Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ElectroDroid. Aplikacja nie tylko dla fachowców

Jako tegoroczny maturzysta, mam teraz dużo czasu wolnego (nie licząc przygotowań do egzaminu zawodowego i pracy). Tak więc postanowiłem napisać kolejny tekst o kolejnej aplikacji na Androida. Tym razem jest to aplikacją naprawdę przydatna dla osoby o takich zainteresowaniach jak ja, czy nawet zawodzie takim jak mój. ElectroDroid, bo o nim mowa, jest aplikacja dzięki której nie musimy nosić ze sobą książek, tabelek, wzorów, ponieważ ma ona większość rzeczy potrzebnych elektrykowi czy nawet bardziej elektronikowi.

Kilka słów wstępu

Zanim dostanie mi się po uszach od innych, bardziej doświadczonych, zawodowców, małe wyjaśnienie. Nie mówię, że ten program zastępuje całą wiedzę, ale jest miłym udogodnieniem i ułatwieniem życia, które pomaga w pracy, czy majsterkowaniu.

Zatem do rzeczy. Aplikacja ta oferuje nam różnego rodzaju kalkulatory, narzędzia, a także zbiór informacji odnośnie elementów układów od opto-; foto-; elektronicznych, przez elektryczne, aż do (w niektórych przypadkach) energetycznych. Już nie trzeba grzebać po książkach i internecie, ponieważ wszystko jest w jednym miejscu.

Zasoby aplikacji

Aplikacja podzielona jest na trzy zakładki:

Zakładka pierwsza zawiera w sobie różnorakie narzędzia do obliczeń parametrów elementów układów. Znajdziemy tam między innymi kalkulator żywotności baterii, kalkulator szerokości ścieżek PCB czy nawet (a może przede wszystkim?) kalkulator prawa Ohma.

Druga z zakładek zawiera opisy wyjść, złączy i interfejsów. Sam osobiście najczęściej korzystam z tej części aplikacji, ponieważ często lutuję czy skręcam uszkodzone różne wtyczki czy przewody. Wszystkie wyjścia są dokładnie opisane, gdzie jaki przewód ma być do jakiego styku. Znajdziemy tam na przykład:

  • Złącza VGA
  • Złącza HDMI
  • Złącze SCART
  • Złącza ATX

Jest to tylko ułamek tego co zawiera sama aplikacja.

Trzecia zakładka zawiera zasoby, informacje, tabele, wzory czyli w sumie teorie odnośnie poprzednich zakładek. Także tu możemy znaleźć między innymi: wymiary elementów SMD, symbole elementów elektronicznych czy równie przydatną tabelę obciążalności przewodów.

Przykładowe zrzuty ekranu:

Kilka słów podsumowania

Aplikacja jest naprawdę dobra. Jednak jest w niej parę niedociągnięć.
Po pierwsze aplikacja wydaje się spolszczona, jednak po wejściu "głębiej" odkryjemy masę języka angielskiego, co zresztą widać na screenach. Ja jestem jednak w stanie to wybaczyć, ponieważ aplikacja jest darmowa (wyświetlają się reklamy, można dofinansować projekt i reklamy znikną), poza tym wystarczy odrobina znajomości tematu lub podstaw języka.
Po drugie aplikacja się zawiesza. Nie wiem czy to wina mojego telefonu (SE Live with Walkman), aplikacji czy może moja...

Aplikacja jest darmowa jak już wspomniałem (ja w najbliższym czasie ją "kupię").
Zatem zapraszam wszystkich do pobrania aplikacji ElectroDroid !

 

oprogramowanie urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
underface   14 #1 28.05.2012 15:28

swego czasu miałem okazję sprawdzić aplikację o nazwie : EveryCircuit Free (wersja pełna kosztuje ponad 30zł;/) ale aplikacja ma świetne walory edykacyjne, gdyż prezentuje przebiegi prądów, napięć w obwodach w postaci animacji
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.everycircuit.free

BiałyPL   5 #2 28.05.2012 17:01

Właśnie następny program jaki mam przedstawić to własnie EveryCircuit. Ponieważ jest on bezpośrednio związany z ElectroDroidem.

Limak   6 #3 28.05.2012 18:27

ElectroDroid to mój top5 programów na androida ;) Używam od dawna - Polecam!

Zdzislawbr   6 #4 28.05.2012 18:39

Fajny program spodobał mi się, niestety nie mam telefonu z Androidem, w związku z tym mam putanie czy jest taka aplikacja lub podobna na zwykły telefon tzn. na Jave.

BiałyPL   5 #5 28.05.2012 18:46

Nie mam takich informacji, ale szczerze mówiąc wątpię, czy znajdzie się choćby coś podobnego na Javie.

dragonn   11 #6 28.05.2012 20:01

Świetny program, szczególnie przydatny w warsztacie, jakoś nie mogę się nauczyć kodu paskowego rezystorów :P, a telefon mam zawsze pod ręką.

FaUst   13 #7 29.05.2012 07:14

Rezystory to zmora... jak zgubisz telefon z ElectroDroidem

wojtekadams   19 #8 31.05.2012 23:02

Ciekawy program, na pewno przetestuję.

Szadzio   7 #9 03.06.2012 19:43

Mam obrany kierunek technik elektronik, a ta aplikacja wpadła mi w ręce. O jakie to szczęście :D Już nie mogę się doczekać, kiedy zacznę z niej korzystać, bo jak na razie jest ona dla mnie zbiorem czarnej (niezrozumiałej) magii.

  #10 03.06.2012 20:36

Ja już znam na pamięć kod rezystorów. Dużo szybciej jest to odczytać z pamięci niż bawić się w przeliczanie na komórce :P Pierwsza zakładka może być przydatna dla początkujących, jednak druga zapowiada się przyzwoicie. Musze przyznać, że denerwuje mnie latanie po wikipedii i sprawdzanie tych końcówek ;)

  #11 19.09.2017 19:20

@Szadzio: i tak zostaw