[CES 2015] Intel True Key zamiast haseł? Póki co trudno mówić o rewolucji

[CES 2015] Intel True Key zamiast haseł? Póki co trudno mówić o rewolucji

[CES 2015] Intel True Key zamiast haseł? Póki co trudno mówić o rewolucji
Redakcja
06.01.2015 17:05

W czasie trwających właśnie targów Consumer Electronics Show Intel pokazał nie tylko swoje najnowsze procesory, ale także rozwiązania dotyczące oprogramowania. Jednym z bardzo ważnych jego składników jest True Key stworzony przez dział odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Ma on zastąpić stosowane do tej pory hasła – to my, jako użytkownicy urządzeń staniemy się hasłami dzięki wykorzystaniu biometrii.

O pracach nad tym rozwiązaniem informowaliśmy jeszcze w listopadzie ubiegłego roku przy okazji całego wysypu nowości ze strony Intela. Już wtedy zapewniano, że będzie to coś rewolucyjnego, dzięki czemu nareszcie będziemy mogli porzucić stosowane do tej pory hasła i nawyki z nimi związane. Zamiast nich czynnikiem pozwalającym na uwierzytelnienie miała się stać biometria czyli np. rozpoznawanie twarzy, głosu, a także odcisku palca. Jesteśmy tym wszystkim, a więc jesteśmy swoistym hasłem, które pozwala odblokować dostęp do chronionych zasobów. Na CES zaprezentowano już to rozwiązanie i szczerze mówiąc, trudno tutaj mówić o przełomie lub czymkolwiek rewolucyjnym.

Jest nim Intel True Key – dodatkowa aplikacja dla systemu Windows i urządzeń mobilnych, która pozwala na automatyczne logowanie do wybranych stron internetowych przy pomocy mechanizmu rozpoznawania twarzy. Jest to swoisty menadżer haseł, w którym zapiszemy wszystkie dane logowania, a później będzie on automatycznie odblokowywany gdy znajdziemy się przed komputerem. Trudno nazwać to rozwiązaniem nowym, bo przecież znacznie bardziej rozbudowane oprogramowanie tego typu jak np. LastPass jest dostępne od dawna. Na rynku nie brakuje także aplikacji wykorzystujących biometrię, łącznie z dodatkowymi zabezpieczeniami – w oferowanym w biznesowym sprzęcie pakiecie HP ProtectTools znajdziemy nie tylko menadżer haseł, ale kompleksowe ustawienia dostępu do komputera obsługujące tak wykrywanie twarzy, jak i sprawdzanie odcisku palca. Lenovo oferuje swój program Face Recognition, a i Dell posiada odpowiednie aplikacje w swojej ofercie. Co ważne, są one bezpłatnie dostarczane razem z komputerem, najczęściej posiadają też opcje autoryzacji dwuetapowej: jeżeli nie ufamy biometrii, możemy wymagać do potwierdzenia dodatkowego czynnika jak np. kodu PIN lub znajdującego się w pobliżu telefonu sparowanego przez Bluetooth.

Oczywiście dział Intel Security zapewnia, że True Key będzie rozwijany i rozbudowywany w następnych miesiącach. Jak na razie trudno mówić o przełomie, bo Intel przejął firmę PasswordBox na początku grudnia i to najprawdopodobniej na niej oparł swoje rozwiązanie. Warto więc dać mu nieco czasu, choć jedna sprawa nie wygląda zbyt dobrze – wszystko wskazuje na to, że usługa będzie płatna. Obecnie każdy zainteresowany może zgłosić się do udziału w testach, dzięki czemu możemy otrzymać 6 miesięcy wersji Premium za darmo. Co dalej? Mamy nadzieję, że Intel w kolejnych miesiącach pokaże więcej. Choć True Key może być wygodny dla użytkowników o niewielkich potrzebach, to biometria daje na tyle duże możliwości, że może zostać wykorzystana na komputerach znacznie szerzej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)