[CES 2015] Debiut energooszczędnych Broadwelli: Intel nie odpuści sobie rynku mobilnego

Strona główna Aktualności

O autorze

Dla osób, które posiadały w komputerach desktopowych procesory wykonane w mikroarchitekturze Ivy Bridge, układy Haswell nie przyniosły jakiejś znaczącej rewolucji. Co innego dla posiadaczy laptopów: nowa architektura pozwoliła na znaczące zmniejszenie zużycia energii, a w rezultacie odczuwalnie dłuższy czas pracy na bateriach. Zaprezentowane właśnie Broadwelle, czyli piąta generacja procesorów Core, wykonana w najnowszym procesie technologicznym 14 nm, to kolejny krok w tę stronę. 10 nowych układów z TDP na poziomie zaledwie 15 W i cztery z TDP na poziomie 28 W pokazują, że Chipzilla chce mieć dla siebie cały rynek ultramobilnych pecetów i konwertowalnych tabletów.

Intel chwali się, że przejście na nowy proces technologiczny pozwoliło na umieszczenie o 35% większej liczby tranzystorów na 37% mniejszej powierzchni układu, niż było to w wypadku Haswelli. W połączeniu z ulepszeniami architektonicznymi ma się to przekładać na o 24% wyższą wydajność grafiki, o 50% szybsze operacje transkodowanie wideo i wydłużenie czasu pracy na baterii nawet o 1,5 godziny – w porównaniu do czipów czwartej generacji.

Dla posiadaczy starszych, cztero- czy pięcioletnich komputerów, maszyny z nowymi Broadwellami mają być zupełnie nową jakością. Zapewnić mają dwukrotne wydłużenie czasu pracy na baterii, dwunastokrotnie większą wydajność grafiki, nawet dziewięciokrotnie większą szybkość wybudzania maszyny.

Jak widać i tu niezwykłego przyrostu wydajności rdzeni nie zobaczymy, ale warto zwrócić uwagę na możliwości zintegrowanej grafiki Intel HD 5500, 6000 oraz Iris 6100. Nie tylko zapewniają one wsparcie dla wyświetlaczy 4K (także podłączanych bezprzewodowo), ale też oferują sprzętowe wsparcie dla kodeków wideo takich jak VP8, VP9 i HEVC oraz pełne wsparcie dla bibliotek graficznych DirectX 11.2, DirectX 12, OpenGL 4.3 i OpenCL 2.0.

Wraz z nowymi Broadwellami Intel wprowadza na rynek nowe 64-bitowe układy SoC Atom Cherry Trail. Oprócz zwiększonej wydajności (i to nie tylko grafiki) i dłuższego czasu pracy na baterii przynoszą też obsługę zaawansowanej łączności komórkowej przez LTE Advanced, dzięki modemowi XMM 726x z antenami Cat 6, czyli działającymi w pasmie 2,6 GHz. Oznacza to obsługę transferów nawet do 300 Mb/s.

Większa wydajność, niższe zużycie energii – to nie koniec. Intel mówi też o „nowych doświadczeniach użytkownika”. RealSense 3D pozwoli na sterowanie urządzeniami z nowymi procesorami za pomocą gestów, skanowanie i rozpoznawanie obiektów 3D. RealSense Snapshot przynieść ma pomiar głębi zdjęć, pozwalając na łatwą zmianę ich ostrości czy dodawanie dynamicznych efektów. ContextAware umożliwić ma ocenę otoczenia, w jakim się znajdujemy i dostarczyć na tej podstawie informacji. Wake on Voice pozwoli budzić nasze komputery mówiąc do nich, zaś WiDi i WiGig sprawią, że zapomnimy, co to kable.

Oczywiście o wielu tych rozwiązaniach słychać było już wcześniej, ale dopiero w 2015 roku mają one stać czymś powszechnie spotykanym w nowych tabletach czy ultramobilnych laptopach. Czy jednak ludzie, którzy dopiero co kupili sobie nowe laptopy z Haswellami nie będą nieco zawiedzeni, że nie poczekali trochę dłużej na nowy sprzęt? O to jednak chodzi, by ożywić słabnącą sprzedaż PC, pokazać ludziom, że komputery należy wymieniać częściej, niż co pięć lat.

© dobreprogramy
s