reklama

CES 2014: NVIDIA zapowiada przenośny układ Tegra K1. Moc konsol wkrótce pod palcami

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Wielu od dawna zastanawia się, kiedy urządzenia przenośne dadzą nam gry o grafice na poziomie hitów z Xboksa 360 czy PlayStation 3. Cóż, NVIDIA zna już odpowiedź na to pytanie. Firma nie mogła wytrzymać do otwarcia targów CES 2014 i nieco wcześniej zademonstrowała światu swój najnowszy układ Tegra K1. W pierwszej połowie tego roku doczekamy się 32-bitowej jego wersji (4 rdzenie 4-Plus-1 ARM Cortex A15 do 2.3 GHz), a w drugiej 64-bitowej (tzw. Denver, dwa rdzenie, układ na bazie architektury ARMv8, do 2.5 GHz). To też pierwszy 64-bitowy chip, na którym uruchomiono Androida.

Skok jakościowy w linii Tegra jest tak duży, że zamiast zwyczajnej Tegry 5 mamy K1. To po prostu przenośny 192-rdzeniowy Kepler, ze wsparciem dla cudów DirectX 11 oraz OpenGL 4.4, przy okazji oczywiście zaś oszczędny dla baterii. Firma Epic Games już zdążyła pokazać kilka efektownych demek technologicznych Unreal Engine 4, twierdząc, iż nie będzie problemu z przeniesieniem czegoś z mocnego PC na nadchodzące urządzenia przenośne. NVIDIA ujawniła też, że rozpoczęła współpracę z projektantami aut, aby z mocą obliczeniową K1 wprowadzić również małą rewolucję na drogach — a to oczywiście tylko czubek góry lodowej, jeżeli o zastosowania nowej technologii chodzi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić