ElectroDroid. Aplikacja nie tylko dla fachowców

Jako tegoroczny maturzysta, mam teraz dużo czasu wolnego (nie licząc przygotowań do egzaminu zawodowego i pracy). Tak więc postanowiłem napisać kolejny tekst o kolejnej aplikacji na Androida. Tym razem jest to aplikacją naprawdę przydatna dla osoby o takich zainteresowaniach jak ja, czy nawet zawodzie takim jak mój. ElectroDroid, bo o nim mowa, jest aplikacja dzięki której nie musimy nosić ze sobą książek, tabelek, wzorów, ponieważ ma ona większość rzeczy potrzebnych elektrykowi czy nawet bardziej elektronikowi.

Kilka słów wstępu

Zanim dostanie mi się po uszach od innych, bardziej doświadczonych, zawodowców, małe wyjaśnienie. Nie mówię, że ten program zastępuje całą wiedzę, ale jest miłym udogodnieniem i ułatwieniem życia, które pomaga w pracy, czy majsterkowaniu.

Zatem do rzeczy. Aplikacja ta oferuje nam różnego rodzaju kalkulatory, narzędzia, a także zbiór informacji odnośnie elementów układów od opto-; foto-; elektronicznych, przez elektryczne, aż do (w niektórych przypadkach) energetycznych. Już nie trzeba grzebać po książkach i internecie, ponieważ wszystko jest w jednym miejscu.

Zasoby aplikacji

Aplikacja podzielona jest na trzy zakładki:

Zakładka pierwsza zawiera w sobie różnorakie narzędzia do obliczeń parametrów elementów układów. Znajdziemy tam między innymi kalkulator żywotności baterii, kalkulator szerokości ścieżek PCB czy nawet (a może przede wszystkim?) kalkulator prawa Ohma.

Druga z zakładek zawiera opisy wyjść, złączy i interfejsów. Sam osobiście najczęściej korzystam z tej części aplikacji, ponieważ często lutuję czy skręcam uszkodzone różne wtyczki czy przewody. Wszystkie wyjścia są dokładnie opisane, gdzie jaki przewód ma być do jakiego styku. Znajdziemy tam na przykład:


  • Złącza VGA
  • Złącza HDMI
  • Złącze SCART
  • Złącza ATX

Jest to tylko ułamek tego co zawiera sama aplikacja.

Trzecia zakładka zawiera zasoby, informacje, tabele, wzory czyli w sumie teorie odnośnie poprzednich zakładek. Także tu możemy znaleźć między innymi: wymiary elementów SMD, symbole elementów elektronicznych czy równie przydatną tabelę obciążalności przewodów.

Przykładowe zrzuty ekranu:

Kilka słów podsumowania

Aplikacja jest naprawdę dobra. Jednak jest w niej parę niedociągnięć.
Po pierwsze aplikacja wydaje się spolszczona, jednak po wejściu "głębiej" odkryjemy masę języka angielskiego, co zresztą widać na screenach. Ja jestem jednak w stanie to wybaczyć, ponieważ aplikacja jest darmowa (wyświetlają się reklamy, można dofinansować projekt i reklamy znikną), poza tym wystarczy odrobina znajomości tematu lub podstaw języka.
Po drugie aplikacja się zawiesza. Nie wiem czy to wina mojego telefonu (SE Live with Walkman), aplikacji czy może moja...

Aplikacja jest darmowa jak już wspomniałem (ja w najbliższym czasie ją "kupię").
Zatem zapraszam wszystkich do pobrania aplikacji ElectroDroid !