Canonical wprowadza nowy font w Ubuntu 10.10

Strona główna Aktualności

O autorze

Zmiany w wersji 10.10 systemu Ubuntu dotyczyć będą wielu elementów - w tym domyślnego fontu. Canonical wprowadził właśnie nowy krój pisma.

Font zaprojektowała specjalnie na potrzeby Ubuntu 10.10 firma Dalton Maag. Nowy krój pisma został udostępniony dzisiaj w ramach zamkniętych testów. Font ma być dopasowany do nowej wersji systemu, a także poprawić jego ogólny odbiór wśród użytkowników. W kontekście Ubuntu i środowiska Gnome nie jest to wcale taka błaha sprawa. System był dotąd krytykowany za słabą jakość stosowanych krojów pisma. Jest to spowodowane między innymi prawem patentowym zastrzegającym możliwość korzystania z niektórych fontów w formacie TrueType. Stosowana w dystrybucjach Linuksa biblioteka FreeType często nie jest w stanie zaoferować podobnej jakości.

Być może ten problem zostanie rozwiązany przez Canonical. Zdaniem serwisu ArsTechnica nowy font prezentuje się bardzo dobrze i może z powodzeniem spełniać rolę domyślnego kroju pisma w Ubuntu 10.10. Po zakończeniu zamkniętych testów również zwykli użytkownicy będą mogli przekonać się, czy tak jest naprawdę.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRoboty zabiorą nam pracę? Nie tak szybko – nawet Elon Musk zmienił zdanie