Cdlinux.pl wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazała się stabilna wersja polskiej dystrybucji systemu Linux o nazwie cdlinux.pl, która zawiera kompletny system operacyjny wraz z kilkudziesięcioma programami użytkowymi. System, uruchamiany z płyty LiveCD, jest skierowany do początkujących użytkowników.

System zawiera starannie dobrane oprogramowanie, dodatkowo wzbogacone o szereg programów ułatwiających użytkownikom konfigurację i obsługę systemu. W odróżnieniu od większości systemów LiveCD, środowisko graficzne cdlinux.pl nie korzysta ani z KDE, ani z GNOME. Zastosowano w nim lekki menadżer okien IceWM, który nie wymaga dużych zasobów systemowych. Dzięki temu cdlinux.pl działa wydajnie nawet na słabszych komputerach.

Twórcy przygotowali dwie odmiany systemu, małą i dużą. Cdlinux.pl mały zajmuje mniej niż 210MB, dzięki czemu mieści się na małej (średnica 8cm) płytce CD. Dzięki zawartemu w dystrybucji
oprogramowaniu cdlinux.pl mały może z powodzeniem służyć do korzystania z sieci Internet, odtwarzania plików multimedialnych, a także jako dyskietka ratunkowa. Cdlinux.pl duży (zajmujący około 700MB) zawiera dużo większy zestaw przydatnych aplikacji.

Co ciekawe, system daje użytkownikowi możliwość łatwego tworzenia własnych odmian. Warto
również podkreślić, że dystrybucja zawiera programy umożliwiające podłączenie się do Internetu za pomocą modemów DSL, zarówno Speedtouch, jak i Sagem.

Szczegółowe informacje na temat systemu znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy