CES 2014: Toshiba chwali się „pierwszym na świecie” laptopem z ekranem 4K i swoim pierwszym Chromebookiem

Strona główna Aktualności

O autorze

Po otwarciu hal wystawowych na stanowisku Toshiby będzie można znaleźć nie jeden, ale dwa modele laptopów, wyposażone w ekrany o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 3840×2160, zaliczanej do rodziny 4K. Jeden z nich został przeznaczony dla graczy, drugi zaś do prac projektowych.

Model Satellite P50t to laptop typowo rozrywkowy. Jego ekran daje możliwość obsługi dotykiem i został przykryty szkłem dla ożywienia kolorów. Szczegółów specyfikacji niestety producent jeszcze nie podaje.

Model Tecra W50 został zaprojektowany z myślą o pracujących w programach typu CAD, więc jego ekran został pozbawiony rozpoznawania dotyku, ale za to producent zadbał o jego kalibrację. Znajdziemy tu układ graficzny NVIDIA Quadro K2100M z 2 GB pamięci i procesor Intela 4. generacji.

Opisywany laptop Toshiby nie będzie jednak pierwszym na świecie komputerem przenośnym z ekranem o rozdzielczości 4K. Wcześniej maszyny o takiej samej rozdzielczości ekranu, czyli 3840×2160 pikseli, wprowadzi na rynek Lenovo.

Obok nich na wystawie stanie depczący im po piętach kolejny KIRAbook, którego 13,3-calowy ekran, podobnie jak w poprzedniej wersji, ma rozdzielczość 2560×1440 pikseli. W środku znalazły się nowe podzespoły, jak 2-rdzeniowy układ Intel Haswell. Do urządzenia nabywca dostanie oprogramowanie Photoshop Elements i Premiere Elements, a także 25 GB dysku wirtualnego. Mimo tego ultrabook po lutowej premierze kosztować będzie 1499 dolarów — mniej, niż jego poprzednik w dniu debiutu.

Chromebook Toshiby nazywa się po prostu Toshiba Chromebook. Urządzenie było już prezentowane w ubiegłym roku, ale słuch o nim zaginał. Laptop powrócił podczas tegorocznych targów CES z odświeżonymi komponentami i będzie dostępny w sklepach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii od 16 lutego. Jego cena sugerowana to 279 dolarów netto. Podzespoły są odpowiednie do ceny: 13,3-calowy ekran o rozdzielczości 1366×768 pikseli, Intel Celeron 2955U, 2 GB RAM-u i dysk SSD 16 GB (do Chromebooków dołącza się 100 GB miejsca na Google Drive). Został także wyposażony w czytnik kart SD, gniazdo HDMI oraz 2 złącza USB 3.0. Czas pracy na baterii to, według producenta, maksymalnie 9 godzin. Niestety tej maszyny w oficjalnej dystrybucji w Polsce nie zobaczymy.

© dobreprogramy

Komentarze