r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

CISPA 2.0 — zbliża się głosowanie, prezydent Obama zapowiedział veto

Strona główna Aktualności

Cyber Intelligence Sharing and Protection Act, czyli CISPA, to propozycja prawa w Stanach Zjednoczonych, która pozwoliłaby między innymi na udostępnianie informacji o ruchu w Internecie między niektórymi prywatnymi firmami i organizacjami rządowymi. Twórcy prawa twierdzą, że chodzi o zabezpieczanie się przed cyberatakami, monitorowanie terrorystów oraz badanie zagrożeń. Biały Dom jest zdania, że ten akt narusza prawa obywatelskie i nie zapewnia odpowiedniego poziomu poufności. Akt został odrzucony przez Senat w zeszłym roku. W lutym, po lekkiej modyfikacji, powrócił do Izby Reprezentantów i zostanie poddany głosowaniu dziś lub jutro.

Rząd prezydenta Baracka Obamy uprzedza, że zamierza zawetować prawo, które dałoby prywatnym firmom możliwość dzielenia się informacjami, nawet danymi osobowymi, w imię cyberbezpieczeństwa z organizacjami rządowymi. W akcie zabrakło między innymi wymogu usuwania poufnych danych z materiałów, którymi podmioty miałyby się dzielić, nawet jeśli nic one nie wnoszą do kwestii bezpieczeństwa, co zaznaczała między innymi American Civil Liberties Union. Formalne oświadczenie o vecie zostało zgłoszone wczoraj wieczorem naszego czasu. Biały Dom przedstawił także zmiany, jakie chciałby zobaczyć w akcie prawnym.

Mike Rogers, który zasiada w Izbie Reprezentantów i jest przewodniczącym komisji nadzorującej Wspólnotę Wywiadów, na wieść o vecie stwierdził, że nie wydaje mu się, że administracja wie jak pracować z ciałem ustawodawczym. [...] Ustawodawcy zrobili ogromne postępy w niektórych kwestiach. Rogers rozpętał ponadto na Twitterze burzę przyrównaniem przeciwników CISPA do 14-latka twittującego z piwnicy, podczas gdy akt popierają wielcy z Doliny Krzemowej. Niefortunne zdanie padło podczas wczorajszego posiedzenia. Oburzyło to Electronic Frontier Foundation, która zachęciła przeciwników CISPA do odpowiedzi. Swój sprzeciw wyrazili prawnicy, biznesmeni, osoby związane z IT, młodzi, starzy, demokraci, konserwatyści, mieszkający w domach lub mieszkaniach mężczyźni i kobiety… EFF uruchomiła również kolejną petycję przeciwko CISPA (tej strony pochodzi powyższa grafika). Na stronach Fundacji można znaleźć także podsumowanie posiedzenia, podczas którego odrzuconych zostało sporo propozycji, które mogłyby „naprawić” CISPA.

r   e   k   l   a   m   a

Protestują też takie firmy, jak Mozilla czy Reddit, w Sieci znalazł się list podpisany przez ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa krytykujący akt, wcześniej podobną publikację udostępniły organizacje broniące wolności obywatelskich.


Aktualizacja, 19.04.2013 15:00

CISPA został przyjęty przez izbę Reprezentantów, teraz trafi do Senatu. Poprzednia wersja aktu własnie w Senacie upadła.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.