r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

CeBIT: Dystrybucja Linuksa z wbudowanym klientem Steam

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Części Redakcji, która wybrała się na targi, udało się oczywiście dotrzeć do pokaźnej strefy Open Source na targach, ale o tym projekcie akurat nie wspomnieli. Chodzi o dystrybucję Kanotix w wydaniu CeBIT Special 2013.

Kanotix to jedna z licznych dystrybucji opartych na Debianie, rozprowadzana w postaci LiveCD i wyróżnia się własnymi modyfikacjami jądra, dzięki którym rozpoznaje współczesny sprzęt nadzwyczaj dobrze. Jest to szczególnie ważne kiedy mamy do czynienia z binarnymi sterownikami NVIDII lub AMD (dla GeForce 9 i nowszych oraz Radeon HD 5000 i nowszych), a są one bardzo ważne dla graczy. Znajdziemy tu jądro 3.8.2 (Ubuntu 3.8.0-10 + dodatkowe łatki), sterowniki NVIDIA 313.18 i Fglrx 13.2 Beta 7, Mesa 9.1 dla Intel HD 2000 i nowszych, AmaroK 2.7.0, WINE 1.5.25, LibreOffice 4.0.0, GRUB 2.00, Iceweasel 19 i… klienta Steam. Można więc spokojnie przetestować sprzęt, a jeśli dysponujemy przenośnym dyskiem, możemy zabierać ze sobą swoje gry i uruchamiać na dowolnej maszynie.

Umieszczenie klienta Steam na innej niż oficjalnie wspierane Ubuntu jest dopuszczane przez licencję Steam. Domyślnie program rozprowadzany jest w postaci paczki DEB, ale nie ma problemów z uruchamianiem go na również na innych dystrybucjach, w tym nie wywodzących się z Debiana. Po zgłoszeniu wątpliwości przez deweloperów różnych dystrybucji (w szczególności Arch Linuksa), którzy nie byli pewni, czy mogą dołączać Steam do swoich repozytoriów, na początku lutego Valve zmienił nieco licencję klienta. Od 8 lutego, mimo że oficjalnie wspierane jest tylko Ubuntu, można klienta Steam przepakować i dołączać do innych dystrybucji.

r   e   k   l   a   m   a

Specjalną edycję Kanotiksa można pobrać na stronie projektu (nie ma polskiej wersji), warto tez sprawdzić, czy Steam już nie trafił do repozytorium aktualnie używanej dystrybucji. Użytkownicy Archa znajdą program w multilib, Fedory ze specjalnego repozytorium, podobnie openSUSE, Gentoo z Gamerlay, można też pobrać samego klienta.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.