CISPA 2.0 — zbliża się głosowanie, prezydent Obama zapowiedział veto

CISPA 2.0 — zbliża się głosowanie, prezydent Obama zapowiedział veto

17.04.2013 14:16, aktualizacja: 19.04.2013 15:02

Cyber Intelligence Sharing and Protection Act, czyli CISPA, to propozycja prawa w Stanach Zjednoczonych, która pozwoliłaby między innymi na udostępnianie informacji o ruchu w Internecie między niektórymi prywatnymi firmami i organizacjami rządowymi. Twórcy prawa twierdzą, że chodzi o zabezpieczanie się przed cyberatakami, monitorowanie terrorystów oraz badanie zagrożeń. Biały Dom jest zdania, że ten akt narusza prawa obywatelskie i nie zapewnia odpowiedniego poziomu poufności. Akt został odrzucony przez Senat w zeszłym roku. W lutym, po lekkiej modyfikacji, powrócił do Izby Reprezentantów i zostanie poddany głosowaniu dziś lub jutro.

Rząd prezydenta Baracka Obamy uprzedza, że zamierza zawetować prawo, które dałoby prywatnym firmom możliwość dzielenia się informacjami, nawet danymi osobowymi, w imię cyberbezpieczeństwa z organizacjami rządowymi. W akcie zabrakło między innymi wymogu usuwania poufnych danych z materiałów, którymi podmioty miałyby się dzielić, nawet jeśli nic one nie wnoszą do kwestii bezpieczeństwa, co zaznaczała między innymi American Civil Liberties Union. Formalne oświadczenie o vecie zostało zgłoszone wczoraj wieczorem naszego czasu. Biały Dom przedstawił także zmiany, jakie chciałby zobaczyć w akcie prawnym.

Obraz

Mike Rogers, który zasiada w Izbie Reprezentantów i jest przewodniczącym komisji nadzorującej Wspólnotę Wywiadów, na wieść o vecie stwierdził, że nie wydaje mu się, że administracja wie jak pracować z ciałem ustawodawczym. [...] Ustawodawcy zrobili ogromne postępy w niektórych kwestiach. Rogers rozpętał ponadto na Twitterze burzę przyrównaniem przeciwników CISPA do 14-latka twittującego z piwnicy, podczas gdy akt popierają wielcy z Doliny Krzemowej. Niefortunne zdanie padło podczas wczorajszego posiedzenia. Oburzyło to Electronic Frontier Foundation, która zachęciła przeciwników CISPA do odpowiedzi. Swój sprzeciw wyrazili prawnicy, biznesmeni, osoby związane z IT, młodzi, starzy, demokraci, konserwatyści, mieszkający w domach lub mieszkaniach mężczyźni i kobiety… EFF uruchomiła również kolejną petycję przeciwko CISPA (tej strony pochodzi powyższa grafika). Na stronach Fundacji można znaleźć także podsumowanie posiedzenia, podczas którego odrzuconych zostało sporo propozycji, które mogłyby „naprawić” CISPA.

Protestują też takie firmy, jak Mozilla czy Reddit, w Sieci znalazł się list podpisany przez ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa krytykujący akt, wcześniej podobną publikację udostępniły organizacje broniące wolności obywatelskich.

Aktualizacja, 19.04.2013 15:00

CISPA został przyjęty przez izbę Reprezentantów, teraz trafi do Senatu. Poprzednia wersja aktu własnie w Senacie upadła.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)