[CES 2015] NVIDIA pokazuje Tegrę X1: ten mobilny czip przyniesie nam autopiloty w niedrogich autach

Strona główna Aktualności

O autorze

Swoją najnowszą premierą NVIDIA zaskoczyła wszystkich. Czip Tegra X1, następca słynnego układu Tegra K1, okazał się być czymś innym, niż się spodziewano. Zamiast iść w autorskie rdzenie CPU, „zieloni” wykorzystali zwykłe 64-bitowe rdzenie Cortex A57. Nie oznacza to jednak, że w nowej Tegrze nie ma nic interesującego – wręcz przeciwnie, 1 teraflops wydajności w maleńkim czipie dla urządzeń mobilnych budzi szacunek.

Przypomnijmy, że w obu wersjach Tegry K1 (32-bitowej, z czterema rdzeniami Cortex A15, oraz 64-bitowej, z dwoma rdzeniami Denver) zastosowano jednostkę graficzną, wykorzystującą mikroarchitekturę Kepler. 192 rdzenie CUDA dały czipowi moc obliczeniowo porównywalną z GeForce GT 630, szacowaną na 365 gigaflopsów. Mieliśmy okazję poczuć możliwości Tegry K1 podczas testów Chromebooka 13 od Acera, w którym zastosowano właśnie 32-bitową wersję Tegry K1. Czip pod względem mocy obliczeniowej porównywalny do Celeronów Intela zdeklasował jednak konkurencję pod względem wydajności graficznej.

Zintegrowane GPU Tegry X1 jest tymczasem odpowiednikiem układu GeForce 830M – to 256 rdzeni CUDA wykonanych w energooszczędnej mikroarchitekturze Maxwell. Jednostka centralna to zaś typowa ośmiordzeniowa konstrukcja big.LITTLE, z czterema wydajnymi rdzeniami Cortex A57 i czterema oszczędnymi rdzeniami A53 dla niewymagających zadań. Zaskoczyło to wszystkich, gdyż spodziewano się tu autorskich rdzeni Denver – tymczasem NVIDIA jakby nie ośmieliła się zastosować tego, co ma najlepsze.

Oficjalnym wyjaśnieniem tego stanu rzeczy ma być zmiana procesu technologicznego, w jakim wykonany jest nowy SoC. Tegra K1 wykonana była w procesie 28 nm, Tegra X1 to zupełnie nowy proces 20 nm. Firma najwyraźniej idzie w ślady Intela, wydając swoje mikroprocesory w cyklu tik-tak. W oficjalnym komunikacie NVIDIA wyjaśnia, że wykorzystanie standardowych rdzeni ARM wynika właśnie z potrzeby zebrania doświadczeń z procesem 20 nm. Gdy tylko osiągnie on dojrzałość, kolejna generacja Tegry otrzyma rdzenie Denver.

Szef Nvidii Jen-Hsun Huang zwraca jednak uwagę nie na kwestie rdzeni czy procesu produkcyjnego, ale na realne możliwości Tegry X1. Czip, który jest w stanie obsłużyć kodowanie wideo 4K w 30 FPS i dekodowanie 4K w 60 FPS znajdzie zastosowanie w lepszych urządzeniach mobilnych, ale przede wszystkim w sprzęcie związanym z motoryzacją – pokładowych centrach multimediów i nawigacji, czy nawet autopilotach. Pierwszym takim sprzętem ma być komputer pokładowy dla aut NVIDIA Drive CX, który pozwala obsłużyć jednocześnie wiele ekranów wysokiej rozdzielczości i działa pod kontrolą QNX-a, Androida i Linuksa.

Jeszcze ciekawszy jest wyposażony w dwie Tegry X1 komputer NVIDIA Drive PX, który wykorzystując do 12 kamer HD buduje dla samochodu kompletny model otoczenia, w którym pojazd się porusza. Pozwala na wyróżnienie innych pojazdów i pieszych, rozpoznawanie znaków drogowych, a nawet „rozumienie” kontekstu sytuacji drogowej, np. odróżnienie ambulansu jadącego na sygnale od tego, który jedzie jako pojazd nieuprzywilejowany. Na podstawie tych danych Drive PX automatycznie wytycza najlepszą trasę auta. Jak stwierdził Huang, dzięki niskiej cenie autopilota, takie systemy wspomagania będą mogły zawitać nawet do tańszych samochodów.

Wygląda na to, że „zieloni” bardzo wysoko podnieśli poprzeczkę dla mobilnych układów. W zamierzeniu X1 miało dwukrotnie zwiększyć wydajność GPU K1, i najwyraźniej w niektórych obciążeniach roboczych im się to udało. Uważany dotąd za najlepszy pod względem wydajności grafiki czip A8X z iPada Air 2 został po prostu zmieciony w testach syntetycznych. W 3DMarku 1.2 Unlimited A8X uzyskało 31781 punktów, podczas gdy X1 Nvidii – 58448 punktów. W GFXBenchu 3.0 układ Apple uzyskał 32,6 FPS, zaś Nvidii – 63,6 FPS.

Zainteresowanym głębszą analizą tego ciekawego czipu polecamy artykuł w AnandTechu, powstały na podstawie bezpośredniego kontaktu z referencyjną platformą Nvidii. Nam pozostaje teraz tylko czekać na pierwsze produkty z nowym procesorem – być może będzie to nowa wersja tabletu dla graczy SHIELD?

© dobreprogramy
s