r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Calibri dowodem w sądzie. Warto zwracać uwagę na fonty

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Warto przyglądać się fontom, nawet jeśli oglądamy „zwykłe” dokumenty. Potwierdza to sprawa premiera Pakistanu, Nawaza Sharifa. Znajomość historii fontu Calibri, obecnego między innymi w nowszych wersjach pakietu Office, pozwoliła podważyć autentyczność materiału dowodowego.

Krój Calibri był rozwijany dla Microsoftu od 2004 roku i z pewnością nikt wtedy nie spodziewał się, że taki detal, jak font użyty na wydruku, może być dowodem w sprawie na wysokim szczeblu. Z pewnością nie myślał o tym też Microsoft, umieszczając font w Viście i ustawiając go jako domyślny w WordPadzie i pakiecie Office w 2007 roku. Ta wiedza okazała się jednak przydatna w dochodzeniu w sprawie premiera Pakistanu, oskarżonego o czerpanie korzyści materialnych z zajmowanego stanowiska. Szczegóły wyszły na światło dzienne w ubiegłym roku, przy okazji afery znanej jako Panama Papers.

Nawaz Sharif zajmował stanowisko premiera czterokrotnie od 1990 roku. Jego sprawą zajmuje się obecnie zespół złożony z regulatorów finansowych, policjantów i wojskowych. Po tym, jak ujawnione zostały dokumenty finansowe rodziny, tamtejsi regulatorzy znaleźli ogromne luki w sprawozdaniach finansowych, przez które pakistański polityk nie jest w stanie wykazać, jak zdobył ogromną część swojego majątku. Został więc oskarżony o korupcję i wykorzystywanie stanowiska do czerpania korzyści materialnych.

r   e   k   l   a   m   a

Polityk utrzymuje, że ani on, ani jego rodzina, nie wykorzystywali jego pozycji. Pomogła mu córka, Maryam Nawaz, która dostarczyła dokumenty z 2006 roku, mające udowodnić niewinność głowy rodziny. Jednak śledczy zorientowali się, że dokumenty napisane zostały z użyciem Calibri. Ponieważ font był dostępny od 2007 roku, nie było możliwe, by dokumenty były o rok od niego starsze. Tym sposobem szybko udowodnili, że są fałszywe.

Do zarzutów, obejmujących ukrywanie udziałów w zagranicznych firmach, nieruchomości, wartych miliony i korupcji, zostało więc dopisane fałszerstwo.

Calibri jest krojem bardzo popularnym i po części przez to od lat jest na dobrej drodze do miejsca na podium najbardziej znienawidzonych fontów w historii, choć oczywiście Comic Sans i Papyrusa nie zdetronizuje.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.