COFEE - pies na przestępców

Strona główna Aktualności

O autorze

Dwa tysiące stróżów prawa z piętnastu krajów na całym świecie otrzymało od Microsoftu specjalne klucze USB, które służą do wygodnego i, co najważniejsze, skutecznego wyciągania z systemu danych różnego rodzaju potrzebnych w czasie śledztwa.

COFEE (Computer Online Forensic Evidence Extractor) to zwykły pendrive, na którym osadzono ponad 150 narzędzi umożliwiających przeprowadzenie kompleksowej analizy systemu i zgromadzonych na nim danych - na przykład historii przeglądanych witryn. Na urządzeniu ma się znajdować także oprogramowanie do "odszyfrowywania haseł", ale szczegóły na ten temat nie są znane. Komputer można zbadać na miejscu, bez konieczności transportowania go do laboratorium, co do tej pory było zwykle niezbędne. Microsoft przekazał COFEE policjantom i agencjom o podobnym charakterze bezpłatnie.

Nie ma oczywiście róży bez kolców. Specjaliści zastanawiają się, czy dane zgromadzone w ten sposób będą wiarygodne przed sądem. Inne, spore obawy rodzi potencjalne niebezpieczeństwo przedostania się urządzenia w ręce hakerów. Między innymi te tematy będą poruszane podczas przypadającej na ten tydzień w Redmond konferencji Microsoftu i przedstawicieli organów ścigania. COFEE jest właśnie jednym z efektów tych corocznych spotkań.

© dobreprogramy