[CES 2015] Quark wielkości guzika od Intela. Czy nie będzie zbyt gorącym Quarkiem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Rynek urządzeń „ubieralnych” jest obecnie zdominowany przez lekkie procesory ARM – i nic w tym dziwnego, w ofercie konsorcjum znaleźć można m.in. licencję na Cortexa M0+, zapewniającego 32-bitową wydajność w cenie 8-bitowego procesora i zużywającego mikrowaty energii. Na tegorocznym CES Intel prezentuje swoją odpowiedź na te wszystkie lekkie i tanie ARM-y, moduł Curie wielkości guzika, wykorzystujący odchudzony mikroprocesor Quark.

Quark nie jest niczym nowym – pokazany po raz pierwszy na Intel Developer Forum w 2013 roku jednordzeniowy czip X1000 miał napędzić Internet Rzeczy, znaleźć zastosowanie w zegarkach, ubraniach, lodówkach i grzechotkach. Na CES 2014 okazało się, że dwurdzeniowa wersja Quarka będzie sercem maleńkiego komputerka Edison, przeznaczonego dla wynalazców chcących dodać „rozumu” swoim dziełom. Wydajność Quarka do tych celów okazała się jednak niewystarczająca – i finalna wersja Edisona korzystała już z 64-bitowego procesora Atom, a 32-bitowy Quark działał jako procesor pomocniczy.

Nowy czip okazał się jednak nie tylko zbyt mało wydajny, ale też i zbyt gorący, przynajmniej w testach przeprowadzonych przez laboratoria ARM. Okazało się, że o ile czip z rdzeniem Cortex A9 pracuje bez żadnego dodatkowego chłodzenia w temperaturze 28,4 °C, to oryginalny jednordzeniowy Quark nagrzewał się podczas pracy do temperatury 54,9 °C – i to przy takich banalnych zadaniach, jak obsługa wyłącznika światła. Oczywiście wiele można zarzucić metodyce testów ARM, ale jedno jest pewne, nikt nie chciałby nosić na nadgarstku zegarka nagrzanego do temperatury bliskiej ścinania się białka.

Teraz Intel chce zaoferować producentom urządzeń ubieralnych moduł Curie, urządzenie wielkości guzika, które w środku zawiera nową wersję Quarka, mikroprocesor Quark SE. Niestety nie znamy jego parametrów, wiadomo jedynie, że w układzie znalazło się miejsce dla 384 KB pamięci flash i 80 KB SRAM, akcelerometru, żyroskopu i modułu łączności Bluetooth. Curie ma stać się podstawą inteligentnych sensorów, wykorzystywanych we wszelakich smart-opaskach, smart-zegarkach i innych smart-podkoszulkach, gromadząc dane o fizycznej aktywności i przesyłając je do smartfonu.

Układowi towarzyszyć ma zestaw narzędzi deweloperskich IQ Software Kit, dzięki któremu producenci smart-ciuchów będą mogli łatwo pisać firmware czy aplikacje kompatybilne z Curie. Można sobie wyobrazić, że nawet jeśli Curie/Quark SE nie będzie w stanie rywalizować pod względem energooszczędności z układami ARM, to i tak znajdzie drogę do urządzeń ubieralnych, tak jak swoją drogę do tabletów z Androidem znalazły Atomy, oferowane producentom sprzętu w wyjątkowo atrakcyjnych (by nie powiedzieć dumpingowych) cenach.

© dobreprogramy
s