnienia. Żeby nie owijać w bawełnę napiszę, że chodzi o wyszukiwanie interesujących nas informacji. Słowem wstępu chciałbym wspomnieć o różnicach w wyszukiwaniu w forum opartym na php a w całym Internecie przy pomocy takich narzędzi jak wyszukiwarka Google. Wszak każdy szanujący się pozycjoner wie, że aby potencjalny klient dotarł na jego stronę musi zamieścić na niej kilka bądź kilkanaście słów kluczy, które pomogą wyszukiwarce skatalogować stronę wśród bogatej zawartości Internetu. Dla przykładu dla strony dobre programy.pl są to słowa:

„dobreprogramy,dobre,programy,avast,allplayer,winamp,emule,gg,gadu
,adobe,reader,aware,mozilla,firefox,ffdshow,winrar,skype,alcohol,dc,quicktime,spybot,
flashget,azureus,daemon,tools,nero,akcelerator,antydialer,arkusz,edytor,emulator,
multimedia,komunikator,konwerter,klient,audio,video,odtwarzacz,pakiet,antywirus,
antyspyware,skaner,tworzenie,edycja,katalog"

Jak widać, jest to dosyć pokaźny zasób tak zwanych słów kluczy więc potencjalna osoba raczej nie będzie miała trudności ze znalezieniem tej strony nawet w sytuacji gdy nie zna jej nazwy. Aby poprawić widoczność w wyszukiwarce, możemy pododawać linki do naszej strony na innych już istniejących i skatalogowanych stronach. Aby wynik był najlepszy wskazane jest mieć kilka naturalnych linków z dobrych stron niż tabuny byle jakich, z bylekąd*2. Trzeba pamiętać o tym że wyszukiwarki są dosyć wyczulone na różnego rodzaju przekręty w pozycjonowaniu. Zbyt agresywna taktyka może nam dać efekt odwrotny do zamierzonego przez co stracimy wiele czasu i włożonej pracy.

Jednak co mnie dzisiaj interesuje to sposób dotarcia do wiedzy na forach internetowych. Tutaj sprawa ma się trochę inaczej. Nie mamy takich możliwości jak podczas kodowania i nie możemy ukryć co nam się podoba aby nasza merytorycznie bogata treść spełniała też pewne standardy estetyczne i przy okazji dała się łatwo wyszukać. Do tego dochodzą ograniczone możliwości przetwarzania serwerów przez co musimy przeprowadzać przynajmniej podstawową selekcje informacji które pozostaną na dłużej aby cieszyć oczy czytelników. Innym ograniczeniem jest algorytm wyszukiwarki który jest o wiele mniej zaawansowany niż ten znany z np. Google i nie podpowie czy chodziło nam o kostkę Rubika czy o kostkę brukową

Nieraz się zdarza, że osoba, która zaczyna swoją przygodę z forami powtarza pytania, które już (kiedyś) padły. Niestety dzieje się tak często z powodu lenistwa użytkowników. Nie mam oczywiście zamiaru bronić takiej postawy bo jest ona oburzająca i powinna być odpowiednio napiętnowana regulaminem fora. Jednak chciałbym zauważyć, że przypominanie nam piosenki Maryli Rodowicz „Ale to już było...” też nie jest przebłyskiem geniuszu, a może tylko sprawić, że dośpiewamy sobie resztę "... i nie wróci więcej". W każdym razie problemy które dzisiaj poruszę są dwa:

Pierwszy dotyczy tak zwanego bawienia się w archeologa. Czyli znajdujemy fragment który nas interesuje, ale w temacie z przed wielu miesięcy. Aby sprawdzić czy temat jest aktualny piszemy posta. Takie zachowanie często spotykane jest z negatywnymi komentarzami i nazywane zabawą w wykopaliska. Chciałbym zauważyć, że na przestrzeni czasu zmieniają się sposoby rozwiązania problemów i nie zawsze to co było już napisane jest tym co wiemy, a tym co może zrobić dana osoba szukająca pomocy. Wydaje mi się, że czasami lepiej jest odświeżyć temat przez jego dublowanie niż ciągnięcie go w starym wątku gdzie zawarte informacje mogą być przestarzałe. Wszak gdzie jak gdzie, ale na forum komputerowym dzieje się tak chyba najszybciej. Dodam, iż czasami można przykleić kilka tematów ale tutaj też w pewnym momencie kończy się pole do popisów.

Drugi dotyczy samego wyszukiwania. Dla przykładu - na forum elektrycznym szukamy informacji o Fotoogniwach. Wpisujemy owe słowo w odpowiednie okienko, klikamy szukaj – nic nie znajdujemy. Wtedy zakładamy nowy temat i lecą na nas gromy, że było, że jesteśmy głupi, bo nie umiemy użyć „szukajki”, że to nie miejsce dla leniwych itd. Mało kto zwróci uwagę, że tematy już napisane mówią o panelach solarnych czy o elektrowniach słonecznych. Wspomnę tutaj, że to urządzenie ma całkiem sporo różnych nazw (bardziej lub mniej poprawnych):

Ogniowo fotowoltaiczne

Panel solarny

Ogniwo słoneczne

Panel słoneczny

Fotoogniwo

Solar

Jak widać po powyższych słowach istnieje duże prawdopodobieństwo że znając 1-2 z nich nie będziemy znali pozostałych i przy okazji nie natrafimy na nie podczas wyszukiwania. W ten sposób zniechęcimy się do forum, a przy okazji może nawet nie znajdziemy informacji, które nas interesowały. Forum nie ma możliwości użycia keywordsów w każdym z tematów więc miejmy trochę więcej wyrozumiałości i zastanówmy się zanim napiszemy „użyj wyszukiwarki”. Ludzie są różni i nie zawsze leniwi. (przynajmniej w to wierzę).

Często zaczynając temat nie myślimy przyszłościowo i robimy to co nas interesuje Tu i Teraz. Tym wpisem chciałbym zachęcić użytkowników do zastanowienia się dwa razy zanim nazwą swój nowy temat. Takie działanie może mocno pomóc w działaniu forum a jeszcze bardziej ułatwić wyszukanie interesujących nas w przyszłości informacji. Klarowność to cecha która powinna nam przyświecać.

Dziękuje i życzę Miłego Dnia.

* - Oczywiście zdaję sobie sprawę z możliwości podejrzenia źródła strony
*2 - by Adpawl