reklama

CafeFirma - nie tylko dla Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedną z głównych barier na drodze popularyzacji Linuksa w firmach jest bardzo ograniczony wybór oprogramowania handlowo-magazynowego i finansowo-księgowego. Na rynku funkcjonują co prawda produkty firmy LeftHand (Mała Księgowość, Pełna Księgowość) czy Inter-Spider (Smabi) przygotowane dla tej platformy, jest to jednak kropla w morzu wobec setek (częstokroć bardziej rozbudowanych) odpowiedników dla Windows. Powoli pojawiają się jednak kolejne programy dla firm, które można uruchomić także pod systemami z rodziny Linux.

CafeFirma System, który właśnie dodaliśmy do bazy działu Programy, to zintegrowany pakiet dla firm stworzony w języku Java, w którego skład wchodzą moduł magazynowy, księga przychodów i rozchodów lub księga handlowa, a także pomocniczy moduł delegacje. Pomijając brak modułu do kadr i płac oraz ewidencji środków trwałych, możliwości pakietu są porównywalne do innych rozwiązań tego typu (wystawianie dokumentów handlowych i magazynowych, obsługa kasy, wielu magazynów, produkcji, prowadzenie ewidencji księgowych oraz rejestrów VAT, drukowanie deklaracji podatkowych itp.). CafeFirma współpracuje z najpopularniejszymi urządzeniami fiskalnymi (kasy, drukarki, czytniki kodów kreskowych), a także pozwala na pracę w sieci. To co wyróżnia ten produkt to możliwość jego uruchomienia nie tylko pod kontrolą Windows ale także na każdym systemie wyposażonym w wirtualnym maszynę Java (Linux, Solaris). Efektem ubocznym tego rozwiązania jest jednak dość toporny interfejs.

Zamiast tworzenia natywnych wersji dla Linuksa niektóry producenci promują też uruchamianie swoich produktów stworzonych dla Windows poprzez oprogramowanie Wine. Taki model wybrał np. autor popularnego, bezpłatnego programu VATowiec.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama