reklama

CES 2014: pamięci DDR4 wreszcie wchodzą na rynek

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ta wiadomość powinna ucieszyć wszystkich tych, którzy wciąż nie nawrócili się na erę „post-PC” i zamiast tych wszystkich tabletów, lapletów, hybrydowych konstrukcji, w których najważniejszą z zalet jest dotykowy ekran, wciąż wolą solidny desktopowy komputer z wydajnym procesorem i dużą ilością szybkiej pamięci. Po latach obecności na rynku pamięci DDR3, w 2014 zaczną zastępować je DDR4. Podczas tegorocznych targów CES swoimi modułami RAM nowej generacji pochwaliły się już takie firmy jak Crucial, ADATA, G.Skill i Kingston.

Przejście z DDR3 na DDR4 zajmuje znacznie więcej czasu, niż przejście z DDR2 na DDR3. Co prawda pierwsze pamięci DDR4 pokazane zostały przez Samsunga już w 2011 roku (nieco później swoje układy pokazały Hynix i Micron), ale ich rynkowe perspektywy nie oszałamiały. Słabość rynku PC i ogólne spowolnienie gospodarcze sprawiły, że jeszcze w 2013 roku analitycy IDC twierdzili, że nikt nie chce płacić cen premium za produkty DDR4, a producenci nie chcą robić pamięci, za które nie uzyskają cen premium. Standaryzująca technologie półprzewodnikowe organizacja JEDEC, pierwotnie przekonana, że DDR4 produkowane w technologii 30 nm i zasilane 1,2 V będą już obecne na rynku w 2012 roku, z czasem urealniła swoje stanowisko, przesuwając rok rynkowej obecności nowych pamięci na 2015.

Sytuacja to zrozumiała. Choć korzyści nowej generacji DDR-ów były wyraźnie widoczne – szybsze taktowanie, nawet dwukrotnie szybszy transfer danych (nawet do 4266 MT/s), niższe napięcie (nawet 1,05 V) przy tym samym natężeniu prądu – to jednak zmiany w architekturze (przyjęcie topologii punkt-punkt, w której każdy kanał kontrolera pamięci jest podłączony do pojedynczego DIMM-a) wymuszały daleko posunięte zmiany w pozostałych komponentach PC.

Niska popularność i wysokie koszty produkcji DDR4 sprawiły, że producenci chipsetów i procesorów nie kwapili się do wprowadzenia obsługi nowych pamięci do swoich produktów skierowanych na masowy rynek, a brak poza sprzętem serwerowym wsparcia sprawiał oczywiście, że kosztów tych nie było jak obniżyć. Szanse na zmianę zapowiadały dopiero posunięcia Intela i AMD, które zapowiedziały na 2014 premiery swoich mikroprocesorów Haswell-E i Hierofalcon, zapewniających wsparcie dla DDR4.

Czas jednak idzie naprzód, i na CES 2014 pokazano już pierwsze pamięci nowej generacji. Na swoim stoisku ADATA przedstawiło dwa typy modułów DDR4, odpowiednio 8 GB i 16 GB, taktowane z częstotliwością 2133 MHz, opóźnieniem CL15 i napięciem zasilania 1,2 V. Oba moduły przeznaczone są dla serwerów (R-DIMM), ale wersje konsumenckie powinny pojawić się jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Z kolei Crucial przedstawił oferowane pod marką Ballistix pamięci dla overclockerów, taktowane zegarem 3000 MHz, co wychodzi ponad standard JEDEC, przewidujący najwyższe częstotliwości na poziomie 2400 MHz. Firma ta zapowiedziała, że będzie ściśle współpracowała z Intelem w pracach nad specyfikacją Extreme Memory Profile 2, która pozwolić ma pamięciom na stabilne działanie z tak wysokimi częstotliwościami.

Ceny nowych pamięci nie będą jednak niskie, przynajmniej na początku. Najtańsze moduły 8 GB DDR4 kosztować mają 90 dolarów. Dopiero koło 2017 ceny mają spaść do poziomu 50 dolarów za moduł.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić